"Sağlık Sen, Mobbing Uygulayanların Karşısındadır"

Sağlık Sen Bursa Şubesi Başkanı Gökhan Yünkül, sendika olarak sağlık çalışanlarına mobbing uygulayan yöneticiler ile her zaman mücadele edeceklerini belirtti.

"Sağlık Sen, Mobbing Uygulayanların Karşısındadır"
12 Ocak 2016 Salı 10:22

Sendika başkanı Yünkül, sağlık alanındaki her olumsuzluğun ve her sorunun Türkiye’de yaşayan herkesi ilgilendirdiğini ifade etti.

Yünkül, yazısında şu ifadeleri kullandı: "Her zaman söylerim; başarılı yöneticiliğin en önemli kurallarından birisi, yöneticinin birlikte çalıştığı arkadaşlarına değer vermesi, onların sorunlarıyla ilgilenmesi, onları dinlemesi ve onların yaşadığı sorunlara çözüm aramasıdır. Şu bir vaka ki çalışanın başarısı, yöneticinin başarısıdır. Bu iki başarı arasında doğru bir orantı vardır. Ama çalışan mutsuz ise, yaptığı işin verimi düşecek ve başarısız olacaktır. Bu durumda ise yönetici başarısızlığa sürüklenecektir.

Sağlık alanı ise işte bu başarısızlığı kaldıracak bir alan değildir. Sağlık alanındaki her olumsuzluk ve her sorun Türkiye’de yaşayan herkesi ilgilendirir. Cumhurbaşkanından, Başbakanına, Sağlık Bakanından, sıradan vatandaşına kadar herkesi… Çünkü herkes bu sağlık hizmetinden faydalanmaktadır. Sağlık hizmetini almayan hiç kimse yoktur. Hal böyle olunca sağlık alanında başarısızlığa tahammül edilemez. İşte bu yüzden
sağlık yöneticiliği zordur ve meşakkatlidir. Elindeki kısıtlı imkanlar ile işini doğru ve düzgün yapan, bulunduğu kuruma değer katan, bulunduğu makama güç katan yöneticilerimiz çok fazladır. Ancak bunun dışında tutacağımız yöneticilerimizde var mıdır? Cevap, VARDIR.

Sağlık alanında yönetici olarak çalışmak ne kadar zor ise sahada çalışan olmakta o kadar zordur.
Doktorundan, hemşiresine, laborantından, röntgen teknisyenine, anestezi teknisyeninden, memur ve hizmetlisine kadar tüm sağlık çalışanlarının dağ gibi sorunları vardır. Bin bir güçlükle işini layıkıyla yerine getirmeye çalışan sağlık çalışanları, bir yandan iş yoğunluğu ile mücadele ederken, bir yandan hasta ve hasta yakınları ile uğraşmakta, bir yandan da kendi amirleri ile sorunlar yaşamakta ve MOBBİNG’e maruz kalmaktadırlar. Yaptığımız kurum ziyaretlerinde sağlık çalışanlarının ortak söylemi; “bizi iş yormuyor ama bir sorunumuz veya sıkıntımız olduğunda bizi dinleyecek bir yönetici bulamıyoruz” olmaktadır. Peki bu yöneticiler neden lütfedip sorunu veya sıkıntısı olan bu arkadaşları dinlemiyor? Daha düne kadar hemşire iken ertesi gün sağlık hizmetleri müdürü olan, daha düne kadar memur iken ertesi gün hastane müdürü olan, daha düne kadar doktor iken kurum yöneticisi olan bu arkadaşlar nasıl oluyor da bir gün sonra bu kadar değişebiliyorlar?

Küçük dağları ben yarattım edasında dolaşan, sahadaki çalışanın sorunlarını dinlemeyen, kendisini çiftlik sahibi gören, istişare kültüründen uzak, beraber çalıştığı yöneticilerin ve çalışanların fikirlerine değer vermeyen, her şeyi ben bilirim anlayışıyla hareket eden hiçbir yönetici başarılı olamaz. Ama bu başarısızlığın olumsuz yansıması sadece kendine olmaz. Tüm sağlık çalışanlarına ve tüm topluma olur. Mahkemenin kadıya mülk olmadığını herkesin bilmesi gerekir. Makamlar gelip geçicidir. Kalıcı olan gök kubbede hoş bir sada bırakmaktır. Maharet bulunduğun makamdan ayrıldığında da insanların seni hayırla yad etmesidir. Sen oradan ayrıldıktan sonra insanlar senin arkandan “iyi ki gitti kurtulduk” diyorsa varın gerisini siz düşünün.

Şunu açıkça belirtmek isterim ki, bu tür konularda ben ve arkadaşlarımın tavrı hep çalışandan yana olacaktır. Fedakarca görevlerini yapan, ailesinden çok işine zaman ayıran, her türlü şiddete maruz kalan, iş yükü altında ezilen sağlık çalışanlarına MOBBİNG uygulayan yöneticiler ile her zaman mücadele edeceğiz. Biz Sağlık-Sen olarak gücümüzü aldığımız üyelerimizin haklarının korunması için her türlü mücadeleyi vereceğiz. Bundan hiç kimsenin kuşkusu olmasın" diye konuştu.
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.