Sağlıkta Bayan çalışan Olmak

Son günlerde tüm ülke gündemini kapsayan 115 çocuk un istismarı ve bunu ortaya çıkaran sosyal hizmet uzmanı personelinin yaşadığı sürgün olayı. Maalesef bu bayan arkadaşımızın yaşadığını sağlık bakanlığında çalışan bayan personellerin çoğu yaşamaktadır.Bu olayda hiç bir şekilde kimin haklı yada haksız olduğu konusunda yorum yapmayacağım.

Sağlıkta Bayan çalışan Olmak
04 Şubat 2018 Pazar 22:57

 Çünkü karar verebilmek için dosyayı görmek gerek. Ve bu süreç mahkemeye intikal etmiş durumda. Ama ben sahada maalesef bir aksilik, yada yanlış olduğunu düşündüğünüz bir konuyu dile getirdiğinizde ya sürülürsünüz yada sizin ulaşabileceğiniz kişilerin önceden sizinle ilgili  kafası doldurulur ve siz asla derdinizi anlatamazsınız. Hele de bayansanız. O zaman derdinizi anlatmanız iki katı daha zordur. Bunu da sadece bayan olan çalışanlar anlar. Sağlık Personeli içersinde erkek personel sayısı artığında örgütlenebileceğiz ve özlük haklarımızı daha iyi arayacağız diye sevinirken, sadece derneklerimizin, sendikalarımızın, ve idarelerimizin yönetimleri erkek oldu. Biz bayan personeller yine maalesef geri planda kalıverdik. Sağlıkta dernek, sendika ve yöneticilere bakıldığında en çok bayan çalışan olmasına rağmen en az yönetici  bayan kadrosu vardır. Sağlıkta bayanların maalesef adı yok. Bayan sağlık personeli görevden alınırsa verilir nöbetli bir yere, ama erkek sağlık personeli görevden alınırsa il sağlık müdürlüğüne çekilir. Boş olan  yöneticilik, başkanlık, uzmanlık, başkan yardımcılığı kadrosuna  işi bilen yıllardır sağlık sektöründe çalışan bayan sağlık personeli talip olursa hemen reddedilir. Ama aynı göreve sağlık bakanlığında çalışmayan, daha önce çalıştığı dönemde kamu zararı nedeni ile soruşturma geçirmiş ve ceza almış personel talip olursa olumlu karşılanır. O atanır. Bayan sağlıkçı ihtiyaç olan her yerde çalıştırılır, satın almasından tutunda patolojisine, ihtiyaç olduğunda labratuvarına kadar ama ilk eleman lazım olduğunda yada bir eleman alınacak ise işi iyi yapmasının , yada senesinin fazla olmasının bir önemi yoktur. Oradan bayan personel alınır. Erkek arkadaşlarımız bana tepki gösterecek ama önyargısız bakarlar ise bunu zaten kendileri de kabul edeceklerdir. . Bayan sağlık personeli kimsenin çalışmak istemediği alanlarda çalıştırılır. O nedenle de yüzü gülmez ve cevabın olumsuz olması mümkün olmayan çalışan memnuniyeti anketlerinde bile sonuçlar bekleneni vermez. Çünkü bir şekilde tepkisini gösterir. Liyakat olarak başkanlık, başkan yardımcılığı, uzmanlık,müdürlük hak etse bile bir anlamı yoktur. Başına yönetici olarak kurumunda hiç çalışmamış, devlet memuru bile olmayan bir kişi gelebilir.sonra siz enjektörün hastanede neden bitmemesi gerektiğini anlatmak için dilinizde tüy bitmesine razı olursunuz. Hastanın temas izolasyonu nedeni ile ziyaretçi alamayacağınızı anlatabilmek için eğilip bükülmek zorunda kaldığınız gibi bir de idarecinize asi olan personel oluverirsiniz. İşte sağlık sektörü son atamalarla maalesef tamda bu halde

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
NERMİN - 2 hafta önce
Aynen öyle sağlıkçı kardeşim,daha fazlası var ,bunları belirtmek için kitap yazma gereği bile duydum ve yazıyorum da.Çünki bir kaç kelimeyle anlatılacak şeyler değil.
Avatar
Yazı güzel ama. - 3 gün önce
Konuyu feminizme bağlamanız hoş değil. Bu konu global bir sorundur ve çözüm için mutlaka çalışılmalıdır. Ama bakanlık atamalarına konuyu bağlamak ve bayan yönetici atanmıyor demek alakasız olmuş.