Güvenlik Soruşturmasında Tıkanıklık Var

CHP Bursa Milletvekili Ceyhun İRGİL'in Sağlık Bakanı Ahmet DEMİRCAN ile yapmış olduğu görüşmede yer alan konularla ile ilgili facebook sayfasından yapmış olduğu paylaşımı aktarıyoruz.

Güvenlik Soruşturmasında   Tıkanıklık Var

Değerli sağlıkçı arkadaşlar, değerli meslektaşlarım;

Sizlerin talepleri ve gelen sorular üzerine Sağlık Bakanı Sn. Dr. Ahmet Demircan ile bir görüşme yaptım. Samimi bir görüşme oldu. Sn. Bakan'a ilgisi ve samimi yaklaşımı için teşekkür ederim. Kısaca ana başlıklar ile bilgi notlarını size iletiyorum.

SAĞLIK ATAMALARI

Bakanın ifadesi ile; Sağlık çalışanı ataması 2018 yılı içinde toplam 27 bin kişi olacak. Bakanlık olabildiğince çok ve tek seferde atama yanlısı ancak Maliye Bakanlığının kadro vermesine bağlı olduğu için, bu yıl hükümetin 3 ayrı zamanda yani 9 bin - 9 bin - 9 bin gibi atama yapması öngörülüyor. Sn. Bakan ilk dilimde en az 9 bin ve fazlası atama yapmayı istediğini söyledi. Ama dediğim gibi son karar ve sayı Maliye Bakanlığında bitiyor. Bu nedenle Maliye Bakanlığına kamuoyu baskısı yapmak daha doğru olacaktır. Benim görüşüm; ilk atama mart ayı gibi açıklanır ancak tam olarak ne zaman yapılır belli değil. Sanırım prosedür ve güvenlik soruşturması nedeniyle atamalar yaz aylarını bulur.

HANGİ BRANŞLARDAN ATAMA?

Sn. Bakana onbinlerce mezun sağlıkçı gencin büyük bir umutla beklediğini, çok zor şartlarda olduklarını, özel sektörde asgari ücretle adeta köle gibi çalıştıklarını, haklarının yendiğini, mezun olmalarına rağmen halen ailelerinin ellerine baktığını anlattım. Özellikle tüm branşlardan adil ve dengeli bir atama sayısı dağılımı yapılmasını rica ettim. Sn. Bakan atamalarda adil bir dağılım ile birlikte daha çok hastanelerden gelen ihtiyaç raporlarına ve talep edilen alanlara ağırlıklı atama yapılmasının doğal olduğunu ifade etti. Bu durumda ağırlıklı atama HEMŞİRE ve EBE alanında olacağı söylenebilir. Özellikle teknisyen, tekniker ve tıbbi sekreter alanlarında SERTİFİKALILARIN sorun olduğunu ve bu alanda eğitim yapan gençlerin haksızlığa uğramasını konuştuk. Sertifikalı gençlerin de elbette çalışmaya hakkı olduğunu ancak resmi hastanelere ve kamu sağlık alanlarına okulda eğitim almış sağlıkçıların tercih edilmesi konusunda hemfikir olduk.

TIBBİ SEKRETERLER, DİYALİZ TEKNİKERLERİ, ORTA ÖĞRETİM HEMŞİRELERİ, ANESTEZİ TEKNİSYENLERİ, PARAMEDİKLER, ACİL TIP TEKNİSYENLERİ ve TEKNİKERLERİ, RADYOLOJİ TEKNİSYENLERİ, ODYOMETRİ TEKNİKERLERİ

