Sağlıkta dönüşüm programının yol açtığı tükenmişlik sendromu

Genel Sağlık-İş Sendikası Başkanı Zekiye Bacaksız, ‘'Sağlık görevlileri, iş yükündeki fazlalıktan, şiddetten, düzensiz çalışma saatlerinden ve liyakatsiz atamalardan şikayetçi. Nöbet saatleri düzenlenmeli, yıpranma hakkı tüm personele uygulanmalı, angarya çalışmaya son verilmelidir” dedi.

Sağlıkta dönüşüm programının yol açtığı tükenmişlik sendromu
14 Mart 2018 Çarşamba 07:18

Bacaksız reçetesinde sağlık çalışanları için ‘Sağlıkta dönüşüm programının yol açtığı tükenmişlik sendromu’ tanısı koydu, tedavi için de “Çalışma saatleri kısaltılmalı, mesai saatleri yeniden düzenlenmeli. Döner sermaye ek ödemeleri emekliliğe yansımalı. Sağlık çalışanlarının mesleki hastalıkları için özel bir düzenleme yapılmalı; Sağlık çalışanlarına memur statüsünde kadro verilmeli. Atatürk’ün başlattığı ulusal, kamucu, halkçı ve emekçiden yana politikalar uygulanmalıdır” önerisi yaptı.

Sağlık hizmetlerinin piyasa koşullarına terk edildiğini savunan Bacaksız,”Sağlık çalışanları, aşırı ve düzensiz çalışma, ücret yetersizliği ve adaletsizliği, çalışma barışının bozulması, mesleki tatminsizlik, kayırmacılık, liyakatin dikkate alınmaması, çalışma koşullarının sürekli değişmesi, güvencesizlik, gelecek kaygısı ve şiddet nedeniyle ciddi sıkıntılar yaşamaktadır” dedi.

Sağlık hizmeti talebinin her geçen gün artmasına rağmen personel ihtiyacının karşılanmadığına vurgu yapan Bacaksız, “Türkiye'de 100 bin kişiye düşen hekim sayısı 181 iken, OECD ülkelerinde 343'tür. OECD ülkelerinde 100 bin kişiye düşen hemşire ve ebe sayısı 1.098 iken, Türkiye'de 257'dir. Personel açığı nedeni ile sağlık çalışanlarının iş yükü artmakta, bu durum sağlık çalışanlarının ruhsal ve fiziksel sağlığına zarar vermektedir” dedi. Sağlık personeline şiddet konusunda da şunları söyledi:

”Sağlıkta şiddetin artmasında piyasalaştırılmış sağlık sistemi kadar, hükümet temsilcilerinin yanıltıcı beyanlarının da etkisi bulunmaktadır. Tıbbi gerekliliğe, sağlık kurumlarının olanaklarına, çalışan sayısına bakılmaksızın her istediğini istediği anda almak isteyen müşteri mantığı ile sağlık çalışanına saldırılmaktadır. Bayram, resmi tatil demeden, 7/24 hizmet veren sağlık çalışanları, mesleki değersizleştirmenin kurbanıdır. Uzun ve düzensiz çalışma saatleri, ücret yetersizliği, iş kazaları ve meslek hastalıklarının yanı sıra liyakatsız atamalar ve kayırmacılıklar da sağlık personelinin motivasyonunu düşürmüştür. Siyasi iktidar akılcı ve bilimsel sağlık politikalarını uygulamaya koymalı, sağlıkta dönüşümden vazgeçmelidir.”

Sözcü

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Siglik sorunu - 1 hafta önce
Türkiyede uzman hekim ve hekim olupta hekimlik yapmayan ve yeniKHK de katsayı oyunu ile idari hizmete çekilen hekim sayısı nedir ...
Avatar
saglık - 1 hafta önce
dokturun şube müdürlügünde n e işi var bunun içinmi yıllarını verdi herkes işini yapsın
Misafir Avatar
........... - 1 hafta önce @saglık
tabi sağlık memurunun işi var o çok iyi yapar 4 yıl meslek yüksekokulu okudu tıp fakültesi ne anlar
Avatar
ADİLOL - 1 hafta önce
liyakate önem verilmedikçe, çalışma düzenin devamlı değişmesi tükenmişlik sendromunu tediklemişdir..
Avatar
hemşire - 1 hafta önce
tespitleriniz çok yerinde, çalışan sayısına bakılmadan kaliteli hizmet bekleniyor, bu durum hasta ile sağlıkçıyı karşı karşıya getiriyor.tek isteğimiz insana hizmeti, insani koşullarda sunmak, saygılar
Avatar
ahmet - 6 gün önce
Yetkililerin dikkatini bir yere çekmek istiyorum.'' NEREDEYSE HER İLÇEDE BİR SAĞLIK MESLEK LİSESİ VAR'' Varda bu çocukların bir çoğu enjeksiyon dahi yapmadan mezun oluyor. KPSS ye girip hemşire vs olacaklar. Bu arkadaşlar bir insana müdahale edecek sözde can kurtaracaklar. insanlarımıza yazık olacak MEB bu işi tam olarak yapamıyor en azından staj işinde başarısız. Sağlık Bakanlığına bağlı iken uygulamaya meslek dersi öğretmenleri ile birlikte gelirler hocaları sağlık mensubu olduğu için stajlarında devreye girip her konuda yardımcı oluyorlardı. şimdi Traih hocalaarı Coğrafya vs hocaları sadece kontrole gelip öğrencileri görüp kayboluyor... sorun ciddi...
Avatar
ahmet - 6 gün önce
...Performansın neredeyse tamamını emekleri ile oluşturan sağlık personeli performanstan yararlanamıyor. Eğer sağlık personeli performansı yöneticileri için yapıyorsa sorun yok. ...
Avatar
Ahsen - 2 gün önce
Sağlıkta dönüşümün tek amacı özellikle personel atamalarını tek merkeze toplamaktı ...