Nöbet Tutmayan Sağlık Personeli

Sağlık Bakanlığı son dönemde WEB tabanlı uygulamaları kullanarak ülkedeki tüm hastaneleri, gerek malzeme, gerek personel gerekse mali tablolar acısından izleyebilmekte ve gerekli müdahaleleri yapabilmektedir.

Nöbet Tutmayan Sağlık Personeli
08 Mart 2018 Perşembe 17:52

Her şeyden  önce Sağlık Bakanlığında WEB tabanlı hizmetlerin faaliyete geçmesini sağlayanlara  ciddi anlamda müteşekkir borçluyuz. Kullanım anında fark etmesek de, kullanırken zor gelse de aslında hayat kurtaran bir sistem. Her şeyden önce analiz yapmayı ve verilere ulaşmayı kolaylaştırıyor. Kalitenin  ve yönetimin temel prensibidir ölçmek. “Ölçemediğiniz şeyi yönetemezsiniz” der yönetim danışmanı Peter Drucker.  Sadece varsayımlar baz alındığında, gerçek ihtiyaçları ve isteklerini yansıtmayan taraflı kararların alındığı ve bunun da verimsiz sonuçlara sebep olacağı tartışılmaz  bir gerçektir.
 Tartışmasız gerçeklerden biri de Sağlık sektöründe en fazla istihdam edilen personel gurubunun hemşire,ebe ve sağlık memurları olduğudur.  Hemşire,ebe ve sağlık memurları kurumun her ihtiyacı olan alanda değerlendirilirler. Yoğun bakımından, ameliyathanesine,TİG  biriminden, laboratuarına kadar. Sağlık  Bakanlığı  2005/79 sayılı mülga genelgesinde "Hizmette 25 yılını doldurmuş sağlık personellerinin hizmetin aksatılmamsı kaydı ile mümkün mertebe nöbet hizmetlerinden muaf tutulması sağlanmalıdır" hükmü yer almaktadır. Ayrıca ilgili yönetmelikler geregi doğum izni, süt izni engelli yakıları ve sağlık raporu ile durumlarını belgeleyenler nöbetten muaftır. Kurumlara yeni gönderilen genelgede sağlık kurulu raporlarının yenilenmesi ve gerekiyorsa 25 yılını dolduran personelin alanlarda değerlendirilmesi talimatlandırılmış.
  Sağlık Bakanlığı personel memnuniyeti ile ilgili yapmış olduğu bir çalışmada 135.573 ebe, hemşire ve sağlık memurundan 32.564 nün nöbet tutmadığını nöbet tutmayan personelin % 45 nin idari birimlerde, yada geçici görevli olarak gündüz hizmet veren birimlerde, % 25 doğum izni yada süt izninde %15 nin hizmette 25 yılını doldurması sebebi ile, kalan % 15 lik kesimin ise sağlık raporu ve ya engelli yakını olması sebebi ile nöbet tutmadığını tespit etmiş. Bu çalışma  sahada çalışan ve hafta sonu, bayram, gece gündüz demeden çalışan personelin sersenişlerinde ne kadar haklı olduğunu gözler önüne sermektedir. Rakamlarda özelliklede mazeretsiz olarak nöbet tutmayan %45 lik kısım çok önemli. Bu bölümde yer alan nöbet tutmayan personel geride kalan personelin motivasyonun bozulmasına sebep olmaktadır. Çünkü serviste nöbet tutan bayramı gecesi gündüzü olmayan personel ile aynı maaşı ve aynı döner sermayeyi almaktadır.  Tabiki burada da çalışacak personele ihtiyaç vardır. Ama bunlar 25 yılını dolduran, sağlık raporu nedeni ile yada engelli yakını olması sebebi ile nöbet tutamayacak  olan personelden seçilse liyakata ve hakkaniyete daha uygun olmaz mı. 
Sadece ebe, hemşire, sağlık memuru mu alanında çalışmayan personel. Ameliyathane teknikeri olup da satın almada çalışan yok mudur? Onun yerinede bu işi yapan sağlık personeli. Yada devlet emek verip Üniversite açmış, kadro vermiş ortez protez, eeg teknikeri, evde bakım  teknikeri atamış. Peki sahada bu eleman görev tanımındaki işi mi yapmaktadır. EEG teknikeri EEG de değilde hiçbir sağlık problemi olmadığı halde idari büro damı çalışmaktadır. Onun begenip çalışmadığı alanda hizmet aksamasın diye  Ebe, hemşire ve sağlık memurumu çalışmaktadır.  Ebe, hemşire ve sağlık memurları kadar sağlık sektöründe var olan tüm gurupların alanında çalışıp, çalışmadığı onların alanında çalışmadığı yerde yerinin mecburen ebe, hemşire ve sağlık memuru ile takviye edildiği unutulmamalıdır.
Yine İl Sağlık Müdürlüklerinde kadro dışında geçici görevle çalıştırılan Ebe, Hemşire, Sağlık Memuru, Tıbbi Sekreter, Teknisyen, tekniker  v.b bulunmaktadır. Bu personelin seçimi yapılırken 25 yılını dolduranlardan yada sağlık veya engelli yakını raporu olanlardan tercih edilmesi personel memnuniyetini ve verimliliğini daha olumlu etkilemez mi? Hastanelerin kalite, evde bakım, TİG, eğitim, tıbbi Sarf v.b birimlerinde elbette Sağlık personeli çalışmalıdır. Peki bunlar tercih edilirken 25 yıl ve üzeriyada sağlık veya engelli yakını raporu olanlardan     tercih edilemez mi?  Ebetteki her sürecin bir sahibi olmalıdır. Süpervizör, sorumlu hemşire seçimi yapılırken yapılırken 25 yılını dolduranlardan yada sağlık veya engelli yakını raporu olanlardan tercih edilmesi mümkün değil midir? Hiç yok mudur 25 yılını doldurmuş , sağlık raporu olan yada engelli yakını olanların içinde bunları yapabilecek  yetenekte kişi? Fırsat verilmiş midir? Denenmiş midir? Yada yapamaz diye bireysel ön yargılarımız la yada istekler doğrultusunda mı  hareket ediyoruz .Bakanlığımız personel memnuniyeti ve devletin yararına olan çalışmaları yapmakta ancak saha da uygulama esnasında inisiyatif bırakılması nedeni ile maalesef uygulamalarda eksiklikler yaşanmaktadır. Sağlık Bakanlığı hem verimliliği hem de personel memnuniyetini artırmak istiyor ise  nöbetsiz çalışılacak birimlerde çalışma şartını netleştirmeli. Unutulmamalı ki personel memnuniyeti ile birlikte hasta memnuniyeti gelir. Çalışan  memnuniyeti olmaz ise hasta memnuniyeti  de olmaz. Evet Sağlık Bakanlığında sadece ebe, sağlık memuru ve hemşire çalışmamaktadır. Bu branşların dışında kalan tekniker, teknisyen  guruplarının da nerelerde çalıştığı araştırılmalıdır. Sonuçta onların çalışmadığı alanda yerlerini ebe, hemşire ve sağlık memuru tamamlamakta. Bu da istatistiklere yansımaktadır. 

