Doktor İle Hasta İhtilafında Uzlaşma Modeli

Sağlık Bakanlığı'ndan uzlaşma modeli... Doktor-hastane ihmalinden zarara uğradığını iddia eden hastaların tazminat taleplerini değerlendirmek üzere arabulucu komisyonlar kurulacak

Doktor İle Hasta İhtilafında Uzlaşma Modeli
30 Ağustos 2016 Salı 21:33

Tıpta arabuluculuk devri başlıyor

Sağlık Bakanlığı'ndan uzlaşma modeli... Doktor-hastane ihmalinden zarara uğradığını iddia eden hastaların tazminat taleplerini değerlendirmek üzere arabulucu komisyonlar kurulacak

Hakkı KURBAN / ANKARA

Sağlıktaki reform çalışmalarının gündeminde, hasta-doktor kavgaları da var. Hastanelerde yaşanan olayların yargıya taşınmadan 'uzlaşma'yla sonuçlanması için yeni bir düzene geçiliyor. Sağlık Bakanlığı bünyesinde 'Uzlaşma Komisyonu' kurularak, yaşanan anlaşmazlıklara çözüm aranması planlanıyor. Komisyon, mesleki kusur bulunup bulunmadığını incelemek kadar, gerekirse ödenecek tazminata da karar verecek. Uzlaşma modeli, Kanun Hükmünde Kararname (KHK) Taslağı'nda da yer aldı.

TÜM TARAFLAR KATILACAK

Beş kişinin görev alacağı komisyon şu kişilerden oluşacak: Hukukçu, sağlık meslek etiği alanında temayüz etmiş bir kişi, tazminat talebinde bulunan kişi, zarar verdiği iddia edilen doktor veya ilgili meslek mensubu ile ilgili meslek mensubunun mesleki mali sorumluluk sigortasını yapan sigorta şirketinin temsilcisi.

UZLAŞMA MASRAFI BAŞVURANA

Uzlaşma masraflarının başvuran tarafından karşılanması öngörülüyor. Uzlaşma komisyonlarının kararları ilamlar gibi icra edilecek. Böylece, son yıllarda sık sık yargıya taşınan ve uzun zaman alan davaların önüne geçilmesi ve daha etkin bir denetim uygulanması hedefleniyor.

Mesleki kusur bulunup bulunmadığını araştıracak olan komisyonlar Yüksek Sağlık Şurası'nın belirlediği bilirkişilerin tespitleri önem taşıyacak. Bilirkişiler, uğranıldığı iddia edilen zarar miktarının hesaplanmasında da rol oynayacak. Bu bilirkişilerin isimleri, adli yargı adalet komisyonları tarafından her yıl düzenlenecek olan listelerde yer alacak.

Akşam
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.