Sağlıkta köklü değişim beklenmekte

Cumhurbaşkanlığı hükümet sistemine geçiş ile birlikte yönetim yapısı şekilleniyor ve icracı ve üretim yanlısı bir sitem oluşturuluyor. Peki Sağlık Bakanlığı bunun neresinde. Kamu kaynaklarının etlin, etkili ve verimli kullanılması gereken, ancak hizmetinde aksamamasının esas olduğu bir sistemdir. Sağlık sektöründe 663 Sayılı KHK'den önce illerde il sağlık müdürlükleri vardı. İldeki tüm kuruluşlar il sağlık müdürlüğüne bağlı olarak çalışıyordu. Sonra sağlıkta 3 başlı sisteme geçildi ve bu sistemim revizyonu gerektiği için yeniden il Sağlık Müdürlüğü sistemine geçildi.

Sağlıkta köklü değişim beklenmekteAncak Sağlık sektöründe Sözleşmeli yönetici atamalarında yer alan dönemde acele ile atamaların yapılması, müracaat döneminin olmaması, sağlık sektörü dışından yapılan atamalar nedeni ile sağlıkta sorunlar bitmiyor. sağlıkta liyakat ile yapılacak köklü bir değişim acilen gerekmektedir.

 • Kamu da tasarrufun yer aldığı dönemde İl- ilçe Sağlık Müdürlüklerinde hala belirlenen standart kadronun ve PDC'nin üstünde eleman geçici görev ile çalışmakta.
 • Kamuda geçici görev ile çalışma süresi 6 ay olmasına rağmen, uzatılan geçici görev ile İl-ilçe Sağlık müdürlüklerinde yıllardır geçici görev ile çalışan personel var.
 • İl Sağlık Müdürlüklerinde geçici görev ile çalışan personelin görevlendirilmesi esnasında bir müracaat döneminin olmaması, kriterlerin belirsiz olması, daha yeni başlayan elemanın görevlendirilmiş olması ne kadar doğru olabilir.
 • İl içi tayin dönemleri belli olmasına ve personelden talep olmasına rağmen bir çok il de il içi tayin dönemi açılmamıştır.
 • Sağlık personeli kendi alanı ile ilgili alanlarda elbette değerlendirilir. Eğitim, kalite, TİG v.b. Ancak ebe, hemşire, diyetisyen, sağlık memuru, fizyoterapist, hekim, eczacı, biyomedikal mühendisi, tıbbı sekreter,v.b sağlık personelinin hukuk büro, basın, halkla ilişkiler, özel kalem, danışman v.b alanlarda çalışması kurumlarda ihtiyaç nedeni ile nöbet parası alınırken diğer çalışan personeli huzursuz etmektedir.
 • Bazı illerde il Sağlık Müdürlükleri birden fazla binada hizmet vermekte. Bu binalara kira dahi verilmese, bakım, onarım, elektrik,taşıma su v.b giderleri kamu için yük oluşturmaktadır.
 • İller bazında değişmekle birlikte tepe yönetimlerle sendikalar arasında yaşanan çekişmeler basına dahi yansımakta ve bu personeli huzursuz etmektedir.
 • Tepe yönetimlerin sendika yönetimlerini dizayn etme , sendikaların tepe yönetimleri dizayn etme çabası personelin güven duygusunu zedelemektedir.
 • Kurumlarda yemek çıkmakta ancak bir çok personel yemek yememektedir. Genelde bakıldığında yemek personel sayısı personelin 1/3 oranına denk gelmektedir. Yemeğin teknik şartnameye uygun çıkmasından sorumlu olan yöneticiler hastane yemeklerini yememektedir.
 • Personelin dilekçe kullanma hakkı elinden alınmış. Bazı kurumlarda dilekçe veren personel amirine dilekçesini imzalatmadan dilekçe verememektedir.
 • Taşerondan kadroya geçen personelinin kıyafetleri verilmemiş, hastanelerde tam bir kıyafet şöleni mevcut.
 • İhaleler yapılamamış ve pazarlık usulü doğrudan teminler ile sistem yürütülmeye çalışılmaktadır.
 • Sözleşmeli yöneticiler personelden uzaklaşmış, yönetim alanları ayrı oluşturulmuş, kapıda danışmanı, sekreteri aşmadan  yöneticilere ulaşılamaz olmuştur.
 • Hastanelerde  tıbbi sekreter sıkıntısı mevcut iken,  başhekimlerin, müdürlerin 2 şer 3 er sekeretri  olan  yerler olmuştur.
 •  Devlet tarafından programcı gib EEG teknikeri gibi yetişirilmiş ve kadro verilmiş elemanın, hiç bir sağlık mazereti olmadan  alanında değilde mutemetlik te çalıştırılması onların yerine diğer elemanların görevlendirilmesi personell motivasyonu bozmaktadır.

