Sağlık SEN Genel Başkanı Metin Memiş'ten Gündeme Dair Açıklamalar

Sağlık SEN Genel Başkanı Metin Memiş'ten Gündeme Dair Açıklamalar

Sağlık-Sen Eskişehir Şubesi'nin 5. Olağan Genel Kurulu'na katılan Memur-Sen Genel Başkan Vekili ve Sağlık-Sen Genel Başkanı Metin Memiş, sivil toplum kuruluşları üzerindeki vesayetin sona ermesi ve vesayetçi zihniyetin bu anlayıştan sıyrılması gerektiğini söyledi.

Memur-Sen Genel Başkan Vekili ve Sağlık-Sen Genel Başkanı Metin Memiş, Sağlık-Sen Eskişehir Şubesi'nin 5. Olağan Genel Kurulu'na katılarak bir konuşma yaptı. Memiş, sendikal konuların yanı sıra gündemdeki konulara yönelik değerlendirmelerde bulundu. Türkiye'nin ileri demokrasi yolunda önemli adımlar attığını ve bu yönde reformlar gerçekleştirdiğini belirten Memiş, "Memur-Sen ve Sağlık-Sen olarak her türlü vesayete karşı çıktık. Darbelere ve darbecilere 'dur' dedik. Bugün de askeri vesayetin en kanlı darbelerinden 12 Eylül'ün yıldönümü. Bu vesile ile darbecileri bir kez daha lanetliyor ve kınıyoruz. Darbecilerin şehit ettiği vatan evlatlarına rahmet, ailelerine sabır diliyorum" dedi.

Vesayetin sadece askeri vesayetle sınırlı olmadığını belirten Memiş, sivil toplum örgütlerinde de bunun örneklerini görmeye başladıklarını ifade etti. Bazı siyasetçilerin, daha önce yöneticilik yaptıkları kurumlara ve seçimlerine müdahale etmelerinin doğru bir olay ve kabul edilebilir bir durum olmadığını kaydeden Memiş, vesayete karşı mücadele edenlerin, kendilerinin de bunu içselleştirmeleri gerektiğini kaydetti.

"Seçimler bir demokrasi şölenidir"Sendikaların seçim sürecine girdiğini, şube seçimlerinin ardından genel merkez seçiminin olacağını belirten Sağlık-Sen Genel Başkanı Metin Memiş, "Seçimler bir demokrasi şölenidir. Seçimler seçmenin iradesinin sandığa yansımasıdır. Ancak son zamanlarda yaşadığımız bazı hadiseler, vesayetçi anlayışın sahaya yansıması ve etkileme çalışmaları bizleri derinden üzmektedir. Demokrasi şölenimize gölge düşürecek bir vesayetçi anlayışla karşı karşıyayız. Sendikamızda yöneticilik yapmış, daha sonra siyasete girmiş olan bir kişinin sahayı etkileme çabasını ibretle izlemekteyiz. Bu kişi ve kişiler; siyasete girdikten sonra, sağlık çalışanlarına yönelik hangi çalışmaya imza atmış, hangi mücadelenin öncüsü olmuşlardır? Tavsiyemiz, herkesin kendi işine bakmasıdır. Siyasette olan bu arkadaşlarımıza, büyüklerimize siyaset kurumunda başarılar diliyoruz. Sendikayı ve sendikacılığı da bu teşkilata bıraksınlar. Teşkilatımız, üyelerimiz, sağlık ve sosyal hizmet çalışanlarımız bu yaşananları ibretle izlemektedir. Çağrımız, daha önce görev yaptıkları sivil toplum örgütlerinde vesayete karşı savaşanların, bunu içselleştirmesi ve vesayetçi olmamaları, ellerini sendikamızdan çekmeleridir" diye konuştu.

"Gerekli girişimlerde bulunduk ve taleplerimizin takipçisiyiz"

Sendikal konulara yönelik de değerlendirmelerde bulunan Memiş, sendika olarak sağlık çalışanları için bir çok kazanıma imza attıklarını ifade etti. Lisans tamamlama ve yıpranma payının Sağlık-Sen'in bir kazanımı olduğunu belirten Memiş, "Diğer sendikaların hayal edemediklerini kazanıma dönüştürdük. Lisans tamamlama Sağlık-Sen'in başarısıdır. On binlerce sağlık çalışanımız bu kazanımla lisans mezunu oldu. 2014 öncesi mezun olanların da bu haktan faydalanması için çalışmalarımız sürüyor. Biz yıpranma payını talep ederken, bunu ağzına alamayanlar, sözünü aldığımız zaman da bunun gerçekleşmeyeceğini söylüyordu. Allah'a hamd olsun, yıpranma payı da hayata geçti. Taleplerimizi tam olarak karşılamayan yıpranma payındaki eksiklerin giderilmesi için çalışmalarımız sürüyor. Çalışılmayan gün sorunun çözülmesi, geriye dönük olarak hesaplanması, bütün sağlık çalışanlarını kapsaması için gerekli girişimlerde bulunduk ve taleplerimizin takipçisiyiz" ifadelerini kullandı.

