Evden Hastaneye 30 Dakika Şartına Dava Açıldı

Evden Hastaneye 30 Dakika Şartına Dava Açtık

Evden Hastaneye 30 Dakika Şartına Dava Açıldı

Çalışanların 30 dakikada hastaneye gitmeleri ile ilgili geçtiğimiz yıllarda da genelge ile düzenleme yapılmış ve sendikamızın açtığı dava sonrası genelge Danıştay tarafından iptal edilmişti. Genelgeye dayanak olan yasa hükmü de Anayasa Mahkemesi tarafından yürürlükten kaldırılmıştı.

Sağlık Bakanlığı 30 dakikada hastane şartını bu kez de 10/7/2018 tarihli ve 30474 sayılı Resmi Gazete'de yayımlanan 1 sayılı Cumhurbaşkanlığı Teşkilatı Hakkında Cumhurbaşkanlığı Kararnamesinin 383 üncü maddesinde; "Sağlık personelinin mesai saatleri haricinde de hizmetine ihtiyaç duyulduğunda ilgili sağlık kuruluşuna ulaşabilmeleri için alınacak tedbirler ve ilgililerin uyacağı kurallar Bakanlıkça belirlenir." hükmüne atıf yaparak genelge ile geri getirdi.Sendikamız tarafından genelgenin iptali için açılan davada  genelgenin temel hak ve hürriyetleri engellediği ve bu sebepten Anayasa'nın temel ilkelerine aykırılık taşıdığı ifade edildi.

Söz konusu şartın çalışma barışını bozacağı ve çalışanlar üzerinde psikolojik baskı oluşturacağına vurgu yapıldı. Söz konusu genelgenin yürütmesinin durdurularak iptal edilmesi istendi.

Açılan dava ile ilgili bir değerlendirme yapan Türkiye Kamu-Sen ve Türk Sağlık-Sen Genel Başkanı Önder Kahveci “ Hukuka uygun olmadığı daha önce yüksek yargı tarafından karara bağlanmış bir düzenlemeyi tekrar getirmenin bir izahı yoktur. Bu durum yüksek yargının kararını hiçe saymaktır. İmkanı olan her çalışan zaten çalıştığı kuruma yakın bir yerde oturmak ister. Ama çalışanların aile hayatlarına bile müdahale ederek 30 dakikada hastane olacak şekilde ikamet edin demek her şeyden önce bir insan hakkı ihlalidir. “ dedi.
YORUM EKLE
YORUMLAR
icap nöbeti 30 dk :)))))
icap nöbeti 30 dk :))))) - 4 ay Önce

hastanedeki bir araç, bu trafikte icap nöbeti tutan bir doktoru 30 dk'da gidip getiremez, o zaman öylesine getirilmiş genelge :) kaliteli bir hizmet için acil serviste bir hastaya ideal kaç dakika süre ayrılmalı, 8 saatte bazı pratisyen doktorlara 200-300 hasta baktırılan mersin şehir hastanesi gibi yerlerde bina şartları iyi olmasına rağmen neden hizmetlerde iyileştirilme yapılmıyor? polikliniklerde 50 hasta bakan branş doktoru 51.ci hastayı almıyor, ben bakamam diyor; acilde 100 gelse 100, 500 gelse 500 bak deniliyor, hizmette kalite düşer. şartlar iyileştirilmeli

Acil servisler gerçekten vasat
Acil servisler gerçekten vasat - 4 ay Önce

Acil servisler şu anda personele ceza vermek için çalıştırılan yer halind geldi tek hekim 400 500 bayramlarda 600 650 hasta geliyor ve tek hekim buna bakıyor nöbetçi sağlık personeli il merkezine nakile gidiyor yerine göre 600 650 hastaya evden gelen 2 icapçı bakıyor piskolojik olarak bskleyen hasta ve yakınları hakaret küfür ediyor hangi birine beyaz kod verceksin artık hiçbirini umursamaz olduk yeter artık acil servise sadece acil vakalar alınsın aile hekimlikleri nöbete koyulsun güvenlik hizmeti aktif olarak verilsin 3 güvenlik var hepsi oturuyor sigara içeni küfür edeni hemşire uzaklaştırıyor

SIRADAKİ HABER

Haberler
Personel Sağlık
Personel Meb
Hemşire Forması