Sağlıkçılardan Torpile Son Verin Eylemi

Sağlıkçılardan Torpile Son Verin Eylemi

Manisa Tabip Odası, Sağlık Emekçileri Sendikası (SES) Manisa Şubesi başta olmak üzere STK’ların ve CHP eski milletvekili Tur Yıldız Biçer’in de aralarında bulunduğu grup basın açıklaması düzenledi. Açıklamada şu ifadeler yer aldı:

“Tüm uyarılarımıza rağmen şehir hastaneleri faaliyete geçirmeye başlamıştır. Manisa Şehir Hastanesi de bugünlerde açılış hazırlıkları yapmaktadır. Konumu nedeniyle eleştirilen şehir hastaneleri ücretli olacak laboratuar ve radyolojik görüntüleme hizmetleri nedeniyle cep yakacağa benziyor.

Bütün uyarılarımıza rağmen açılması planlanan Manisa Şehir Hastanesi personel görevlendirilmesiyle de bir adaletsizliğe imza atmak üzere.

Açılacak olan şehir hastanesine ruh sağlığı ve hastalıkları hastanesinden kendi personel ihtiyaçları göz ardı edilerek yaklaşık 30 ebe arkadaşımızın şehir hastanesinde çalışmak üzere görevlendirildiğini öğrenmiş bulunmaktayız.

Arkadaşlarımızın ruh sağlığı hemşireliği konusunda profesyonel yaklaşım ve tecrübeleri de yok sayılmıştır.

Şehir hastanesine gönderilmek istenen ebe arkadaşlarımızın ruh sağlığı hastanesinde çalışma sürelerinin 10 ile 23 sene arasında olduğu görülmektedir.

Yıllar önce kimse ruh sağlığı hastanesinde çalışmak istemezken ebe arkadaşlarımıza hemşirelik yeterlik sertifikası verip cefasını çektirdiniz.2007 yılında sağlık ocaklarının kapatılmasıyla doğumevine tayin isteyen ebe arkadaşlarımız yine aynı şekilde haksızlığa uğramış yine zorunlu bir şekilde ruh sağlığı hastanesine tayin edilmişlerdi. Bugün yine ebe olmaları ve yeni açılacak olan şehir hastanesindeki personel açığı bahane edilerek yıllardır özveriyle çalıştıkları ruh sağlığı hastanesinden zorunlu bir şekilde gönderilmektedirler. Personel açığı bu kadar fazlayken görevlendirmeye neden sağlık müdürlüğünde sekreter olarak çalışan ebelerden başlanmadığını yetkililere soruyoruz.

Personel ihtiyacı bu kadar yüksekken neden hemşire ve ebelere görevlerinin alt pozisyonu olan sekreterlik yaptırılmaktadır?

Ahmetli biriminde görevli olan Başhekim yardımcısının yine o birimde görevli eşi ve ebe olan yengesi de bu atamalarda görev alacak mı?

Bize isteğimiz dışında görev verebilmeniz için ilk önce görevlendirmelerin adaletli yapıldığını ispatlamanız gerekmektedir.

İş huzuru ve barışımız için görevlendirmelerin şeffaf, adil ve siyasi torpilden uzak bir şekilde yapılmasını istiyoruz.

Bunun dışında yapılacak olan bütün görevlendirmeler nedeniyle kapınızı aşındırmaktan geri durmayacağız.

Bizler sağlık çalışanları olarak bağlı olduğumuz sendikalar aracılığıyla attığınız her adımın peşinde, verdiğiniz her kararın ensesinde olacağız.”

//www.manisakulishaber.com
YORUM EKLE
YORUMLAR
genc sendikalı
genc sendikalı - 5 ay Önce

bana sendika uyesi olmadan hastanede idareci olan bir adam gösterebilirmisiniz

Sahabuye
Sahabuye @genc sendikalı - 5 ay Önce

Gel kayseriye bi bak sendika yonetimindekiler mudur sendikanin kapisindan ayrilmayanlar mudur yardimcisi

mehmet02
mehmet02 - 5 ay Önce

Kamu kurum ve kuruluşlarında çeşitli unvanlarda görev yapan ve sayıları yaklaşık 110 bin olan yardımcı hizmetler sınıfı personelinin tümden kaldırılması ve bu sınıfta görev yapan personelin genel idare hizmetleri sınıfına dahil memur unvanlı kadrolara atanmaları bekleniyor.
YHS'nin kaldırılması ve mağduriyetlerinin giderilmesini için 3 önemli gerekçe bulunmaktadır:
1- Yardımcı hizmetler sınıfı personelinin kadro unvanlarına ilişkin görev sınırının unvan bazında net olarak belirlenmemiş olması. Dolayısyla hukuki yönü olmayan bazı görev ve işlerin YHS personeline gördürülmesi ve bu görevleri yapmak istemediklerinde ise sorunlu personel durumuna düşmeleri
2- Devlet memurlarından sadece yardımcı hizmetler sınıfı çalışanlarının ek göstergesi olmaması ve bu durumun maaş ve emeklilik haklarında mağduriyet oluşturması
3- Taşerona kadro uygulamasına geçilmesi ile birlikte kamudaki yardımcı hizmetlerin büyük bir bölümünün yürütülüyor olması ve kamuda yardımcı hizmetler sınıfı personeli istihdamına gerek kalmaması.
Bu gerekçelerle yardımcı hizmetler sınıfının tümden kaldırılması ve bu sınıfta çeşitli unvanlarda görev yapan personel genel idare hizmetleri sınıfına atanması gerektiğini değerlendiriyoruz

mehmet02
mehmet02 - 5 ay Önce

Ey yetki sendika 2351 kişi sınavı kazandığı halde ataması zaman aşımına uğradı sesiniz çıkmadı toplu görüşmelerde alına kara uygulanmadı ölü taklidi yapıyorsunuz .
Bilindiği gibi 2005 yılında memur
sendikaları ile hükumet arasında imzalanan Toplu Görüşme Mutabakat Metninde;
"Yardımcı Hizmetler Sınıfında çalışanların öğrenim durumlarına göre bir
defaya mahsus olmak üzere sınavsız atanmalarının sağlanması" için çalışma
yapılacağı kararı yer almıştır." On üç yıl oldu bir gelişme yok

SIRADAKİ HABER

Haberler
Personel Sağlık
Personel Meb
Hemşire Forması