"Büyüyen pastadan payımızı istiyoruz"

Sağlık-Sen Eskişehir Şube Başkanı ve başkan adayı Hasan Hüseyin Köksal ise konuşmasında, "4 yılda 100'e yakın proje ile yaklaşık bin 200 çocuk giydirme, okul dönemi kırtasiye yardımı kimsesiz çocuklara bisiklet kampanyası gibi çok özel projeler yaptık, bundan sonra da yapmaya devam edeceğiz. Sağlık camiasının en temel sorunları üzerine sizlerin huzurunda sesleniyorum, artık sağlık teşkilatında döner sermaye kalmamıştır. Acil olarak döner sermaye sisteminden kurtulup bizleri fabrika gibi her ay fatura hedefleri hesabından kurtulmak istiyoruz. Asker gibi polis gibi her ay aldığımız maaşların sabit olması son 10 yılda eş değerimizin olan devlet memurları arasında ki maaş farkını yetkilerin görmesini temenni ediyor ve bunun için çalışacağımıza buradan söz veriyorum. Önlemeyen sağlıkta şiddet için caydırıcı önlemler alınmasını istiyoruz. Ülkemizin zor günlerden geçtiğini asla amacımızın para olmadığını anlamakta güçlük çeken üst düzey bürokratlarımızı da ayrıca tebrik ediyorum. bizler 2023, 2053, 2071 hedefleri konan büyüyen Türkiye'den refah ve huzur hakkımızı isterken büyüyen pastadan payımızı istiyoruz" dedi.

Tek liste ile gerçekleşen seçimi Hasan Hüseyin Köksal kazanırken, yönetimde ise Nebi Kascı, Ömer Gezer, Galip Özsarı, Hüseyin Demir, Züleyha Eryiğit, Hasan Gökçe yer aldı.

Güncelleme Tarihi: 13 Eylül 2018, 05:53YORUM EKLE
YORUMLAR
sağlık memuru
sağlık memuru - 5 ay Önce

Sağlıkçıların derdiyle ilgilen kardeşim! Ortalıkta siyaset yapma! Maaşlar kuşa döndü. Ek ödeme yok. Hepinizin tuzu kuru nasılsa Ekonomiden pahalılıktan haberin var mı senin? Altında sendika arabası gez babam babam gez... Allah ıslah etsin hepinizi......!!!!!!!!!

Sağlıkcı
Sağlıkcı @sağlık memuru - 4 ay Önce

Var ol kardeş. Ağzın bal yesin.

...
... - 5 ay Önce

sİZİN MEMURLAR ÜZERİNDEKİ VESAYETİNİZE KİM DUR DİYİCİK PEKİ..

kafayı yiycem ya
kafayı yiycem ya @... - 4 ay Önce

Aklımla dalga mı geçiyorsunuz siz, vesayet diyor ya.... demokrasi kim sizin bu ilde yaptığınız göstermelik seçimler kim. Bir kere "seçmek" kelimesi en az iki seçenekten birini tercih etmektir. Tek seçeneği işaretlemek zorunda olmak değil

Vesayet işte bu
Vesayet işte bu @... - 4 ay Önce

Bir sendika ki kendi üyesinin tüm işlerinin önüne taş koymak için çaba harcasın, Üyelerine o, öz üye, öteki üvey muamelesi yapsın. Üyeler doldu taşmak üzere , dişini sıkmaktan dişleri kırılacak o kadar. Başkanlığa aday olabilme ihtimali olan herkesi yıldırıyor " millete de; Bakın rakip olmak isteyenlerin sonu bu" deniliyor. Her ihtimale karşı delegeler de ayarlanıyor. tek aday olarak seçime giriyor. VESAYET İŞTE BU. Bunu önlemek için yapılacak şey 3 dönem başkanılık yapan çekilecek.

