Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu (TİTCK) Ruhsatlandırma Komisyonunun Görevlendirmelerine Son Verildi

Mevzuat uyarınca 3 yıl süreyle seçilen komisyon üyelerinin görevlerine son verildi. Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu (TİTCK) Ruhsatlandırma Komisyonununda 18 yıldan fazla devam edenlerin olduğu anlaşıldı.

Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu (TİTCK) Ruhsatlandırma Komisyonunun Görevlendirmelerine Son Verildi

Son görevlendirme döneminde ilk kez seçilen ve 2 yıldır görevde olan üyeler, 3 yıllık sürelerini tamamlayacak. Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu bünyesinde 19 komisyon bulunuyor. Her komisyonda 5 ila 25 üye görev yapıyor. Tıbbi cihaz komisyonlarıyla beraber toplam üye sayısının 300'e yakın olduğu ifade ediliyor. Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu bünyesindeki     komisyonlarda keyfi uygulamalara imza atıldığı, aynı özellikte ürünler için farklı ilaç şirketlerine farklı cevaplar verildiği iddia ediliyor. Uzmanlar, bugüne kadar Türkiye'de ruhsat verilen tüm ilaçların endikasyon olarak adlandırılan etki analizi açısından yeniden değerlendirmeye tabi tutulması gerektiğini belirtiyo

Komisyon üyesi havuzuna eklenmek üzere, üniversitelerin tıp fakülteleri ile eğitim araştırma hastaneleri, kamu kurum ve kuruluşlarından bilimsel tavsiye kurulları olarak adlandırılan komisyonlarda görev yapabilecek isimler istendiği öğrenildi. Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu'nca ruhsatlandırılacak, ruhsatı iptal edilecek, uyuşturucu, psikotrop veya kontrole tabi ilaçlar listesine alınacak, listeden çıkarılacak beşeri tıbbi ürünlerle ilgili bilimsel görüş bildirmekle görevli. Bu görüş, alınacak kararı doğrudan etkiliyor. Dolayısıyla komisyon üyelerinin vereceği kararlarla bir ilacın ruhsat başvurusu reddedilebiliyor veya kabul edilebiliyor. Ruhsat başvurusunda bulunulan beşeri tıbbi ürünü farmakolojik yönden inceleyen komisyonlar, ürünlerin biyoyararlanım ve biyoeşdeğerlik çalışmalarını da değerlendiriyor.

MEMURLAR NET

Güncelleme Tarihi: 28 Şubat 2018, 10:21
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER