İl Sağlık müdürlükleri, genelgelerin, ve yönetmeliklerin uygulanmasını sağlamakla yükümlü değiller mi?

İl Sağlık müdürlükleri, genelgelerin, ve yönetmeliklerin uygulanmasını sağlamakla yükümlü değiller mi?

İl Sağlık müdürlükleri, yerelde Sağlık Bakanlığının  genelgelerinin ve yönetmeliklerinin uygulanmasını sağlamakla yükümlü değiller mi?

personel sağlık net'i instagramda takip etmek için tıklayınız

  • Sağlık Bakanlığı Tedavi Hizmetleri Genel Müdürlüğü tarafından 09.05.2005 tarihinde yayınlanan çalışma düzeni konulu genelgenin (2005/79 Genelge)  4 numaralı maddesinde; "Hizmette 25 yılını doldurmuş sağlık personelinin, hizmetin aksatılmaması kaydıyla mümkün mertebe nöbet hizmetlerinden muaf tutulmaları sağlanmalıdır". İbaresi yer almaktadır.

Peki 25 yıl ve üzeri personel nöbet tutarken, 25 yılından az hizmeti olan personel nöbetsiz çalışıyor mudur?

  • Sağlık Bakanlığı Tedavi Hizmetleri Genel Müdürlüğü tarafından 09.05.2005 tarihinde yayınlanan çalışma düzeni konulu genelgenin (2005/79 Genelge)  " Ebe, hemşire ve sağlık memurlarınınbelirlenmiş görev yetki ve alanları ile temel eğitim, hizmet içi eğitim, görev ve unvanlarınauygun olarak çalıştırılmaları gerekmektedir. Ebe, hemşire ve sağlık memurları sağlıkhizmetleri dışında çalıştırılmamalı, mevzuat ile belirlenen görev ve yetkileri dışında görevverilmemelidir. Bu durumda olanlar da gerekli tedbirler alınıp personel desteği sağlanarak hizmetin aksamasına meydan verilmeden düzeltilmelidir" yine
  •  Kamu Hastaneleri Genel Müdürü Prof. Dr. Rahmi Kılıç imzasıyla yayınlanan “Geçici Görevlerin ve Alan Dışı Çalışmanın Sonlandırılması” başlıklı Genelgede, geçici görevlendirmelerin ve alan dışı çalıştırmaların sonlandırılması istendi.’’

Peki kurumlarda alan dışı çalıştırılan personel var mıdır?

Daha hastaneye yeni atanmış personel başlayış yazısı yazılırken il ve ilçe sağlık müdürlüğüne geçici görevlendirilmesi yazılan personel var mıdır?

Bir ilin bağlı kuruluşlarında tüm işleyiş aynı olmaz mı?İl- ilçe sağlık müdürlüğünün atama-sicil  vb. birimlerinde  sağlık memuru çalışırken kurumlara alan dışı personelçalıştırmayın  diye yazı yazmak nasıl anlatılır sahdaki personele

8 Mart  2010 tarihinde yayınlanan 27515 sayılı Resmi Gazete'de 

  • Sorumlu hemşire atamaları için,  "öncelikle ilgili alanda uzman hemşireler, yoksa üç yıl deneyimli ve hemşirelikte lisans mezunları arasından başhemşire tarafından görevlendirilir. Ancak, kurum/kuruluşta, hemşirelikte lisans eğitimine sahip hemşire bulunmaması halinde diğer hemşirelerden de görevlendirme yapılabilir" "ibaresi yer almaktadır.

Yüksek lisans mezunu, doktora yapmış sağlık personeli var iken ve bu göreve talip iken sağlık meslek lisesi, ön lisans mezunu yada lisans mezunu hemşire servis sorumlusu olarak çalışmaktamıdr?

  • Gözetmen hemşire atamaları için ise "Başhemşirenin görevleri normal mesai dışında ve resmi tatil günlerinde gözetmen hemşire tarafından yürütülür. Bu hemşireler meslekte beş yıl deneyimli, lisans mezunu hemşireler arasından başhemşire tarafından seçilir ve görevlendirilir. Ancak, kurum/kuruluşta, hemşirelikte lisans eğitimine sahip hemşire bulunmaması halinde diğer hemşirelerden de görevlendirme yapılabilir"  hükmü yer almaktadır. 

Lisans mezunu olmayan Gözetmen hemşire var mıdır?

Resmi Gazeteye göre sadece gece çalışması gereken Gözetmen hemşire gündüzde çalışmakta mıdır? 

Peki şuanda hastanelerde uygulama nasıldır? Sağlık müdürlüğünün uygulamalrın yönetmelik ve genelgelere uygun şekilde yürütülmesini sağlamak gibi bir sorumluluğu yok mudur?

Alacağım cevabı duyar gibiyim. İl ve İlçe Sağlık müdürlüklerinin satın alma birimlerinde, atama-sicil birimlerinde, hukuk bürolarında, basın-yayın birimlerinde ebe-hemşire-att-sağlık memuru çalışıyor, hemde geçici görevlendirme ile dedğinizi duyar gibiyim. Üstelik  Kamu Hastaneleri Genel Müdürü Prof. Dr. Rahmi Kılıç imzasıyla yayınlanan “Geçici Görevlerin ve Alan Dışı Çalışmanın Sonlandırılması” başlıklı yazsınından sonra bile İl-İlçe Sağlık Müdürlüklerine geçici görev ile ebe-hemire-sağlık memuru-att-eczacı, laborant, röntgen teknisyeni,  vb görevlendirmeleri devam etti diye.

