4/c Personelin Özlük Ve Kadro Sorununa İlişkin Açıklama Yapıldı

4/C PERSONELİN ÖZLÜK VE KADRO SORUNUNA İLİŞKİN AÇIKLAMA YAPILDI

4/c Personelin Özlük Ve Kadro Sorununa İlişkin Açıklama Yapıldı
03 Ekim 2014 Cuma 09:37

657 sayılı Devlet Memurları Kanununun 4/C maddesi kapsamında istihdam edile geçici personelin sayısı ile çalışma koşulları ve kadroya geçirilmeleri konusunda yapılan çalışmalar konusunda Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı tarafından açıklama yapıldı.

Milletvekili Rahmi Aşkın TÜRELİ verdiği bir soru önergesinde; 4/C personel istihdamı uygulamasının amacından sapmış olduğunu, kamuda asli ve süreklilik arzeden birçok hizmetin bu personel eliyle yürütüldüğünü, düşük ücretle ve iş güvencesinden ve her türlü sosyal hakan yoksun olarak çalıştırıldıklarını, bu nedenlerle de 4/C personelin kadro talebinde bulunduğunu ve diğer kamu çalışanları gibi başta iş güvencesi olmak üzere diğer sosyal haklarına kavuşmak istediklerini belirterek, Bakan Faruk ÇELİK’e bu personelin kadro ve özlük sorunları konusunda ne tür çalışmalar yapıldığını ve sayılarının ne kadar olduğunu sormuştu.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk ÇELİK imzalı yazı ile verilen cevapta, konuya ilişkin olarak şu açıklamalar yer aldı:

657 sayılı Kanunun 4/C maddesi çerçevesinde kamuda istihdam edilen geçici personel sayısı 23.130 kişidir.

Ayrıca, geçici personel bir mali yılda 10 ayı geçmeyecek şekilde istihdam edilmekte iken, söz konusu süre önce bir mali yılda 11 aya, 2013 yılında ise 11 ay 28 güne çıkarılmıştır. 2013 yılında geçici personele fazla çalışma ücreti verilmeye başlanmış olup, 2014 yılında yapılan değişiklikle ise aile yardımı ödeneği verilmektedir. Yine 2014 yılında geçici personelin ücretlerinde yaklaşık %40 oranında iyileştirme yapılmıştır.

Ayrıca, 6552 sayılı “İş Kanunu İle Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılması İle Bazı Alacakların Yeniden Yapılandırılmasına Dair Kanun”un 66’ncı maddesi ile 657 sayılı Devlet Memurları Kanununun 4’üncü maddesinin (c) fıkrasına “Özelleştirme uygulamaları sebebiyle iş akitleri kamu veya özel sektör işverenince feshedilen ve 24.11.1994 tarihli ve 4046 sayılı Kanun kapsamında diğer kamu kurum ve kuruluşlarına nakil hakkı bulunmayan personel de bu fıkra kapsamında yaşlılık veya malullük aylığı almaya hak kazanıncaya kadar istihdam edilebilir. Bu kapsamda istihdam edileceklerin sayısı, öğrenim durumlarına göre çalışma şartları ve bunlara ödenecek ücretler ile diğer hususlar Devlet Personel Başkanlığı ve Maliye Bakanlığının görüşleri üzerine Bakanlar Kurulunca belirlenir.” hükmü eklenerek geçici personelin şartlarında iyileştirme yapılmıştır.Haber memurunyeri.com'a aittir.
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.