4 yıl sonra tekrar yürümeye başladı

Şırnak'ta 4 yıl önce rahatsızlanıp yatağa mahkum olan 26 yaşındaki Necla Bağatır, geçirdiği operasyonun ardından yürümeye başladı. Tekrar yürüdüğü için mutlu olduğunu belirten Bağatır, "Artık hiç kimsenin desteği olmadan yürüyebiliyor ve kendi ihtiyaçlarımı karşılayabiliyorum. Bu anlamda benim eski sağlığıma kavuşmam için büyük bir fedakarlık gösteren doktor Ozan, doktor Mustafa, doktor Fatih, doktor Onur ve hastane çalışanlarına teşekkür ediyorum" ifadelerini kullandı.

4 yıl sonra tekrar yürümeye başladı

Yatağa bağımlı olan bir hastayı tedavi edip tekrar yürür duruma getirmenin mutluluğunu yaşadıklarını belirten Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı Dr. Ozan Turhal, hastanın çekilen filminde önceden kalçasının kırıldığını ve kırılan parçanın fonksiyonunu kaybettiğini tespit ettiklerini söyledi.

Röntgenlerinde hastanın 80 yaşındaki bir insana eş değer olan kemik erimesi tespit ettiklerini dile getiren Uzm. Dr. Turhal, kalça kırığının genç hastalarda nadir görüldüğünü dile getirdi.

Uzm. Dr. Turhal şunları söyledi:

"Hastaya teşhis koyduğumuz dönemde artık kalçadaki kırılan ve kalça hareketlerini sağlayan kemik tamamen erimişti. Kemik kalitesi de çok düşük olduğu için ameliyat için gerekli malzemelerimizi temin ettik. Anestezi uzmanlarımız ve diğer ortopedist arkadaşlarımızla beklediğimizden daha zor ve riskli ameliyata girdik. Kalça kırığı sonrasında uzun süre geçtiği için 7 santimetreye yakın kısalık gelişmiş ve kalça yüksekte dediğimiz kalça çıkığı şeklinde bir hal almıştı. Kemik kalitesinin düşük olması dayanıklılığın az olması sebebiyle ameliyatı daha komplike bir hale getirdi. Diğer ortopedist arkadaşlarla, başhekimimiz, anestezi ekibi, fizik tedavi uzmanı ile multi-disiplinel yaklaşarak hastamızın eskiden kırılmış olan kalçasındaki kırık kemiği tedavi ettik. Hasta daha sonra iyileşme sürecine girdi. Hastada kemik erimesi de olduğu için hastamızın diğer kalçasında da yeni bir kırık tespit ettik. Diğer kalçasına da eklem koruyucu, kemik koruyucu bir cerrahi operasyon yaptık. Yapılan başarılı ameliyatın ardından 3-4 senedir hiç yürüyemeyen ve hatta yatalak bir şekilde kalan hastamız en azından şu etapta kendi ihtiyaçlarını görecek şekilde ve kimseye muhtaç olmayacak şekilde yürümeye başladı" dedi.

26 yaşındaki Necla Bağatır, "Artık hiç kimsenin desteği olmadan yürüyebiliyor ve kendi ihtiyaçlarımı karşılayabiliyorum" dedi. Fotoğraf: İHA

"AMELİYAT BAŞARILI GEÇTİ, ÇOK MUTLUYUZ"

Ameliyata büyük bir risk alarak girdiklerini belirten Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı Dr. Mustafa Kınaş, "Bu riskleri hasta ve hasta yakını ile görüşerek aldık. Ameliyat sonucu çok güzel oldu. Doktor arkadaşlarla bu riskli ameliyattan başarılı bir şekilde çıktığımız için çok mutluyuz. Hastayı bizim için önemli kılan etken, uzun süre yürüyemeyen, yatağa mahkum bir hastayı ameliyatla tekrar ayağa kaldırarak yürümesini sağlamak oldu. Yatalak bir hastayı tekrar ayağa kaldırmak, onun kendi ihtiyaçlarını gidermesi bir doktor için en büyük mutluluktur. Hastamızın tekrar yürümesinden dolayı ekip olarak mutlu ve gururluyuz. Yaklaşık 2 yıldır Cizre Devlet Hastanesi'nde görev yapıyoruz. Şu ana kadar ilk defa böyle bir hasta ile karşılaştık. İyi bir ameliyat geçirdik, hastamızın sağlığına kavuştuğunu görmek bizi mutlu etti" dedi.Güncelleme Tarihi: 09 Ağustos 2018, 18:04YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

Haberler
Personel Sağlık
Personel Meb
Hemşire Forması