İl ve ilçe sağlık müdürlüklerinde geçici görev ile çalışan personel sayısı/oranı nedir?

İl ve ilçe sağlık müdürlüklerinde geçici görev ile çalışan personel sayısı/oranı nedir?

Sağlık personeli açısından her dönem geçici görevlendirmeler olmuştur. Sağlık Bakanlığının yayınlamış olduğu genelge ile şartları ve süresi belirlenmiştir. Zaten İhtiyaç dahilinde, adalet ve liyakat içersinde yapılan bir geçici görevlendirme ye çalışan personel de itiraz etmemektedir. Peki geçici görevlendirmelerde personeli mutsuz eden motivasyonunu bozan nedir. İlin en ücra köşesine yada ilin en yoğun hastanesine görevlendirme yapılırken personelin hizmet puanı yada talebi dikkate alınırken, il ve ilçe sağlık müdürlüklerinde eleman ihtiyacı olduğunda görevlendirmelerde hizmet puanı neden baz alınmıyor. Bir gün sabah mesaiye geldiğinizde arkadaşınızın il yada ilçe sağlık müdürlüğünde geçici görevlendirildiğini görebiliyorsunuz. Bazen eleman geliyor sizi destekleyeceğiz denir bir umut beklersiniz ancak gelen eleman aynı gün il yada ilçe sağlık müdürlüğünde gecici görevlendirilmiştir. Hızlı bir şekilde eleman ihtiyacı hasıl olmuştur ve nedense siz bunu duymamışsınızdır bile.

Duyuru yapılmış mıdır, talep toplanmış mıdır?

Kriter nedir peki. Yüksek lisans yapmış olmak mı?En yüksek hizmet puanına sahip olmak mı? Nedir kriter?

İl ve ilçe sağlık müdürlükleri bağlı kuruluşlarda mevzuatın ve yasaların tam olarak uygulanmasından sorumlu iseler neden aynı personel yıllarca il sağlık müdürlüklerinde geçici görev ile çalışır. İl ve ilçe sağlık müdürlükleri ilde personelin memnuniyetinden ve eşit muamele görmesinden sorumlu ise neden eleman ihtiyacını ilan etmez, talep toplamaz. İl ve ilçe sağlık müdürlükleri bağlı kuruluşların PDC doğrultusunda çalışmasını sağlamakla yükümlü iken, PDC'si dolu olduğu halde geçici görevlendirme yolu ile neden PDC fazlası çalışır. Personelin kadrosu il ve ilçe sağlık müdürlüğünün bağlı sağlık kuruluşunun PDC' sinde iken, geçici görevlendirme ile il ve ilçe sağlık müdürlüğünde çalıştırılması kalanların vebaline girmek değil midir?

Yapılan gecici görevlendimeler duyulmuyor bilinmiyor sanmak çokda geçekci değil. Personel tüm bunları duyuyor, görüyor ve biliyor. Böyle oluncada aidiyet duygusunu ve motivasyonu nu kaybediyor.  Hani sürekli diyorsunuz ya kul hakkı diye bu da kul hakkı bilin istedim. Personel hakkını helal etmiyor. İsterseniz  bir araştırın.Bilindiği üzere Sağlık Bakanlığında personelin, sabit üstü ek ödemesi döner sermaye katkı oranında yapılmaktadır. Personel birgün bile izin alsa ek ödemesi kesilebilmektedir. Geçici görevlendirme ile çalışan personel kadrosunun bulundugu hastaneden ek ödeme aldığına göre bu ek ödeme yönetmeliğine de tezat  ve vebal değil midir? Bağlı kuruluşlarda eleman sıkıntısı var iken il ve ilçe sağlık müdürlüklerine gecici görev ile eleman alınması ne kadar doğrudur?

Sendikalar neden bu konuda sessiz kalır?

Sahi il bazında, il ve ilçe sağlık müdürlüklerinde geçici görev ile çalışan personel sayısı/oranı nedir?

Zahide ECESOY

Personel Sağlık Net Editörü

zahideecesoy@outlook.com.tr

Güncelleme Tarihi: 09 Kasım 2018, 22:08YORUM EKLE
YORUMLAR
torpil..
torpil.. - 2 hafta Önce

Geçici görevlerin sondarılması çok adil olacaktır, lakin ihtiyaçtan çok torpil gereği geçici görevlendirmeler olmuştur. İhtiyaç duyulan yerlere yeni asıl atamalar yapılabilir, İHTİYAÇ FAZLASI PERSONEL İÇİN DE RESEN ATAMA YERİNDE OLACAKTIR. Saygılarımla..

beğenmeğen
beğenmeğen @torpil.. - 1 hafta Önce

beğenmeğen kardeş, anlaşılan sen de torpilli sen de adaletsizlik içindesin...

....
.... - 2 hafta Önce

Sendikalar bu konuda sessiz kalır çünkü bu geçici görevler sendikanın eseri, kendi yalakalarını doldurdukları için sesi çıkmaz tabi, sonra da çıkıp haktan hukuktan bahsederler, rezillerrr...

taşlıcalı
taşlıcalı - 2 hafta Önce

ilçe sağlık müdürlüklerinin çalışma usul ve esasları net şekilde aydınlatılmamıştır .Nüfusa göre kaç birim açılacak hangi birimler açılacak ve bu birimlerin sorumlusu kimler olacak kanunun üzerinden 1 sene geçmesine rağmen bu konu hala ortadadır

DURUGÖZ
DURUGÖZ - 2 hafta Önce

YİĞİDİN HAKKINI YİĞİDE VERMEK LAZIM,DÖNER SERMAYELER HAKKINDA EN FAZLA ELEŞTİRİYİ SES YAPIYOR.KEŞKE ÖBÜR SENDİKALARDA EN AZ SES KADAR SESLERİNİ ÇIKARSALAR.

can45
can45 - 1 hafta Önce

Sayın admin doğru yazdınız fakat durum daha vahim. kurum içi atamalar açılmıyor, neden; zaten geçici görevlendirmeyle doldurdular her yeri. kimi siyaset kimi sendika tanıdık vesilesiyle oluyor bunlar.Olan garibana arkasında kimsesi olmayan memurlara oluyor.ses çıkaran var mı yok.

...........
........... - 1 hafta Önce

Kadrosu alınanlar neye göre alındı ilan mı yapıldı yıllarca kadrosuyla müdürlükte malesef iş üretmeyen çalışanlarla dolu OLması gereken eski sekreterlikler gibi buraların hepsi sözleşmeli olacak Kurum hafızası kaybolmaz merak etmeyin Müdürlükte iş bilen sahayı bilen yüksek eğitimli donanımlı kişiler olmalı Biri soru sorduğunda hem mevzuatı hem uygulamayı bilmeli Müdürlük çalışanının farkı olmalı Buna göre ayarlanırsa hem devlet hem millet kazanır

Sağlıkcı
Sağlıkcı - 2 hafta Önce

Kafayı takacak başka birşey bulamadın mı zahidem oy gurbanımmmm :))))????

SEVİYESİZ
SEVİYESİZ @Sağlıkcı - 1 hafta Önce

yorumun seviyesiz olmuş kardeş inşAllah sen de seviyesiz değilsindir. Söyleyecek sözün ya da yorumun mu yoktu...

Alpagu
Alpagu - 2 hafta Önce

Sahi! bir dönem Sayın Eyüp Gümüş Sağlık Personelinin döner sermaye ve maaşı ile ilgili düzenlemelerden bahsediyordu, ne oldu....


SIRADAKİ HABER

Haberler
Personel Sağlık
Personel Meb
Hemşire Forması