Sözleşmesi Sebepsiz Sona Erdirilen Başhekim İçin Önemli Karar

Sözleşmesi Sebepsiz Sona Erdirilen Yöneticiler İçin Önemli Karar

Sözleşmesi Sebepsiz Sona Erdirilen Başhekim İçin Önemli Karar
18 Haziran 2017 Pazar 00:14

Türk Sağlık Sen Açıklaması;

Balıkesir Ayvalık Devlet hastanesinde Başhekim olarak görev yapan üyemizin 2013 yılında sözleşmesinin tek tek taraflı olarak Türkiye Kamu Hastaneleri Kurumu tarafından fesh edilmesi üzerine sendikamız tarafından dava açılmıştı.


Fesih işleminin iptali için açılan davanın Balıkesir İdare Mahkemesi tarafından reddedilmesi üzerine sendikamız tarafından Danıştay’a itirazda bulunulmuş ve Danıştay’da kararı bozmuştu.  
Danıştay’ın bozma kararı üzerine Balıkesir idare Mahkemesinde yeniden görülen davada verilen kararda, fesih sebebi olarak Balıkesir Kamu Hastaneler Birliği’nin yaptığı denetimler ve Genel sekreterce yapılan uyarıların gösterildiği belirtildi. 
Mahkeme Bu uyarıların neler olduğu ve davacıyı ilgilendirip ilgilendirmediğine dair somut bilgi ve belgelerin dava dosyasında sunulmadığına dikkat çekerek dava konusu işlemde hukuka uyarlılık görülmediğine karar verdi. Mahkeme dava konusu işlemi iptal ederek dava tarihi olan 13 Haziran 2013’ten itibaren yönetici olarak alması gereken ama yoksun bırakıldığı parasal hakların yasal faizi ile birlikte ödenmesine hükmetti. 
Kararla ilgili bir değerlendirme yapan Genel Başkanımız Önder Kahveci “ Sözleşmeli yöneticilik sorunludur. Keyfiyete göre bir üst makamın talebi ile geçerli bir sebep olmaksızın yöneticinin görevden alınmasının haksız ve hukuksuz olduğu yargı kararı ile tescillenmiştir. Sözleşmeli yöneticilikte görevden alma gibi göreve başlatmada da liyakat ve ehliyete dikkat edilmediğinden ve objektif kriterlerle bir görevlendirme yapılmadığından dolayı sıkıntılıdır. Sağlık Bakanlığı sözleşmeli yöneticiliği mutlaka yeniden gözden geçirmeli ve değerlendirmelidir. “ dedi. 

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
BİLAL KEKLİK - 4 ay önce
İşte kalite, işte haklı mücadele, işte doğru yol. Sendikacılıkta ve Türk Sağlık-Sen farkı. görevi halkı tutup hakkı kaldırmak budur.