Sendikal Eyleme Katılan Memurlara Ceza Verilebilir mi

Türk Eğitim-Sen tarafından yapılan açıklamada sendikal eyleme katıldığı gerekçesiyle bazı üyeler için soruşturma açıldığı belirtildi. Anayasa, İLO ve diğer uluslararası sözleşmeler gereği memurlara soruşturma açılıp, ceza verilebilir mi? Kaynak: Sendika Kararı İle Eyleme Katılan Memura Ceza Verilebilir mi

Sendikal Eyleme Katılan Memurlara Ceza Verilebilir mi

Türk Eğitim-Sen tarafından yapılan açıklamada alınan kararlar uyarınca sendikal eylemde bulunan üyeler hakkında, yasal işlem başlatıldığı ve soruşturma açıldığı yönünde bilgiler ulaştığı bilgisi verildi.

Sendikal haklar; Anayasamızla, İLO sözleşmeleriyle, uluslararası diğer sözleşmelerle, yasalarla, genelgelerle ve yargı kararları ile koruma altına alınmıştır. Bu düzenlemeler yasaların ve yönetmeliklerin üzerinde olan özel düzenlemelerdir.Dolayısıyla sendikalara eylem hakkı veren yasalar varken bu eyleme katılanları soruşturmak veya cezalandırmak, Türk Milleti adına karar veren mahkemelerin de iradesine aykırı olacaktır.

Sendikal yetkileri düzenleyen

YASALAR: Sendikalar yetkilerini Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesinden ve onunla bağlantılı İLO sözleşmelerinden almaktadırlar. 4688 Sayılı Kamu Görevlileri Sendikaları ve Toplu Sözleşme Kanunu, 87 Nolu Sendika Özgürlüğüne ve Örgütlenme Hakkının Korunmasına İlişkin İLO Sözleşmesi, 151 Nolu Kamu Hizmetinde Örgütlenme Hakkının Korunması ve İstihdam Koşullarının Belirlenmesi Yöntemlerine İlişkin İLO Sözleşmesi, 2003/37 ve 2005/14 Sayılı Başbakanlık Genelgesi ile yargı kararları ile de bu ilke sabittir.

Türk Eğitim-Sen tarafından yapılan açıklamada alınan kararlar uyarınca sendikal eylemde bulunan üyeleri hakkında yasal işlem başlatılması ve soruşturma açılması, sendikal faaliyetlerin engellenmesi anlamına geldiği belirtildi.Türk Eğitim-Sen olarak Milli Eğitim Bakanlığına gönderdiği yazıda, bu konuda mağduriyet yaşanmasını engellemek için gerekli önlemlerin alınması, Valiliklere talimat gönderilmesi ve ilgili kişilerin uyarılması hususunda talepte bulundu Kaynak: Sendika Kararı İle Eyleme Katılan Memura Ceza Verilebilir mi 

Güncelleme Tarihi: 22 Kasım 2018, 08:58YORUM EKLE
YORUMLAR
mehmet02
mehmet02 - 4 ay Önce

Bir eylemde sendikaya karşı biz yapıyoruz 2005 yılında toplu görüşmelerde alınan kararın arkasında durmadılar.
Bilindiği gibi 2005 yılında memur
sendikaları ile hükumet arasında imzalanan Toplu Görüşme Mutabakat Metninde;
"Yardımcı Hizmetler Sınıfında çalışanların öğrenim durumlarına göre bir
defaya mahsus olmak üzere sınavsız atanmalarının sağlanması" için çalışma
yapılacağı kararı yer almıştır." On üç yıl oldu bir gelişme yok

SIRADAKİ HABER

Haberler
Personel Sağlık
Personel Meb
Hemşire Forması