Sağlıkta Çalışan Memur Ve Hizmetliler Hizmetin Neresinde

TÜM SAĞLIK SEN

Sağlıkta Çalışan Memur Ve Hizmetliler Hizmetin Neresinde
21 Eylül 2016 Çarşamba 14:53

Tüm Sağlık-Sen Genel Başkanı Okay ERÖZGÜN, Sağlık Bakanlığında çalışan Genel İdari Hizmetler Sınıfındaki; Memur, Bilgisayar İşletmeni, Ambar Memuru, Santral Memuru, Satın alma Memuru, Muhasebeci, VHKİ, Şoför, Şef vb. unvanlarda görev yapan Memurların Özel Hizmet Tazminatları ve Ek Ödeme oranlarının diğer bakanlıklarda çalışan emsallerine göre çok düşük olduğunu iddia etti.

Tüm Hizmet sınıflarında Özel Hizmet Tazminatı ve Ek Ödeme oranları eğitime göre düzenlenirken, GİH sınıfındaki Şef ve daha alt kadrolarda görev yapan memurların Eğitim seviyesi ortaokul düzeyinde değerlendirilmekte olduğunu belirten ERÖZGÜN, GİH sınıfında örneğin, 6/1’inde olan ortaokul mezunu memurla, 6/1’inde olan yüksek lisans yapmış memur arasında maaş farkının sıfır olduğunu belirtti.

Aynı şekilde 6/1’inde olan Lise mezunu Teknisyenle, 6/1’inde olan 2 yıllık Meslek Yüksek Okulu mezunu Teknisyen arasında 300 TL’ye yakın fark, 6/1’inde olan 4 yıllık teknik bölüm mezunu Teknisyen arasında ise 550 TL civarında maaş farkı bulunmaktadır. Bakanlar Kurulu kararı ile zabıt kâtiplerinin özel hizmet tazminatları %75’ e ve bekçilerin %72’ye, din hizmetlerinde imam hatip lisesi mezunu memurların özel hizmet tazminatları % 78 ‘ e çıkarılarak iyileştirme yapılmış olduğunu belirten ERÖZGÜN, Sağlık Bakanlığında Genel idare hizmetlerinde çalışan memurlarda ise özel hizmet tazminatı eğitim durumuna bakılmaksızın % 55 le sınırlandırılmış ve bu sınıftaki memurların eğitim durumları göz önüne alınmamış olduğunu belirtti.

Tüm Sağlık-Sen Genel Başkanı ERÖZGÜN’e göre, Lise mezunu sağlık personelin özel hizmet tazminatı oranları %72, öğrenim süreleri yüksek okul mezunu olanların %90, 4 yıl öğrenim süresi olan sağlık personelinin özel hizmet tazminatı ise % 97 dir. Sağlık Çalışanlarına bir ekip olarak bakıldığında ekip üyeleri arasında özlük hakları adaletsiz olarak düzenlenmiştir. Özel Hizmet Tazminatı ve Ek Ödeme oranları 657’ye tabi birçok sınıfta Eğitime göre düzenlenirken G. İ. H. sınıfında sabit olması Anayasamızın 10. Maddesindeki Eşitlik ilkesine aykırılık teşkil etmektedir.

Sağlık Bakanlığında görev yapan Hizmetlilerin ve memurların özlük haklarının da diğer bakanlıklarda olduğu gibi eğitim durumları dikkate alınarak yeniden düzenlenmesi gerekmektedir diyen ERÖZGÜN, çalışanlar arasında Anayasa’ya aykırı düzenlemeler yapılarak adaletsizliğe yol açan bu haksızlıkların bir an önce giderilmesini istedi.

ERÖZGÜN, Görevde Yükselme Yönetmeliğine rağmen hizmetlilerin görevde yükselme sınavlarına alınmayarak bu kadrolarda görev yapan personelin tümden mağdur edildiğini bunun doğru olmadığını ve ivedilikle düzeltilmesi gerektiğini belirtti. 

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.