Sözleşmeli Yönetici Değerlendirme ve Çalışan Memnuniyet Oranı

“Sözleşmeli Yönetici Performans Değerlendirme Yönergesi” Bakanlık Makamının 18.05.2018 tarih ve E.04-362 sayılı onayı ile yürürlüğe girmiş bulunmakta. Hayırlısı olur inşallah.

Sözleşmeli Yönetici Değerlendirme  ve Çalışan Memnuniyet Oranı

İllerde bulunan İl Sağlık Müdürünün değerlendirme kriterlerinden biride Çalışan Memnuniyet oranı. Bu sağlık personeli açısından olumlu bir durum ancak değerlendirme objektif tarafsız ve anket soruları gerçek memnuniyet oranını ortaya çıkarırsa. Öncelikle anketler her kurumun kalite biriminde değerlendirilmekte olup, bağımsızlığı ve çıkan sonuçlar yoruma açıktır. Anket istenildiği kadar basılmakta ne kadarının dönüş yapıp yapılmadığı ne kadar anket dağıtıldığı, anketin gerçekten aynı kişiler tarafından mı doldurulup doldurulmadığının bir göstergesi bulunmamaktadır. Kaç anket basılmıştır. Kaç tane dönüş yapılmıştır. Çalışan memnuniyet anketleri hangi süre zarfında hangi yöntem ile yapılmıştır.Bizim naçizane görüşümüz anketlerin il bazında bakanlık tarafından, otomasyon sistemi üzerinden yönlendirmeye olanak tanımayacak bir biçimde düzenlenmesidir. Çalışan tarafsız olarak değerlendirme yapacak imkana sahip olmalıdır. Diğer türlü çıkan sonucun hiç bir zaman personel için anlamlı olmayacağı kanaatindeyim. Dediğimiz gibi anketler sahada kalite birimi tarafından birimlere dağıtılmakta 2 hafta sonra toplanmakta sayıya ulaşılması lazım denip bazen birim sorumluları tarafından doldurulabilmekte. Çogu zamanda çalışan sonuca ulaşmayacağı niyeti ile zaten önemsemektedir. Henüz sahada yüz yüze yapılan bir çalışan yada hasta memnuniyeti anketi yapıldığına şahit olmadım. Her ne kadar değerlendirme kriterinde böyle yazsa da.