Amine YILDIRIM

Güncelleme Tarihi: 14 Eylül 2018, 12:28YORUM EKLE
YORUMLAR
KESİNLİKLE DEĞİŞİM ŞART
KESİNLİKLE DEĞİŞİM ŞART - 4 ay Önce

Sistem taşrada tıkanmış durumda.Hiyerarşi Müdür- müdür yardımcılığı- şube müdürlüğüne sistemine dönülmeli.Uzmanların bu sitemde hiç bir ağırlığı yok. o yüzden birimlerde çalışan personel ile koordinasyon sağlanamıyor.

Ytd
Ytd @KESİNLİKLE DEĞİŞİM ŞART - 4 ay Önce

Wb hangi il Müdürü o başkan atayan

Farz oldu artık
Farz oldu artık @KESİNLİKLE DEĞİŞİM ŞART - 4 ay Önce

Sistem öyle oldu ki; bir arkadaşım var, kurumda sınavla yükselinebilecek en üst makama geldi. Kaç makalesi var bilmiyorum, El attığı her işi düzene koydu. Liderlik vasfı zaten doğuştan. Ne diyeyim kıskanıyorum hemcinsimi. Kadın meslektaşlarına örmek oldu. Ebeydi mesleğe ilk başladığında. Şimdi doktara da yapmış. Ama bundan sonra yazacaklarım hepinizin yüzünü buruşturmanıza sebeb olacak. Bu arkaaşım bu sistemde ARAŞTIRMACı oldu. Bu insan kaynakları israfı değil de ne. Bu anlattıklarım liyakatin şart olduğunu anlamanıza yeter umarım.

Wb
Wb @KESİNLİKLE DEĞİŞİM ŞART - 4 ay Önce

Sistem çökmüş durumda valilik oluruyla BAŞKAN atamaya bile başladı il müdürleri

Sayın editöre öneri
Sayın editöre öneri @KESİNLİKLE DEĞİŞİM ŞART - 4 ay Önce

Sayfanın sağ tarafına koyduğunuz anketlere " İşyerinde psikolojik yıldırma, mobbing uygulanıyor mu " anketi koyun bakın nasıl sonuçlar çıkıyor?

Liyakaaaat ille de liyakat
Liyakaaaat ille de liyakat @KESİNLİKLE DEĞİŞİM ŞART - 4 ay Önce

Liyakat neden kaldırılır? adaleti sağlamak için mi, düzeni sağlmaka için mi? hak eden yükselmesin diye mi Hak eden yüselmezse, adam kayırma, adaletsizlik, kargaşa, çalışan memnuniyetsizliği başnı alır gider. İlle de liyakat...

Editöre bir alkış lütfen
Editöre bir alkış lütfen @KESİNLİKLE DEĞİŞİM ŞART - 4 ay Önce

Tam yaraya parmak basmışsın sayın editör. Çalışanlar mutsuz, liyakat yok, dayısı olan düdüğü çalıyor. çalışana psikolojik yıldırma,zorbalık tavan etmiş bir dokun bin ah işit. Yazacak çok şey var ama offff ki of çok dolduk burda yazmakla çözülse sorunlar...

Sağlıkçı
Sağlıkçı @KESİNLİKLE DEĞİŞİM ŞART - 4 ay Önce

15 temmuz öncesi müdür olanlar kripto fetöcülerce korunuyorlar.Değiştirmek öyle basit değil.Ciddi bir mücadele yok zaten.

ÜCRET
ÜCRET @KESİNLİKLE DEĞİŞİM ŞART - 4 ay Önce

Sözleşmeli yöneticilik modelinden vazgeçilmeli,Kamu kaynaklarından verilen yüksek maaşlar hepimizin cebinden çıkmaktadır.Elbette Amir memurdan daha fazla maaaş almalı, bu işe gönül vermiş sahadan yetişmiş gönül ehli liyakatlı idareciler bulunmalı.

Arthur
Arthur @KESİNLİKLE DEĞİŞİM ŞART - 4 ay Önce

Ordu da işinin ehli tüm personel küstürüldü alanlarının dışına gönderildiki yapılan mevzuata uygun olmayan iş ve işlemlerde karşılarına çıkmasınlar. Liyakatsiz ve deneyimsiz personeller uzman, müdür, müdür yrd. yapıldı. Mobbing had safhada ve malesef sesimizi kimselere duyuramıyoruz.Duyurduğumuz kişilerde ilgisiz e onlarda liyakat ehli olmadığından çözüm yok ...Tek Umudumuz ilahi adalet...

UZMAN
UZMAN @KESİNLİKLE DEĞİŞİM ŞART - 4 ay Önce

Uzman denilenler acaba neyin uzmanı,hangi kariyer meslekte uzmanlaşmışlar,bir tez yazmışlıkları varmıdır.

