Yüz tanıma sistemiyle mesai kontrolü hukuki değil

Antalya 2. İdare Mahkemesi, yüz tanıma sistemiyle mesai kontrolünün hukuka uygun olmadığına karar verdi.

Yüz tanıma sistemiyle mesai kontrolü hukuki değil

Antalya 2. İdare Mahkemesi, Akdeniz Üniversitesine bağlı hastanede yüz tanıma sistemiyle mesai kontrolüyapılmasının hukuka uygun olmadığına karar verildi.

Karar gerekçesinde, idare işlemine dayanak oluşturduğu belirtilen Anayasa Mahkemesinin E:2014/180 nolu kararının da, konuyla ilgisi bulunmadığına değinildi.

Kararda özetle, personelin fotoğrafını çekip öncesinde sistemde kayıtlı fotoğrafı ile eşleştirme yaparak ilgililerden kişisel veri alınması niteliği taşıyan "yüz tanıma sisteminin", "özel hayatın gizliliği" ilkesi kapsamında bulunması, "uygulamanın sınırlarını, usul ve esaslarını" gösteren bir yasal dayanağının bulunmaması, toplanan verilerin ileride başka bir şekilde kullanılmayacağına dair bir güvencenin mevzuat olmamasına değinilmişti.

İŞTE MAHKEME KARARI

Kaynak: Memurlar Net

Güncelleme Tarihi: 05 Aralık 2018, 09:01YORUM EKLE
YORUMLAR
HEMŞİRE
HEMŞİRE - 3 ay Önce

GAYET İYİ UYGULAMA TORPİLLİ OLAN DAYISI OLAN İŞE GELMEYENLER BEGENMEZ BU UYGULAMAYI KARTLI OLSA BAŞKASI KARTI BASAR ONLARIN YERİNE

Mehmet Kutsal
Mehmet Kutsal - 3 ay Önce

Bence Türkiye'de parmak izi ile açılan ve yüz tanıma sistemli telefon satışını da yasaklayalım. Tüm Türkiye'nin kişisel verisi dış güçlerde. Bunca veri başkalarının elindeyken mesai takibine itiraz etmek ne kadar doğru tartışılır.

memur
memur @Mehmet Kutsal - 3 ay Önce

DIŞ GÜÇLER DIŞ GÜÇLER BU GÜÇLERİN DERDİ YOKTU İŞE GELMEYEN BASİT MEMURUN BİLGİSİNİ NE YAPACAKSA HEMEN HER SORUNA BU PALAVRA DIŞ GÜÇLER BİZİ KISKANANLAR

SIRADAKİ HABER

Haberler
Personel Sağlık
Personel Meb
Hemşire Forması