  • Sağlık Bakanlığında çalışıyoruz ve çalışanların bu eğitime uygun olmayan kişi sayısı zaten çok azdır. Uygun olmayan alanda çalışan personel genelde kendi isteği ile o birimlerde çalışıyordur ya zaten işaretlemez yada toplamı etkilemez. Örneğin Ameliyathane Teknikerinin mutemetlikte çalıştırılması gibi. 
  • Çalışan güvenliğini içeren maddeler ile ilgili yorum getirecek olursak,.Buda cevaplaması çok zor bir durum.Güvenlik personelinin yasal sorumluluklarından kaynaklı olarak giyilmesi gereken kıyafet bütünlüğü yerine sadece siyah pantolon ve beyaz gömlek giyilin yerler var. Bunun yerine beyaz kod olaylarına kök neden analizinin yapılması ve beyaz kodun gerçekleşmesinde güvenlik zafiyetinin olup olmadığının araştırılması gerekmez mi? Fiziksel saldırıya uğrama sayısı 2000 kişini çalıştığı yerde ankete olumsuz yansıma oranı çok anlamlı değildir. Bunun yanı sıra sağlıkta fiziksel saldırıdan daha çok sözel saldırı gerçekleşmektedir. Sağlık personeli yöneticilerini sözel yada fiziksel şiddet sonrası tedbir alma ve yanında görme açısından önemli bulmaktadır. Adliye koridorlarında yapayanlız kalmakta, sonuçlar bile bilinmemektedir. Yada süreç analiz edilipte iyileştirme yapılmışımdır o konda bile dönüş yapılmamaktadır. Yani bir kök neden analizi ve süreç iyileştirmedir sağlık personelinin çalışan memnuniyetini gösterecek parametre. Soru tüm kavramları içerecek bir şekle sokulursa anlamlı olacaktır. Ayrıca çalışana SKS ye uyum ile ilgili kriterlerde idare olarak desteklenip desteklenmediği sorulsa sanırım daha net bir kriter olacaktır.
  • Yine soruların bir çoğu alınması gereken eğitimleri içermektedir. Zaten sanırım yönetimler için en kolay olan parametrelerden biri de bu. Eğitime katılımlar zorunlu tutulup, gelmeyenleri savunmalarla ,ikazla zorunlu hale getirilmektedir. Nacizane önerimiz burada eğitime katılımın sorgulanması yerine verilen eğitimin, eğitimcininin içerik, süre ve verimlilik açısından değerlendirilmesidir. Bir çok kurumda eğitici eğitimi alan personel sayıs yeterli değil iken bazı eğitim hemşirelerininde bu eğitimi bulunmamaktadır. Eğitici eğitimi var olan personel variken eğitimler projeksiyondan bunlar konular okuyun deyip imza alma şeklinde olabilmektedir. Burada amaç sayıdan çok nitelik olmalı olmalıdır. Eğitimde ön test- son test yapılmaktamıdır. Ön test - Son test sonrası anlamlı mıdır?
  • Ödüllendirme sağlık sektöründe uygulanması en zor parametrelerden biridir belkide. Ya idareler en ufak bir şeye teşekkür yazar teşekkür belgeleri anlamsılaştırılır yada asla yazılmaz. Bu konuda kriterler netleştirilmelidir. Personel yapılan ödüllendirmenin liyakat dahilinde olduğunu bilmeli neyi gerçekleştirise ödüllendirme alacağı belli olmalıdır. Sabit üstü döner sermaye dağıtılmaktadır, komisyon üyeliklerinin dağılımını uygun buluyor musunuz olabilir.
  • Yönetim personelden gelen süreç iyileştirmelerinden kaç tanesinini gerçekleştirmiştir. Sorgulanması gereken asıl parametre bu olmalıdır. Personelin süreç iyileştirmelerine katılım oranıdır asıl olan. Taktir edilirki personel 7/24 saat usulu çalışmaktadır. Personelin gün ve haftaları hatırlanmaktamıdır? Personel yemekten, temizlikten memnun mudur, personele özlük hakları konusunda yeterli bilgilendirme yapılmaktamıdır. Personel özlük haklarından kaynaklanan haklarını kullanabilmektemidir.
  • Sorulması gereken en önemli sorulardan biride geçici görevlendirmeler hakıkında, alanında çalışmayan personel ile ilgili ne düşünüyorsunuz olmalı. 
  • Kurum içinde sorumlu hemşire, gözetmen hemşire, enfeksiyon kontrol hemşiresi dahil görevlendirmelerin yönetmeliklere uygun ve liyakat esaslı yapıldıgını düşünüyor musunuz tarzında sorular çalışanların asıl mutsuzluk sepeplerini ortyaya koyar kanatindeyim. 

Güncelleme Tarihi: 12 Şubat 2019, 08:08
YORUM EKLE
YORUMLAR
Personel 42
Personel 42 - 10 ay Önce

Kapısı herkese kapalı imza atmaya korkan yöneticilerin bir an önce değişmesini istiyoruz. Yöneticilerin siyasilerin rantlarına göre değil liyakata göre seçilmesini istiyoruz...

...........
........... - 10 ay Önce

Kamu hizmetlerinde işleri ehline vermeyen her yönetici kul hakkı yemektedir. Kamu demek devlete millete hizmet demektir. Bir taraftan sabahtan akşama kadar oturan varken bir taraftan canı çıkan insan var insan yönetimini anlmayanlar amir olmakta işi bilmeyenler uzman olarak görevlendirilmektedir. yazılacak çok şey varken yazamıyoruz sadece ülkeme üzülüyorum

sağlık olsun
sağlık olsun - 10 ay Önce

İl/ İlçelerimizde sözleşmeli yöneticiler atanırken "sendikal ve siyasal faaliyetlerini kendilerinin yönetimde yer alabilmeleri amacıyla kullanmış", hatta yönetimde yer alabilmek için "sendikaya kayıtlarını yaptırıp hemen ardından yönetimde görev aldığını bildiğimiz" kıymetli arkadaşlarımızın bu performans değerlendirmeleri neticesinde alacakları sonuçları merakla bekliyoruz.Performans Değerlendirme Yöntemlerinde geliştirecekleri metodlardaki yaratıcılıkları da ayrıca merak ediyoruz.