Siz onu Biliyorsunuz
Siz onu Biliyorsunuz @... - 4 ay Önce

Bizim ilde bir başkan oturmuş koltuğa, delegelerin kendine oy vereceklerinden emin olduğu kişilerden seçilmesini sağlıyor. Başkanlık koltuğuna aday olması ihtimali olan üyelerin her türlü işinin önüne taş koyuyor. Başkan olmayı düşündüğüne düşüneceğine pişman ediyor. Bir gurubu var onlarla toplanıp o aday olmayı düşünen üye siyasilere kötülemek için kulis yapılıyor. O kişinin her türlü işine taş konuluyor. Anasından emdiği süt burnundan getiriliyor ki başkaları bunu görüp hiç kimse onun yaptığına cürret etmesin. Sonra Kesin kendisine oy vereceği delegeler ayarlanıyor, tek aday, güya seçim yapılıyor, demokrasi var.(buna çocuklar bile güler). Vesayet değil de ne peki bu. Sendikalar demekrasinin işlediği önemli örgütlerdir. Sendikalarda durum buysa demek geliyor içimden Haa bu arada hala üyenizim, Sıf genel başkanım için..

SELİMCAN
SELİMCAN - 5 ay Önce

SİYASET Mİ YAPIYORSUNUZ,SENDİKACILIK MI YAPIYORSUNUZ,BUNU Bİ ANLAYALIM.SAYGILARIMLA.

memur
memur - 5 ay Önce

MAAŞLAR ERİDİ ENFLASYON YÜZDE 50-60 OLDU SEYYANEN ZAM İSTE ARTIŞ İSTE YETER ARTIK BİR KEREDE MEMUR İÇİN ÇALIŞIN

HİZMETLİ
HİZMETLİ - 5 ay Önce

HİZMETLİ KADROSU EĞİTİM DURUMUNA GÖRE BİR DEFAYA MAHSUS KALDIRILSIN

MEHMET02
MEHMET02 - 5 ay Önce

Miadı dolmuş olan Yardımcı Hizmetler Sınıfı kaldırılmalı'
Kamu kurumlarında teknisyen yardımcısı, hizmetli, aşçı,
kaloriferci, dağıtıcı, mübaşir, terzi, berber, garson, bahçıvan, matbaacı gibi
çeşitli ünvanlarda görev yapan ve sayıları 111 bin olan Yardımcı Hizmetler
Sınıfı personelinin, bulundukları sınıftan kaynaklı olarak birçok maddi ve
manevi mağduriyet yaşadıklarına dikkat çekerek, Yardımcı Hizmetler Sınıfında
" bulunan personelin kurumlardaki ana hizmetlere yardımcı mahiyetteki görevlerde
çalıştırılabileceği gibi çok geniş bir tanımı olması ve bu sınıfın içinde
bulunan yirmi iki unvanın ayrı ayrı görev tanımının da olmaması sebebiyle
amirleri tarafından ünvanları göz ardı edilerek Yardımcı Hizmetler Sınıfı'nda
bulundukları gerekçe gösterilerek ünvanı ile uyumsuz işlerde
çalıştırılmaktadırlar. Yardımcı Hizmetler Sınıfında çalışan personelin kadro
unvanlarına ilişkin görevlerin sınırının belirtilmemiş olması bu personele
kurumlarında pek çok işin gördürülebileceği personel olarak bakılmasına neden
olmaktadır. Ayrıca hukuki yönü olmamasına rağmen bazı görev ve işlerin yardımcı
hizmetler sınıfı personeline gördürülmesi, zaman içinde söz konusu görevlerin
ilgililerin unvanı ile özdeşleşmesi ve haklı olarak bu görevi yapmak
istememelerinde ise sorunlu personel olarak düşünülmesine sebep olmaktadır" . YHS personelinin yükselebileceği
teknisyen, bilgisayar işletmeni, veri hazırlama ve kontrol işletmeni, memur
gibi kadrolara kurumlar tarafından genellikle ilk defa atama yoluyla personel
alımına gittiklerinden ve kurumların periyodik olarak Görevde Yükselme ve Unvan
Değişikliği sınavı açmamalarından dolayı üniversite mezunu olsalar dahi sınıf
değiştirme imkanı bulamamadıklarını 657 sayılı DMK' da bahsedilen
hizmet sınıfları arasında sadece Yardımcı Hizmetler Sınıfına dahil personel
için ek gösterge belirlenmemiştir. Ek gösterge belirlenirken bir hizmet
sınıfına dahil personelin tamamının dışarıda tutulmasının rahatsızlık
oluşturmasının yanı sıra, ek göstergeden yararlanamadıkları için Yardımcı
Hizmetler Sınıfı personelinin aylık ücretleri ve emeklilik hakları (emekli
aylığı ve emekli ikramiyesi) memurlar arasında oldukça düşük seviyede
bulunmaktadır. Bilindiği gibi 2005 yılında memur
sendikaları ile hükumet arasında imzalanan Toplu Görüşme Mutabakat Metninde;
"Yardımcı Hizmetler Sınıfında çalışanların öğrenim durumlarına göre bir
defaya mahsus olmak üzere sınavsız atanmalarının sağlanması" için çalışma
yapılacağı kararı yer almıştır." Taşeron firmalara bağlı olarak kamu
kurumlarında çalışan taşeron personelin devlet kadrolarına işçi olarak
geçirilmeleri ile birlikte ana hizmetlere yardımcı mahiyetteki görevlerin bu
personel eliyle gördürülmesi sonucunda YHS personeline ihtiyaç da kalmayacağını
kaydeden "Gelişen ülkemizde kamu personel yönetimi anlayışı
kuralcı, hiyerarşik, mekanik ve geleneksel yönetim anlayışı iken bu yönetim
anlayışı değişerek yerini etkinlik, verimlilik, tutumluluk dinamiklerini esas
alan, ücret dengesizliğini gidermeyi hedefleyen, performansa göre değerlendirme
üzerinde duran, esnek yapılanma ve katılımcı yönetime uygun bir kamu personel
yönetimine bırakmaktadır. Bu sebeplerle günümüzde miadı dolmuş
olan Yardımcı Hizmetler Sınıfı'nın kaldırılarak bu hizmet sınıfındaki mevcut
personelin, eğitim durumlarına ve ihraz ettikleri unvanlara uygun hizmet sınıflarına
geçirilmeleri gerekmektedir" …………… On üç yıl oldu bir gelişme yok. Sağlık bakanlığına ve yetkili sendikaya duyurulur.