iİe ilgili dosyaları verirken, Sn. Bakan bu alanlarda daha fazla atama yapmak istediklerini, özellikle ortaöğretim mezunu hemşirelerin çok yoğun bir kamuoyu oluşturduklarını ortaöğretim hemşirelerinin olabildiğince önlisans ve lisans eğitimlerini tamamlamalarına yardımcı olunması ve sağlık sistemine kazandırılması gerektiğini söyledi. Sn. Bakan ile sağlık alanında bu çağda elbette lisans ve hatta yüksek lisans düzeyinde hizmet verilmesi gerektiğini ancak bu iktidar döneminde hemşire yapmak üzere okullara kayıt yaptırılan ve sonrasında oyun ortasında kural değişikliği ile bu gençlerin ve ailelerin mağdur edildiğini, bu mağduriyetin giderilmesi gerektiğini, bu gençlerin atama sonrası lisans ve önlisans çalışmalarını tamamlaması için formül bulunması gerektiğini görüştük. Sonuç olarak tüm alanlarda adil bir dağılım sözü aldık. Lisans ve yüksek lisans hemşire ve ebe ihtiyacı çok olduğu için ağırlık bu alanlarda olacak. Ancak bu kez ortaöğretim hemşirelerine geçmişe göre daha fazla atama sayısı verileceği sözü verildi. Tıbbi sekreterlerin önemini özellikle vurguladık. Bu alanda da daha çok atama bekliyorum doğrusu.

GÜVENLİK SORUŞTURMALARI

Bu konuda hafta içi birçok açıklama yaptım. Ataması yapılan sağlıkçıların 15 Temmuzdan bu yana yeni bir güvenlik soruşturması sistemine tabiiler. Sağlık Bakanlığı atamaları yapıldıktan sonra kişiler ile ilgili İçişleri Bakanlığı'ndan güvenlik soruşturması isteniyor. Tüm devlet atamalarında güvenlik soruşturması yapıldığı için ciddi bir tıkanıklık var. Adeta tam bir kaos var. Kim neyi nasıl soruşturuyor belli değil. Ancak sonuçta sağlık bakanlığına gelen bilgilere göre komisyon atamalar için olur veriyor. Bugüne kadar yüzlerce sağlıkçının yargı temeli olmayan hukuksuz bir şekilde atamaları yapılmadı. Sn. Bakana bu durumun vicdani ve insani olarak olduğu kadar hukuki olarak da sorunlu olduğunu, gençlere atanma yapılmadıysa gerekçe sunulmamasının doğru olmadığını ilettim. Bakan olabildiğince atama yapmak istediklerini ancak emniyetten olumsuz gelen sonuçlar için kimseyi suçlamadıklarını, itham etmediklerini sadece "devletin bu kişilerle çalışmama tercihini" kullandıklarını söyledi. Ataması yapılmayan ancak mecburi hizmeti olan sağlıkçıların durumunu ve diplomalarını sorudum. Bu kişilerin mecburi hizmet yükümlülüklerini kaldıracaklarını ve diplomalarını vereceklerini ifade etti. Sonuç olarak; ataması yapılan ancak güvenlik soruşturması nedeniyle atanamayacağı kendisine tebliğ edilenlerin ilk yapacağı bir avukat aracı ile yargıya başvurmak. Hem itiraz etmek hem de gerekçe sormak... İç hukuk tükenirse AİHM'e başvurmak son çare olabilir.

YENİ SAĞLIK YASASI

Sağlık Bakanlığı yıpranma payı, emekli maaşı artışı gibi daha önceki hükümetlerce söz verilen ama tutulmayan sözlerin de içinde yer aldığı yeni bir yasa tasarısı hazırlıyor. Çok yakında kamuoyunun gündemine sunulacak.

EŞ TAYİNLERİ

Aile birliğinin önemini ve eşlerin farklı yerlerde çalışmasının ailevi ciddi sorunlara yol açtığını anlattım. Sn. Bakan bu konuda iyileştirme olacağını ifade etti.

ULUSAL SAĞLIK MÜZESİ

Tüm Türkiye'deki sağlık birikimini yansıtacak ve sağlık alanında bir vefa ve bilgi birikiminin aynası olacak ULUSAL SAĞLIK MÜZESİ kurulmasını önerdim. Sn. Bakan konuya sıcak yaklaştı. Bu konuda çalışma yapacağını ifade etti.

PSİKİYATRİ VE PSİKOLOGLARIN YASA ÖNERİSİ

İlgil derneklerin yasa önerisi için randevu taleplerini ilettim.

AFRİN

Afrin'de devam eden operasyonlar nedeniyle özellikle askeri hekimlik ve ilk yardım, acil müdahale konusundaki öneri ve endişelerimi paylaştım. Sn. Bakan bu konuda şu an sorun olmadığını gerekli önlemlerin alındığını ifade etti.

Güncelleme Tarihi: 01 Mart 2018, 13:09
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER