SES ve Türk Sağlık Sen'den Ortak Eylem

SES ve Türk Sağlık Sen'den Ortak Eylem

Sağlık ve Sosyal Hizmet Emekçileri Sendikası (SES) ve Türk Sağlık-Sen üyeleri, Ege Üniversitesi Hastanesi'nde görev yapan sağlık emekçilerinin icap nöbeti ücretlerinin ödenmemesi nedeniyle yaptıkları basın açıklamasında, sorun çözülene kadar mücadele edeceklerini dile getirdi.

İzmir Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Başhekimlik binası önündeki eylemde 'İcap hakkımız, söke söke alırız', 'Bu daha başlangıç mücadeleye devam' sloganları atan sağlık emekçileri ve sendika üyeleri, ellerindeki siyah kartları kaldırarak icap nöbeti ücretlerinin ödenmemesini protesto etti.'İCAP ÜCRETİME DOKUNMA'

Basın açıklamasını okuyan Türk Sağlık-Sen İzmir Üniversiteler Şube Başkanı Yasemin Zengin, şunları söyledi:

"Kurumda sağlık hizmeti sunumunda ve hizmetin devamlılığında personel ihtiyacı nedeni ile icap nöbeti zorunlu olarak çalışanlara tutturulmakta, bunun karşılığında bugüne kadar çalışanlara icap nöbetleri ödenmekteydi. Ancak ağustos ayında icap nöbeti tutan ve eylül ayında bu ödemeyi almaları gereken çalışanlar, icap nöbet ücreti alamamanın şokunu yaşadı. Tarafımızca kurum yetkilileri ile görüşmeler neticesinde kurumun Sayıştay denetçileri tarafından denetlendiği, bu denetleme esnasında Sayıştay denetçilerinin görüşleri üzerine ödemelerin durdurulduğu ve icap ücreti ödenmeyeceği öğrenildi. Buradan çağrımızdır; gelin bu yanlıştan bir an önce dönün ve çalışanlarımızın alın terinin karşılığını verin. Kanunlar bu kadar açık, çalışan lehine iken hatalı bir uygulama ile kuruma açılacak davalar ile kamu zararı oluşmasına sebep olmayın. İcap nöbeti ücreti ödenmesi ile ilgili sorun çözüme kavuşana kadar tüm çalışanlarımızın sendika olarak yanlarında olacağız. Her türlü hukuksal desteği vereceğimizden de hiç kimsenin en ufak bir şüphesi olmasın.
YORUM EKLE
YORUMLAR
saglıkçılar
saglıkçılar - 5 ay Önce

hadi yetkili sağlık seni yani mecbursen i anlıyorum elleri mahkum tepki gösteremez ler grev yapamazlar da diğer sendikalar neden bir basın açıklaması bir tepki vermiyor göstermiyor, elimizde ne varsa alındı, hastaneler servisler tıka basa dolu boş yatak yok ama döner yok, bir sağlık memuru olarak hasta altını temizlemekten, diyabet yarası temizlemekten pansumanından, yatak yarasından, hasta banyosundan enfeksiyonundan bulaşıcı hastalık tehlikesinden gına geldi şifa veren eller kamuda en düşük maaşı alıyor.
artık müdürlüklerde çalışanlarla hastanelerde çalışanlar arasında kısacası hasta ve hasta yakını ile ilgilenmeyen birebir olmayan masa başında çalışanlardan bir farkı olmalı döner sermaye de maaşta da itirazları olan gelsin o zaman hastanelerde çalışsın ,konfor isteyenler de klimalı odalarda masa başlarında kalsın bir fark olsun çözümü bu kadar basittir.
Sağlıkçılar yetkili sendika ya mecbursene mecburen üye oluyor mahkum olduk ellerinde, oyuncak olduk ellerinde 16 senedir sendika değil hükümet sözcüsü kendileri ne varsa elimizden alındı, döner sermaye, icabet nöbetleri, nöbet paraları, yıpranma payı, itibarımız, değerimiz ayaklar altına alındı, hasta yakınlarından dayak yiyoruz sahip çıkılmıyor Döner sermaye zaten baştan yanlıştı.Maaşlarımıza gelmesi gereken zammı hep gölgeledi ve sonunda sıfırı çekti.Takke düştü kel göründü artık.
Şimdi boşuna ağlamayın.Bunlar baştan bilinen şeylerdi fakat üç kuruşa tamah edip gerçekleri görmek istemediniz.Döner sermaye geliri emekliliğe yansımaz,bunu bilmiyorduk demeyin.Döner sermaye geliri performans yapamadın bu ay deyip eşit dağıtılmaz,bunu bilmiyormuydun?Döner sermaye izinliyken sen hastayken verilmez,bunu bilmiyormuydun?Döner sermaye bir aldatmaca ve adaletsizlikti çalışanlar arasında,bunu bilmiyormuydun .

Grev e greve az kaldı greve, sabit ödemeymiş, döner sermaye miş her ay farklı biz saglıkçılara polisler gibi 5300 TL, astsubaylar gibi 6000’6500tl, bankamatiğe kartı takınca böyle maaş görmek istiyoruz, sağlık çalışanları grev mi yapacak ,iş mi bırakacak her yerde, hastanelerde bu konuşuluyor bu söylentiler dile getiriliyor. illerdeki hangi arkadaşlarla görüşsek herkes artık yeter diyor bütün sağlık sitelerinde forumlarında bu düşünceler mevcut.sağlıkçılar burnundan soluyor.kamuda en düşük maaşı al,birde hasta yakınlarından dayak ye.döner sermayeler 0 (sıfır)tl olmuş kamuda eş değer memurların maaşları polis ,asker,öğretmen,vaiz,zabıta,vb 5000 tl maaş alırken bizler 3700 tl alıyoruz bu arkadaşlar 20 yıl öncesine kadar biz sağlık çalışanları ile aynı maaşı alıyorken şimdi bizlere fark atıyorlar. hastaneler bütün servisler tıka basa dolu boş yatak yok ne hafta sonumuz ne gecemiz ne bayramımız var tükendik bittik
.döner sermaye yönetmenliği değiştirilmeli sağlık çalışanlarının payı arttırılmalı,sağlıkçılara tıpkı askerlere yapılan 400tl 900 tl seyyanen zam gibi sağlıkçılarada yapılmalıdır sağlık çalışanları bir greve giderse, bir iş bırakırlarsa çok büyük sorunlar sıkıntılar olur., saglık çalışanları en kıymetli mesleği yap ancak yapılanlara bak, artık bu durumdan bakanlık ,hükümet bilgilendirilmeli sağlık çalışanları bitti tükendi greve gidilirse kimse ne oluyor demesin gardiyanlar.
2008 geçerli olmak üzere yıpranma alırken,askerlere rütbe gözetmeksizin 3600 ek gösterge verilirken ve nisan ayından geçerli olmak üzere seyyanen 400 tl ile 900 tl maaşlarına zam yapılırken,polislerin ek göstergeleri 3000 çıkarılırken,öğretmenlerin ek ders ücretleri arttırılırken 2007 ile 2017 arasında seyyanen zam alırken vb vb biz sağlık çalışanlarına hiç bir sey yapılmadı bunları 20 yıldır gören sendikalar neden bir tepki göstermez neden bakanlığımız bizlere sahip çıkmaz.imkanım olsa bu mesleği bir dakika bile yapmam başka kuruma geçer hafta içi 8,5 mesaimi yapar keyfime bakarım

SELİMCAN
SELİMCAN - 5 ay Önce

BU BİRLİK VE BERABERLİK,GELECEK İÇİN UMUT VERİYOR.TEBRİK EDERİM.SAYGILARIMLA.

Atasky
Atasky - 5 ay Önce

Eğer savunulan şey doğru ise kiminle yan yana olduğunun bir önemi yoktur. Ben Allah'a inanıyorum. Fetö de inanıyor. O zaman fetöcü mü oluyorum. Sizin anlayışınıza göre fetö ile aynı paydayı paylaşamamak için ateist olmam gerekiyor.. Beyinlerinizi bir kalıba sokmayın doğru bildiklerimizin peşinden gidin. Gerçi kime diyorsam..

Wwww
Wwww @Atasky - 5 ay Önce

Bilmediğin bir şey var fetö Allah a inanmıyordu. Çünkü inanan yada insanı değerlere saygılı olan soru çalmaz. Kul hakkı yemez. O inanmış gibi göründü.

ramazan
ramazan @Atasky - 5 ay Önce

verdiğinin örnekle konunun zerre kadar alakası yok. Fetönün Allaha inandığını nerden çıakrdın. hangi müslüman bunları yapar. savaş uçağından halka bomba atar. sen burda fetöyü savunma bize. adam gibi örnek ver önce. sesin yöneticilerinin yarısı pkk dan dolayı içerde. tss dediğin adamlarda lafa gelince mangalda kül bırakmaz miliyetçilik yapar. ikisi aynı kefeye konulursa tüm değerlerini yok saymış olurlar. izmir de değilde gidin şırnakta tss ile ortak açıklama yapında göreyim.

mehmet02
mehmet02 - 5 ay Önce

Bir eylemde bizim için yapın
Bilindiği gibi 2005 yılında memur
sendikaları ile hükumet arasında imzalanan Toplu Görüşme Mutabakat Metninde;
"Yardımcı Hizmetler Sınıfında çalışanların öğrenim durumlarına göre bir
defaya mahsus olmak üzere sınavsız atanmalarının sağlanması" için çalışma
yapılacağı kararı yer almıştır." On üç yıl oldu bir gelişme yok

HİZMETLİ
HİZMETLİ - 5 ay Önce

SAYIN SENDİKA YETKİLİLERİ SAĞLIKTAKİ HİZMETLİLERİN GÖREVDE YÜKSELME SINAVINDAN NEDEN BAHSETMİYORSUNUZ BU KONUDAN BAHSETMEN DİYE SİZE TALİMAT VERDİLERDE BİZİM Mİ HABERİMİZ YOK SİZİN GİBİ SENDİKACILARA YAZIKLAR OLSUN SİZDEN HAK SAVUNUCUSU OLMAZ.HİÇ BİRİNDEN...

sağlıkçı
sağlıkçı - 5 ay Önce

Türkiyede sendikacılık yok siyasetin gölgesindeler olan sendikalar partlere hizmetkardır

tuba
tuba - 5 ay Önce

yarın ilk iş SES'den istifa edeceğim. BUNLARLA NE İŞİNİZ VAR ...

ramazan
ramazan - 5 ay Önce

şuan beynim yanmış durumda ses demek pkk demek tss demek milliyetçilik demek. acaba bahçeli arka bahçesinin pkk ile haşır neşir olduğunu görse ne der. gerçi tss artık mhp nin değil, iyi partinin arka bahçesi. ama iyi parti bile bu kadarına izin vermez

memur
memur @ramazan - 5 ay Önce

tss son seçimden önce tarafını iyi partiden yana kullandı bahçelinin çizgisinde olmayan bir sendika şu an zaten


SIRADAKİ HABER

Haberler
Personel Sağlık
Personel Meb
Hemşire Forması