Bir il içi yer değişikli dönemi daha geldi geçti

Bir il içi yer değişikli dönemi daha  geldi geçti

Bir dönem daha geldi ve geçiyor. Sağlık Personelinin İl İçi Yer Değişikliği Usul ve Esasları Hakkında Yönerge'nin amaç kısmında; "il içerisindeki personel ihtiyacı göz öıüine alınarak, personelin il içinde adil ve dengeli dağılımının sağlaması ve personelin il içinde yer değiştirmesine ilişkin usul ve esasları belirlemektir." hükmü yer almaktadır.

Atama dönemi için ise .  "Atama dönemleri; Mayıs ve Kasım aylarıdır. Mayıs dönemi atamaları için Nisan ayında, Kasım dönemi atamaları için Ekim ayında müracaatlar alınır."hükmü  yer almaktadırKadro ilanı ve başvurular ile ilgili olan kısımdaki hüküm nedir derseniz; "ii Müdürlüğü veya Müdürlük PDC'ye göre açık olan ve doldurulmasına ihtiyaç duyulan kadroları her müracaat döneminde ilan eder. Bu kadrolara atanmak isteyen personel tercih yaparak müracaatta bulunur. İl Müdürlüğü veya Müdürlük, öncelikle hizmet puanına göre, hizmet puanlarında eşitlik olması durumunda tercih sıralamasına göre, tercih sıralamasının aynı olması durumunda ise hizmet süresi fazla olan personelin atamalarını tamamlar." hükmü ilede adaletin sağlanmasının yolunu çizmiştir. 

Her zaman söylediğimiz ve yazdığımız gibi Bakanlığımız ve yasa koyucularımız genelge ve yönergeler ile yol gösterici olmuş ve adaletin sağlanmasını hedeflemiştir.

İl içi tayin açan İl Sağlık Müdürlüklerimiz elbette var. Ancak yaklaşık bu yönergede bahsedilen 3 dönem geçmiş olmasına rağmen  sağlık personeline il içi tayin açmayan iller var mıdır. İl içi tayin açmadığı için mağdur olan personel var mıdır. Yine aslında konu aynı noktaya geliyor. Geçici görevlendirme yolu ile çözüm bulunmaya çalışılmakta. O zamanda personelin rağbet etmediği alanlara görevlendirme yapılırken personel küstürülmekte. Ancak İl ve İlçe sağlık müdürlüğü gibi  personelin istediği alanlarda görevlendirmelerde eleman ihtiyacını kimse duymuyor. Sabah mesaiye geldiğinizde arkaşınızı İl yada İlçe Sağlık Müdürlüğünde görevlendirlmiş olarak görebilirsiniz. Ya da Hastanenize yeni atanmış personel daha hastanenizde hiç göreve başlamadan il yada ilçe sağlık müdürlüğünde görevlendirilebilir. Hastanenize sadece ve sadece  ayrılış başlayış yazılarını tebliğ için gelir.  Öyle bir proje kapsamında 3 ay 6 ay gibi sürede değil. İlk görevlendirme 3- 6 ay dır. Sonra İl yada İlçe Sağlık Müdürlüğünden emekli olunabilir. Eleman ihtiyacından bahsedersiniz size verilen cevap, PDC doluluk oranınız %80-90 larda denir. Ancak İl ve İlçe Sağlık Müdürlüklerinde PDC doluluk oranı %100'dür.  Geçici görevlendirme ile bu oran ne kadar olmaktadır. İl yada ilçe Sağlık Müdrülükleri eleman ihtiyacını Sağlık Personelinin İl İçi Yer Değişikliği Usul ve Esasları Hakkında Yönerge'de doğrultusunda çözse personel aidiyeti, güveni, memnuniyeti artmaz mı? 

Bir il içi yer değişikli dönemi daha geldi geçti.

Zahide ECESOY

zahideecesoy@gmail.com

Güncelleme Tarihi: 09 Kasım 2018, 22:09YORUM EKLE
YORUMLAR
karabük
karabük - 5 ay Önce

Tamda karabükten bahsediyorsunuz.heryer geçici görev.il içi yok.torpilli olan masa başında.

kahramanmaraş il sağlık müdürlüğü
kahramanmaraş il sağlık müdürlüğü - 5 ay Önce

kahramanmanmaraş il sağlık müdürlüğü 6 dönemdir acmıyor torpilliler adamını bulanlar bir şekilde gidiyor şahitte oluyoruz ...Kahramanmaraş il sağlık müdürlüğü berbart adamcılığın alası dönüyo

enver kale
enver kale - 5 ay Önce

yönetmelik,kanun ,nizam; eskiden bunlar vardı.şimdi bunları kimsenin kazıdığı yok. bkz.hukuk devleti.

kim dinler bizi
kim dinler bizi - 5 ay Önce

başkan ve başkan yardımcıları kaldırılıp eski sisteme dönülsün müdür, müdür yardımcıları ve şube müdürleri işte bu

k.maraş
k.maraş - 5 ay Önce

ahhh maraş ahhh ne hale düşürdüler seni!!!!
bi gelip soranın bile yok ne yapıyorsun diye
şairler diyarı, oldu torpiller diyarı
çalışanlar diyarı, oldu refaranslılar diyarı!!!

acil tıp tek.
acil tıp tek. - 5 ay Önce

Tekirdağ il sağlık müdürlüğü il içi açtı. herkesin emeğine sağlık teşekkür ediyoruz. adalet ve ihtiyaca göre işlemlerin tesis edilmesi çok güzel. Yöneticilerimize teşekkürler.

Şefim
Şefim - 5 ay Önce

Biz şeflere. Ve memurlara niye boş olan kadrolar ilan edilmiyor

MERSİN
MERSİN - 5 ay Önce

MAALESEF MERSİN PERSONEL DAĞILIMI KONUSUNDA ÇOK AMA ÇOK PROBLEMLİ SÜRGÜN YERİ DİYE TABİR EDİLEN VE PDC Sİ BOŞ OLAN YERE BİLE İL İÇİ ATAMA AÇMIYOR


SIRADAKİ HABER

Haberler
Personel Sağlık
Personel Meb
Hemşire Forması