Tercihli sistemi getirin rahmetlik Özal bir defa yapmıştık devamın bekliyoruz2351 kişiden bir olarak kazandığımız hakkımız verin hakkımız helal edelim yoksa ahrete hakkımızı alırız. Yetkili sendikaya ve sağlık bakanlığı yetkilerine sesleniyoruz.
Görevde yük. sınav tarihi zamanında yapılmıyor hukuka aykırı değilmi hukukçu arkadaşlar. sağlık bak.görevde yük. sınavı iki yılda bir yapılır diyor yönetmenlik en son 28 /06/ 2015 tarihinde sınav yapıldı üç yıl olacak.. bir gelişme yok mu. Bu hukuka uygunmu ihmali olanları ve kasıtlı davrananları Allah havale ediyorum.

2351 kişiden biri olarak sağlık bak ve yetkili sendikaya görevde yük. sınavında 77.251 puan aldığımız halde zaman aşımına uğrarken .sesini çıkarmayan yetkili sendikaya hakkımızı helal etmiyoruz
sağlık bak.görevde yük. sınavı iki yılda bir yapılır diyor yönetmenlik en son 28 /06/ 2015 tarihinde sınav yapıldı üç yıl olacak.. bir gelişme yok mu. Bu hukuka uygunmu
Seçimle Birlikte Sağlıkta Değişim Olacak yaşasın o zaman her yıl seçim olsun
2351 kişinin sesi çıkmıyor hallerinden memnunlar herhalde hakkın aramayan şerefini de kaybeder
Ey yetkili sendika ne zaman bir açıklama yapacaksınız 2005 yılında toplu görüşmelerde alınan kararın arkasında duracaksınız bir açıklama yapana kadar bunu yazacağım.
Bilindiği gibi 2005 yılında memur
sendikaları ile hükumet arasında imzalanan Toplu Görüşme Mutabakat Metninde;
"Yardımcı Hizmetler Sınıfında çalışanların öğrenim durumlarına göre bir
defaya mahsus olmak üzere sınavsız atanmalarının sağlanması" için çalışma
yapılacağı kararı yer almıştır." On üç yıl oldu bir gelişme yok

ferdi
ferdi @MEHMET02 - 4 ay Önce

şimdi bu yazıyı kim okudu? hiç kimse. Artık saygınlığın kalmıyor mehmet02

657
657 - 5 ay Önce

Yardımcı Hizmetler Sınıfında çalışanların öğrenim durumlarına göre bir defaya mahsus olmak üzere sınavsız atanmalarının sağlanması" için çalışma yapılacağı kararı yer almıştır." On üç yıl oldu bir gelişme yok

turan410
turan410 @657 - 4 ay Önce

mehmet 02 nin diğer heabı yeter be

Memur hizmetli
Memur hizmetli - 4 ay Önce

Yav hizmetliler için ne yaptın yıpranma çıkıyoduysa herkes için çıkaydı bu sâatden sonra boş sadece konuşulur çabalıyoruz onca çabaları bir şey olacağı yok


SIRADAKİ HABER

Haberler
Personel Sağlık
Personel Meb
Hemşire Forması