Sağlıkçı
Sağlıkçı - 4 ay Önce

Özellikle taşrada müdür atamaları ve diğer atamalar yerel siyasetin tercihlerine göre yapılıyor buda iş bilmeyen itaatkar vasifsiz yöneticilerin olmasına sebebiyet vermektedir. Güya yeni sistem liyakat esasına göre olacaktı eski hamam eski tas.

%100
%100 - 4 ay Önce

Ayrıca genelde taraf oluşturulmu ve tarafında olmayanları tehdit vs gibi şeylerle goz korkutmaktalar

Memur
Memur @%100 - 4 ay Önce

Değişim olacak şeyleri söyliyim size. Kungfucu idarecilerin sayısı artacak, mevzuat bilgisi olmayan sadece whatsapla hastane yöneten idarecilerin sayısı artacak, alakası olmayan işleri kendi yapmış gibi gösteren idarecilerin sayısı artacak, Facebookcu reklamcı idarecilerin sayısı artacak, işi gücü siyasilerin hastalarını takip eden ama kurumu düşünmeyen idarecilerin sayısı artacak. İşe 10 da gelen üçte çıkan idarecilerin sayısı artacak. Sadece bir siyasi gelecekse vaktinde işe gelen siyasilerin sayısı artacak. Bence bunlar olur tahminim böyle.

Ünvan gözönünde olmalı
Ünvan gözönünde olmalı - 4 ay Önce

İl sağlık müdürlüklerinde hemşire ebe sağlık memuru ve teknikerler muhasebe özlük basın halkla ilişkiler vb birmlerde halen çalıştırılıyor hastanelerde personel yetersizliğinden ağlanıyor herkes ünvanında çalıştırılmalı müdürlüklerde liyakat yok sendikanin adamları uzman yapılıyor bu gidişata dur demenin vakti gelmedimi

KAYSERİLİ
KAYSERİLİ - 4 ay Önce

Admin sistem tıkır tıkır işliyor, sıkıntı yok. olsa gündeme gelirdi. sen kesin sözleşme imzalamadın onun için böyle bi haber yapmışsınız. herkes liyakalitli ve çaliskan, üretken. adam kayirmaca, reklam yapmaca, mobing, daginik yapi vs. nerden cıkarıyorsunuz bunları.... :)))

Taşlıcalı
Taşlıcalı @KAYSERİLİ - 4 ay Önce

Biz ne demek istedigini sona ekledigin :)) anladik kayserili.

E3
E3 @KAYSERİLİ - 4 ay Önce

işkembe sen atma Kayserili, sen de biliyorsun gerçekleri.

Hacı
Hacı - 4 ay Önce

Bu hafta Genel Müdür ve Başkan atamaları yapılacak.Sonra il müdürü ve aşağıdaki ekip labedilecek.Hersey hazır.Bekleyin ve izleyin.Kayseri Konya ekibi bakanlıkta iş başında

Sağlık Memuru
Sağlık Memuru @Hacı - 4 ay Önce

Kayseri Konya Bakanlikta iş başında derken. Gündemi 2 hafta geriden takip ediyorsun Hacı abi... Yeni durumlardan demekki haberin yok. Başarılı olan kişilerin Bakanlikta olması gerekir. idareciliği zıplama tahtasi zannedenler yere çakılacaklarını hiç düşünmüyorlar. Admin 3 hafta önce görevden alıcak 3 il Müdürü haberini yayindan kaldirmakta sana yakışmadı bu arada....

Hacıabiye
Hacıabiye @Hacı - 4 ay Önce

Hacıabi duyum sağlamsa şunları da cevaplar mısın? Yeni atanacaklar neye göre belirlenecek? Müracaat alacaklar mı? Aranan şartları ilan edecekler mi? "Referansı" olmayanlar liyakati olup kimi kimsesi olmayanlar da görev alabilecek mi? İşe yaramayan "Uzman" adı altında ballı maaş alanlar yerinde kalacak mı? İller arası birimlerin uzman dağılımı bile (aynı grupta yer alan iller) farklıyken kökten sistemi değiştirebilecekler mi? Her kesin odası sekreteri vs oldu yapılan odalar ve sekreterler ne olacak?

laborant
laborant - 4 ay Önce

ne tasarrufu sevgili personel sağlık net,kayseri de 200 tane laboratuvar teknikeri var,kadro fazlası oldular,şehir hastanesinin laboratuvarını ise şirket çalıştırıyor.bizlere devlet boşa maaş ödüyor,çok yazık,çok israf çok..

ali
ali - 4 ay Önce

Helal olsun ama bunlar devede kulak


SIRADAKİ HABER

Haberler
Personel Sağlık
Personel Meb
Hemşire Forması