Not: Yazıda geçen EEG Teknikeri varsayımsal bir örnektir.

                                                                                                                                                                                                                                                    Edidörün Gözünden

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
S.m - 2 hafta önce
Yüreğine,eline sağlık.okadar doğru bir tespit ki... umarım birileri okur da vicdan yapar.
Misafir Avatar
Bakanlığın elinde - 5 gün önce @S.m
Bu adaletsizlikleri bakanlık bir saatte çözer istese. Tek bir genelge: Geçici görevler iptal, Müdürlükte kadro standardı fazlası sağlık memuru hastanede çalışacak hepsi bu. İstese neyi yapamaz.
Misafir Avatar
S.MX - 5 gün önce @S.m
Sağlık müdürlüklerinde çalışan sağlık memuru sayıları yeniden düzenlenmeli, nöbet tutan meslektaşından üstünmüş tafralarına son verilmenin çaresi bulunmalı, huzursuzluk böyle çözülür. Hastanelerde pansuman yapacak, sonda takacak sağlık memuru sıkıntısı çekilirken masa başında rahat çalışanlar bir daha gözden geçirilmeli. Nedir bunları ayrıcalıklı kılan. Eşit muamele eşit . NOKTA
Avatar
Hemşire - 2 hafta önce
Çok dopru yazmışsınız ağzınıza sağlık.birileri ile iyi iletişim halinde olunca asıl işinizi yapmadan masa başı iş yapmak çok kolay artık.Yeterki tanıdığınız o birisi hastane başhekimini tanısın ve sözünü dinletebilsin al sana masa başı iş.yerine ister tanıdığı olmayan başka biri bakar nasılsa.
Avatar
Hemşire - 2 hafta önce
Okadar gereksiz yerde çalışan personel var ki adamlar nasıl yürütüyor işini anlamıyorum personel sıkıntısı var deniyor adamların yerini değiştiremiyor ne baş hekim ne baş hemşire .
Avatar
Sağlıkçı - 2 hafta önce
Herkes ünvanının gereğini yapmalı.
Avatar
Sm - 2 hafta önce
Peki bu nöbet tutmayan sağlık memuru,ebe,hemşire hiç kimsenin çalışmak istemediği kapı kapı gezip evde sağlık hizmetinde çalışıyorsa,yalnız başına dağın başında sağlık evinde çalışıyorsa,aile hekimliğinde çalışıyorsa ne olacak.sayın editör nöbet tutmak zor ama gündüz çalışmakta kolay değil.tek taraflı bakıyorsunuz bence.
Misafir Avatar
sm ye cevap - 2 hafta önce @Sm
Editör hiç bir yerde kolay yada zor diye yorum yapmamış. Sadece sistem oluşturulmasından ve alanı dışında çalışanın sadece ebe hemşire sağlık memuru olmadığından bahsetmiş. Alanı dışında çalışan personel nedeni ile ebe hemşire ve sağlık memurlarının onların yerine çalıştığını belirtmiş. Objektif olarak okumanızı tavsiye ederim
Avatar
112 - 2 hafta önce
Ben 25 yılını doldurmuş ve sahada bunca yıl nöbet tutmuş hemşireyim.daha hastalık sebebi ile aldığım rapir 3 ay oldu hasta olmasa idim gece çalışmaya devam.25 yıl gece nöbeti yasallaşmalı ....
Avatar
görevde yükselme - 2 hafta önce
başkan, uzman maaşları çok güzel. Küçük illerde ildeki en yüksek maaşı alan personeller oldular.Keşke sınav olsa da bu maaşlardan en azından sınavla alabilme imkanı olsa. 15 bin 5 bin arası maaş deniyor. Nöbet tutulmasına yapılan vurgu maaş farklarına da yapılsın. Neden sağlıkçının uzmanlardan başkanlardan az aldığı belirtilmemiş?
Avatar
lab tek - 2 hafta önce
engelli olanları,engelli hastası, yakını olanları geri hizmete verilmesi kolay iş dediğimiz yerlere verilsin,