Ne diyelim Kamu Hastaneleri Genel Müdürümüz, Bakan yardımcılarımız, Sağlık Bakanımız  ve Cumhurbaşkanımız inşallah bunları duyar ve sağlık çalışanın yaşadığı bu sorunlara köklü bir değişim ile son verirler.

Personel Sağlık Net Editörü

Ali KUZCA

Güncelleme Tarihi: 13 Aralık 2018, 09:24YORUM EKLE
YORUMLAR
Hak hukuk
Hak hukuk - 3 ay Önce

Birde teşkilat yasasına bakın hangi ilde teşkilat yasasına uydu. Dayısı olan, birim sorumlusu büro sorumlusu adı altında makam açıldı...Her önüne gelen amir bürokrasi tavan yaptı 7 imza parafci olurmu ...ebys artık 7 üstünü kabul etmiyor çalışanın hali harap...görev tanımları yapılmadı bakanlık taşraya bi baksın artık...genel müdür daire başkanı atamaktan başka ne yaptı Allah Aşkına

Niğde Sağlıkçısı
Niğde Sağlıkçısı - 3 ay Önce

Niğde Eğitim ve Araştırma hastanesinde sağlık personeli (sağlık memuru,röntgen teknisyeni, ebe hemşire idari birinlerde çalıştırılmaktadır.Bizim kaderimizmi acil nöbeti tutmak biraz da onlar tutsa.İnşAllah sayın genel müdür bizim sesimizi duyar.

Çerkes Ramazan
Çerkes Ramazan - 3 ay Önce

Samsun il sağlıkta sağlıksen başkanının eşi geçici grevli.Başkan yardımcısının eşi geçici görevli.Geçen dönem uzman,müdür,müdür yardımcısı olamayanlar geçici görevli.Bunlar bir kısmı.Başkanları,başkan yardımcılarını tanıyanlar,sözünü geçirenler hop il sağlığa geçici görevli.İhtiyaçtan mı,hayır tabi ki

Sağlıksıx sağlıkçı
Sağlıksıx sağlıkçı @Çerkes Ramazan - 2 ay Önce

Samsun bu işin tam göbeği. Eş dost akraba parti vs. Çöreklenmişler kurumlara. Eski müdür yardımcıları vs. Uydurma görevlerde çalışıyor. Artık bakanlık bu işlere Bi el atmalı. Herkes sözleşmesi bitince kadrolarına iade edilmeli. Eski kurumlarında, asli görevlerini yapmalı. Yazık günah. Bu işlerin ciddi vebali var,ben den yana haram olsun

Doktor kayseri
Doktor kayseri - 3 ay Önce

2017/21 sayılı muvafakat genelgeside kayseride uygulanmadı. Müdürlüğe davalar açıldı. Müdürlük değil babalarının krallığı gibi yönetiyorlar.

Genelge mi Yönetmelik mi?
Genelge mi Yönetmelik mi? - 3 ay Önce

Bırakın bu işi yokuşa süren şeyleri.Adamını bulun siz de masa başında(okey, batak vs) eşliğinde çalışın :)

Muğlalı
Muğlalı - 2 ay Önce

Birde muğlaya bakın, yüzde yüzün üzerinde pdc doluluk oranı, hastanedeki ebe, hemşire yardımcı sağlık personeli yüzde yüzün üzerinde, fakat hastaneler hemşire ebe yokluğundan feryat ediyor niye çünkü adamı olan il sağlık müdürlüğünde bir masa kapmış oturuyor çevre hastanelerde çalışan hemşireler geçici görevle merkeze görevlendirilir, sebep ne sırf birileri rahat etsin huzuru kaçmasın,diğer hemşirelerin canı çıkmış yoğun bakımda hasta bakıyorum diye kimin umrunda.... Amma bilsinler ki ağlayanın malı gülene yaramaz..
..

sağlı memuru
sağlı memuru - 2 ay Önce

Sayın Editör:Alacağım cevabı duyar gibiyim. İl ve İlçe Sağlık müdürlüklerinin satın alma birimlerinde, atama-sicil birimlerinde, hukuk bürolarında, basın-yayın birimlerinde ebe-hemşire-att-sağlık memuru çalışıyor.İl Sağlık Müdürlüklerinde pdc kadrosunda zaten ebe-hemşire-att-sağlık memuru var.Hastaneler İl Sağlık Müdürlüğüne bağlanınca iş yükü çok arttı.bundan dolayı geçiçi görev oluyor.sorun 3-5 geici görevlendirme değil,şehir hastaneleri açılınca personel eksiklği ortaya çıktı.bence personel ataması yapılması lazım açık olan hastanelere...bide İl Sağlık Müdürü Doktor.Başkan Doktor.Başkan yardımcısı doktor.bu genelgeye göre sağlığı dışardan gelip birilerinin yönetmesi lazım. herkes kendi kadrosunda çalışacaksa..saygılar...

Goca gonya
Goca gonya - 2 ay Önce

Konyada il sağlık halk sağlığı ve il merkezi ile ilçe devlet hastanelerinde yardımcı sağlık personeli hangi birimlerde çalışıyor lütfen bir araştırın sayın bakanlık yetkilileri. 2017 yılında yapılan res, en atamada kaç kişi kurumdan ayrılmış kaç kişi ayrılış yapmadan devam etmektedir bir araştırılsın lütfen. Bazı personel ayrılış için zorlanmış olup bazı personel ise rapor izin gibi mazaretlerle kaçarak bu resen araman kurtulmuştur özellikle bu konu araştırılsın saygılarımla


SIRADAKİ HABER

Haberler
Personel Sağlık
Personel Meb
Hemşire Forması