İşkur işçilerine kadro varmı

İşkur işçilerine kadro varmı
14 Kasım 2017 Salı 20:29

Toplum Yararına Çalışma Programı (TYÇP) adı altında yeni bir istihdam rejimi hızla kurumsallaşıyor. 'İşsizlikle ve yoksullukla mücadelede etkili bir mücadele aracı olma' söylemiyle yerleşik bir istihdam biçimi olarak hızla yaygınlaşıyor. Kısa süreli çalışma programları 2005'te hazırlanmış, ancak yoğun olarak uygulanması 2009'da gerçekleşmeye başlamıştı. Program kapsamında 2005-2008 arasında sadece 268 kişi çalıştırılırken, 2009'da kasım ayına kadar adeta bir patlama yaşanmış kısa dönemli (6 aya kadar) geçici istihdam edilen kişi sayısı 168 bin 503 kişiyi buldu. Şu an kamuda 350 bin civarında kadrolu işçi varken TYÇP kapsamındaki işçi sayısı 100 bine dayanmış durumda. Tablo gösteriyor ki, kamuda kadrolu işçilerin yaklaşık üçte biri kadar kişi, sürekliliği olan işlerde, ama "toplum yararı" adına geçici olarak çalıştırılıyor.

YÖNETMELİK BAŞKA, UYGULAMA BAŞKA TYPÇ'nin amacı, kendi yönetmeliğinin 62. maddesinde şöyle belirlenmiş: İşsizliğin yoğun olduğu dönemlerde veya yerlerde doğrudan veya yüklenici eli ile toplum yararına bir iş ya da hizmetin gerçekleştirilmesi yoluyla özellikle istihdamında zorluk çekilen işsizlerin çalışma alışkanlık ve disiplininden uzaklaşmalarını engelleyerek iş gücü piyasasına uyumlarını gerçekleştirmek ve bunlara geçici gelir desteği sağlamak." Yönetmelikte tanımlamaya göre, "işsizlere yardım etmek için ihtiyaç olmayan işler yaratılıyor" olması gerekir. Oysa Nimet Çubukçu, Milli Eğitim Bakanı iken gönderdiği genelgede "iş gücü ihtiyacını karşılamak" üzere proje hazırlanmasını istemekteydi. Bu bakanın dil sürçmesi değildi elbette. İlk uygulama döneminde, okulların temizlenmesine yönelik programlarda istihdam edilecek personelin, kesinlikle programa konu olan alandaki okulun personel açığını kapatmaya yönelik olmaması ve büro hizmetlerinde çalıştırılmaması gerektiği; aksi takdirde, programların derhal iptal edileceği açıkça belirtilmişti. (Türkiye İş Kurumu, 2009, s.32). Ancak, TYÇP kapsamında istihdam edilenlerin büro hizmetlerinde kesinlikle çalıştırılamayacağı hükmü, 2011 yılında yapılan bir değişiklikle, Kurumun işlemler el kitabından çıkartıldı.

E BECERİSİ, NE YARDIMI? Çünkü gerçek amaç bakanın dile getirdiği gibi; iş gücü ihtiyacını ucuz, güvencesiz şekilde karşılamak. Toplum yararına çalışmanın harcanan emek gücünün karşılığı sadece asgari ücret. Günde 7.5 ya da 9 saat çalışan işçiden bu çalışma süresi dışında iş araması bekleniyor, bu konuda işçilere yardım edildiği iddia ediliyor. Peki, işçi bu kadar süre çalıştıktan sonra ne zaman, nerede iş arayacak? Oysa iş zaten mevcut. Yapılması gereken işçinin yaptığı işe kadrolu olarak alınması. Bu proje kapsamında geçici istihdam edilen Van depremzedelerinin talebi tam da budur. Yapılan işler: Çevre düzenlenmesi, ağaçlandırma, cami bakım ve temizliği, okullarda hademelik. Bu işlere bakıldığında herhangi bir mesleki beceri kazandırıldığını söylemek imkansız.

İŞSİZLİK Mİ BAĞLILIK MI? Tartışma konularından biri de çalışacak işçilerin seçilme yöntemi. Yönetmelikte iki yöntem belirlenmiş. Birincisi, noter kurası yöntemi. İkincisi liste (Başvuranlar içinden mülakat ya da iş ve meslek danışmanlığı sonucu katılımları uygun görülenlerin belirlenmesi) yöntemi. Bu yöntemlerle işe alınacakların oranları ise şöyle; yüzde 80 noter kurası, yüzde 20 liste yöntemi. Mülakat yönteminde işsizlik kriterinden önce AKP'ye bağlılık kriterinin öne çıktığını tahmin etmek hiç de zor değil. Diyarbakır Haber sitesinin şu haberi her şeyi özetler nitelikte: "Diyarbakır'ın Kocaköy ilçesinde İŞKUR'un işe aldığı 120 kişi korucu çocukları, AKP İlçe yöneticileri, gençlik ve kadın kolları yöneticilerinin ailelerinden oluşuyor."

ASGARİ ÜCRET DAHİ ALAMIYORLAR Program genelgesine göre işçi ayda 30 gün, haftada 45 saat çalıştığı takdirde net asgari ücreti hak edebiliyor. Bu ücret, İşsizlik Fonu'ndan ödeniyor. Devlet, bu ücretten gelir vergisi de alıyor. Ancak 'kısmi çalışma' adı altında esnek çalışma uygulandığı için çalıştığı gün kadar ücret alabiliyor. Geçerli bir mazeretle dahi olsa bir gün işe gitmediğinde, haftalık tatili hak etmediği için ücretini 28 gün üzerinden alıyor. Oysa 31 gün çeken aylarda ücret 30 gün üzerinden ödeniyor. Sonuçta işçi kısmi çalışma durumunda ve izin kullandığı takdirde asgari ücret bile alamıyor.

Arama Sonuçları

İşkur Okul Hizmetlilerine Kadro Varmı

www.personelsaglikhaber.net/arsiv/iskur-okul-hizmetlilerine-kadro-varmi-h1243.html

15 Tem 2014 - "Hizmetlilerin Memur Kadrosuna Geçirilmesi Hakkındaki Kanun Teklifi TBMM Sunuldu!" 14/07/1965 tarihli ve 657 Sayılı Devlet Memurları ...

Işkur Okul Hizmetlilerine Kadro Varmı Arama Sonuçları - Personel Sağlık

www.personelsaglikhaber.net/index.php?...işkur%20okul%20hizmetlilerine%20kadro%...

Işkur Okul Hizmetlilerine Kadro Varmı Arama Sonuçları - Personel Gazete ... ile 4/C geçici personel ve üniversite mezunu işçilere kadro verilmesi konusunda ...

Belediyedeki Temizlik Işçilerine Kadro Var Mı Arama Sonuçları ...

www.personelsaglikhaber.net/index.php?...belediyedeki%20temizlik%20işçilerine%20ka...

Belediyedeki Temizlik Işçilerine Kadro Var Mı Arama Sonuçları - Personel Gazete ... İşkur Okul Hizmetlilerine Kadro Varmı işkur okul hizmetlilerine kadro varmı ...

Taşerona kadro mecliste

https://www.personelsaglikhaber.net/ozluk.../taserona-kadro-mecliste-h65227.html

28 Eki 2016 - Kamuda çalışan taşeron işçilere kadro verileceği sözlerine karşın bugüne ... işçiler olmak üzere, sözleşmeli, 4/C'li, vekil, geçici, fahri ve İŞKUR ...

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.