SELİMCAN
SELİMCAN - 10 ay Önce

HERKES ÇALIŞMA DÜZENİNDEN VE HAYATINDAN MEMNUN.BENCE İSTEDİĞİNİZ HERŞEYİ GERÇEKLEŞTİREBİLİRSİNİZ.657'DE BAŞTAN SONRA YENİDEN DÜZENLENMELİ VE TÜM ÇALIŞANLAR SÖZLEŞMELİ OLMALIDIR,DİYE DÜŞÜNÜYORUM.HADİ VARMISINIZ,HAMDOLSUN DEMEYE.SAYGILARIMLA.

sağlıkcı
sağlıkcı - 10 ay Önce

çalışan lar memnun değil sağlıkta bakanlık hic personellere taleplerine bakılmıyor hasta memnuniyeti %80diyorlar personeller memmun değil görevde yükselme yok yıpranma yok

maaşlar
maaşlar - 10 ay Önce

Başkan, başkan yardımcısı, uzman maaşları yoğun bakımda, acilde, ambulansta
gece nöbetinde çalışanların maaşlarından daha fazla durumdadır. Bir grup, insan hayatıyla
uğraşıp can kurtarmaya çalışırken, diğer grup masa başında görev yapmaktadır.

yeni dönem
yeni dönem - 10 ay Önce

Yeni bir sayfa açılacaksa, hakkaniyet, çalışan memnuniyeti, tüm sağlık mesleklerinde herkesin hakettiği, ürettiği kadar emeğinin karşılığını alması çok önemli. Sağlık personelleri yıllardır dirsek çürütmüş, en zorlu okulları okumuş, adeta gece gündüz omuzları çökene kadar çalışmış, ancak kurumlarda sağlıkla ilgili olmayan eğitimleri aldıkları halde, kendilerine amir yapılan kişiler tarafından yönetilmek durumunda kalmışlardır. Daha önce Hastane İşletme Yönetmeliğinde yer alan hiyerarşinin uygulanması elzemdir. Prof. Dr., Doçent, uzman hekim daha ne meslekler alakasız ve daha kolay eğitimlilerin alt personeli olmamalıdır. Sağlık teknik bir meslektir ve kendi mesleki teknik eğitimine mensup olmayan kişilerin emrinde çalıştırılmamalıdır.

özel
özel - 10 ay Önce

Sağlık Bakanlığının hizmet üretmek için yaptığı masraflar ele alınsa, o parayla en lüx özel hastanelerden hizmet alınabileceği görülecektir.Kiralık binalar, özel sektörden yüksek astronomik maaşlar, kiralık araçlar, tüm bunların yerine hizmet alım ihalesi yapılsa, sağlık bakanlığı SGK ortak bir şekilde özel sektörden hizmet alım ihalesi yapsalar, çok çok çok daha uzuca mükemmel hizmet alırlar. Özel hastaneler hastlara servis bile koyarlar. Getirip götürürler bile. Otelcilik ulaşım en güzel seviyeye çıkar. Kamuda 2-3 hastanenin işleri için 100 lerce personel çalıştırıp, astronomik maaşlı müdür başkan tutmasına gerek kalmaz. Kağıt üstündeki bir işleme 20 ilçe il merkezden en az 20 kişinin imzasına gerek kalmaz. Sağlıkta kurumların ayrılıp birleşmesi için yapılan harcamalar ile (aylık kirası 100 bin olan yer var yani 100 milyar) en iddialı özelden hizmet alınabilir. En azından vatandaş hizmeti beğenmezse bir daha o hastane ile sözleşme yapılmaz olur biter.


SIRADAKİ HABER