Hekimlere dava!

Hekimlere dava!

Hekimlere dava!
10 Şubat 2018 Cumartesi 10:37

Bilindiği gibi Sağlık Bakanlığı’na bağlı sağlık tesislerinde çalışanlara Döner Sermaye gelirlerinden yapılan ek ödeme, Sağlık Bakanlığınca çıkarılan yönetmelik ve diğer ek ödeme yöntemine ilişkin kuralların düzenlenmesi yolu ile yapılmaktadır. Süregelen zamanda ek ödeme dağıtımındaki adaletsizlik Üstat Necip Fazıl Kısakürek’ in; “Allahın on pulunu bekleye dursun on kul; Bir kişiye tam dokuz, dokuz kişiye bir pul. Bu taksimi kurt yapmaz kuzulara şah olsa” dizeleri ile özetlenecek duruma gelmiştir. Çalışanların ortak katkısı ile elde edilen döner sermayeden ek ödemenin bazı çalışanlara aldığı maaşın 6-7 katı kadar ödendiği, bazı çalışanlara hiç ödenmediği, bazılarına ise maaşının dörtte biri kadar bir tutar ödendiği görülmektedir. Böyle bir paylaşımın bilinen ve kabul edilen hukuk kavram ve ilkeleri ile izahı yoktur. Dağıtım sağlanan personeller arasındaki fark her geçen gün artmış, sunulan hizmetlerin ekip halinde bütün sağlık çalışanları tarafından yapıldığı göz ardı edilerek,tabip/tabip dışı personel ayırımı yapılmaya başlanmıştır. Sağlık çalışanlarına maaş olarak ödenmesi gereken ücretin döner sermaye gelirinden, adaletsiz dağıtım esas ve usulleri belirlenerek ödenmeye çalışıldığı görülmektedir. Emekliliğe yansıtılan ek ödeme konusunda da mağduriyet oluşmakta olup, büyük bir kesim sağlık çalışanının emeklilik maaşları, diğer bütün memur emeklilerinin altında kalmıştır. Çalıştığı dönemde kazandığı ücretin emekli olunca beşte birini dahi alamayan, başta hekimler olmak üzere tüm sağlık çalışanları emekli olmak istememektedir. Bu nedenle ek ödemenin kaldırılarak maaş olarak ödenmesi sağlanmalıdır. Bu şekilde yapılacak emeklilik keseneği sayesinde sağlık çalışanlarının emeklilikte alacakları maaş ile çalışılan dönemde aldıkları maaş arasındaki uçurum fark kapanacak, böylelikle de emeklilik gelir düzeyi bir nebze olsun artacaktır. Bu minvalde Danıştay’a müracaat ederek Sağlık Bakanlığı’na bağlı sağlık tesislerinde çalışanlara Döner Sermaye gelirlerinden yapılan ek ödeme yönetmeliğine iptal davası açtık. Sonucun şimdiden bütün sağlık çalışanları ve halkımız için hayırlara vesile olmasını dileriz.

Hüseyin Ümit GÜLDAL

Genel Başkan

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
yardımcı sağlık personeli - 1 hafta önce
Üniversite mezunu 30 yıllık 4 yıllık fakülte mezunu sahada çalışan sağlık personeliyim 0 tl performans alıyorum performans sisteminin kaldırılmasını istiyorum bu sistemi çıkaranlar bu vebalin altından nasıl kalkacaklar merak ediyorum
Avatar
Shs - 1 hafta önce
Aynı kurumda 1 alanda var 3 alanda 5 alanda eğitim ve diğer durumları aynı olup farklı alanda var.....
Avatar
Hemşire - 1 hafta önce
Döner sermayenin kaldırılması sadece maaş verilmesi diğer memurlar la olan aramızdaki adeletsizliği bir nebze olsun düzeltecektir. Diğer memurlar dan hem düşük maaş hemde düşük emekli aylığı almaktayız.