SAĞLIK BAKANLIĞI ŞUBE MÜDÜRÜ MAZERET ATAMALARINDA NE YAPMAK İSTİYOR!!!!!!

Sağlık Bakanlığı tarafından Milli Eğitim Bakanlığına 28/06/2015 tarihinde Şube Müdürü, Şef, VHKİ, Memur ve Şoför unvanlarında toplam 3700 kadro için Görevde Yükselme Sınavı yaptırılmıştır. Şef, VHKİ, Memur ve Şoför unvanlarında sınavı kazananların yerleştirme işlemi tamamlanmıştır. Şube Müdürü kadrosu için sınavı kazananlar ayrıca mülakata tabi tutulmuşlardır.

SAĞLIK BAKANLIĞI ŞUBE MÜDÜRÜ MAZERET ATAMALARINDA NE YAPMAK İSTİYOR!!!!!!
10 Ocak 2016 Pazar 20:24

Yönetim Hizmetleri Genel Müdürlüğünün internet sayfasında yayınlanan 14/12/2015 tarihli İlan Metninde Şube Müdürlüğü için Sınav ve mülakatta başarılı olan personel için 14-21/12/2015 tarihleri arasında tercihlerin alınacağı belirtilmiştir. Söz konusu ilanın 7’nci maddesinde: “Personel atandıkları yerde en az iki (2) yıl süre ile fiilen görev yapmadıkları takdirde nakil talebinde bulunamayacaktır” hükmü de yer almıştır. Atama sonuçları 23/12/2015 tarihinde açıklanmış, atama kararları ise 31/12/2015 tarihinde yazılmıştır. Atama kararlarının açıklama metinlerine “atandıkları yerde en az iki (iki) yıl süre ile fiilen görev yapmadıkları takdirde nakil talebinde bulunamayacaktır” ibaresi sıkıştırılmıştır.

Oysa ki 11/03/2015 tarihindeki Görevde Yükselme Sınavı ilk ilan metninin K.6. Maddesinde: “Görevde yükselme sınavı sonucunda atananlar mazeret halleri hariç, atandıkları yerde en az iki yıl süre ile fiilen görev yapmadıkça tayin talebinde bulunamayacaktır.” Denilmektedir.

Sınavı ve mülakatta başarılı olan Bakanlığın ilk ilan metnine göre mazeret ataması ile tayin isteyebileceğini düşünen adaylar tercih ilan metni ile hayal kırıklığına uğramışlardır. Çünkü tercih ilan metninde ‘mazeret halleri hariç’ ibaresi kaldırılmıştır.

Ayrıca adayların atandıkları yerlerin açıklandığı 23/12/2015 tarihinde Sağlık Bakanlığı Sağlık Hizmetleri ve Yardımcı Sağlık Hizmetleri Sınıfı Harici Personel Atama ve Yer Değişikliği Yönergesi güncellenmiştir. Güncellenen Yönergeye göre mazeret atamalarının önü açıktır. Ancak; Yönergenin Kapsam Başlıklı 2’nci Maddesinin 2’nci maddesinde: “Merkez teşkilat ile taşra teşkilatı arasındaki personel hareketleri ile müdür, müdür yardımcısı ve bunlarla aynı düzeydeki diğer kadrolarda bulunanlar bu Yönergenin kapsamı dışındadır.” Hükmü yer almıştır. Kapsam dışı kadrolar arasında açıkça ‘Şube Müdürü’ yazılmamıştır. Dolayısıyla Şube Müdürlerinin bu Yönerge kapsamı dışında tutulamayacağı kanaatindeyiz.

Velev ki Şube Müdürü atamaları bu Yönerge kapsamı dışında tutulsa dahi, Bakanlığın ilk ilan metninde ‘mazeret halleri hariç’ ibaresi yer aldığından Şube Müdürü olarak atanan personel için mazeret atamalarının uygulanması şarttır. Aksi halde hukuki süreç kaçınılmaz olacaktır.  Çünkü sınavı ve mülakatı kazanan personelden mazeret ataması yapılmayanlar hak kaybına uğrayacaktır. Zaten mazeret atamalarıyla ilgili Danıştay kararları da bulunduğundan personelin Mahkeme kararıyla atamasının kabul edileceği kanaatindeyiz.

Burada Bakanlığın yapması gereken ilk ilan metninin gereğine uyarak Şube Müdürlerinin mazeret atamalarını yapmasıdır. Yapılmaması halinde hukuki süreç uzayacak, hem iş yükü artacak, hem mazeret tayini isteyen personel mahkeme kararının sonuna kadar mağdur olacak, hem de yargı giderleri nedeniyle kamu zararı oluşacaktır. 

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.