Giyecek Yardımına Dair Genelge

Maliye Bakanlığı, Giyecek Yardımı Yönetmeliğinde uygulama bütünlüğünü sağlamak amacı ile Genelge yayımladı

Giyecek Yardımına Dair Genelge
08 Mart 2018 Perşembe 07:11

T.C.

MALİYE BAKANLIĞI

Bütçe ve Mali Kontrol Genel Müdürlüğü

Sayı : 45516914-110.01.16.03-[457-3]-1956 06/03/2018 Konu : Giyecek Yardımı Yönetmeliğinin Uygulanması.

................... BAKANLIĞINA

.................... MÜSTEŞARLIĞINA

..................... REKTÖRLÜĞÜNE

.................... GENEL MÜDÜRLÜĞÜNE

.................... VALİLİĞİNE

657 sayılı Devlet Memurları Kanununun 211 inci maddesi uyarınca 14 /9/1991 tarihli ve 91/2268 sayılı Bakanlar Kurulu Kararı ile yürürlüğe konulan Memurlara Yapılacak Giyecek Yardımı Yönetmeliğinin 11 inci maddesinde, kurum ve kuruluşların verecekleri giyim eşyalarını Maliye Bakanlığınca belirlenecek standart fiyatları göz önünde bulundurmak suretiyle ihale mevzuatına göre karşılayacakları belirtilmiştir.

Diğer taraftan, Memurlara Yapılacak Giyecek Yardımı Yönetmeliğinde 7/5/2010 tarihli ve 2010/508 sayılı Bakanlar Kurulu Kararıyla yapılan değişiklikle bazı personele yapılacak giyecek yardımının nakdi olarak gerçekleştirilmesi öngörülmüş bulunmaktadır.

Memurlara Yapılacak Giyecek Yardımı Yönetmeliğinde yer alan düzenlemelere ilişkin olarak farklı uygulamaların önlenmesi, uygulama birliğinin sağlanması ve oluşabilecek tereddütlerin giderilmesi amacıyla aşağıdaki açıklamaların yapılması gerekli görülmüştür.

1) Yönetmeliğe ekli I ve II sayılı Cetvellerdeki giyim eşyaları esas alınarak hazırlanan "Ayni Olarak Yapılacak Giyecek Yardımına İlişkin Azami Birim Fiyat Listesi" Ek 1'de yer almaktadır. Kurum ve kuruluşlar, ayni olarak verecekleri giyim eşyalarında belirlenmiş olan bu fiyatları aşmayacak şekilde ihale mevzuatına göre işlem yapacaklardır.

2) Yönetmeliğe ekli I sayılı Cetvelin 17, 18, 19, 20, 21, 22. 23 ve 24 numaralı sıraları ile (II) sayılı Cetvelin Sağlık Hizmetleri ve Yardımcı Sağlık Hizmetleri Sınıfına ait bölümün (3) ve (4) numaralı sıralarında sayılan personele yapılacak giyecek yardımları ayni olarak yapılmaya devam edilecek, diğer personele verilmesi öngörülen giyim eşyalarının bedeli ise nakden ödenecektir.

3) Yönetmeliğe ekli I ve II sayılı Cetvellerdeki giyim eşyaları esas alınarak hazırlanan "Nakdi Olarak Yapılacak Giyecek Yardımına İlişkin Azami Birim Fiyat Listesi" Ek 2'de yer almaktadır. Nakdi olarak yapılacak giyecek yardımının ödenmesinde bu fiyatlar esas alınacaktır.

ÖRNEK 1- Yönetmeliğe ekli I sayılı Cetvelde, kadro unvanı şoför olan personele verilecek giyim eşyası; takım elbise, tulum, ayakkabı, yağmurluk, atkı ve eldiven olarak belirlenmiştir. Kullanma süreleri ise yağmurluk için iki, atkı için üç ve diğer giyim eşyaları için bir yıldır. Buna göre ilgili personele Ek 2'de belirlenmiş olan;

Takım elbise

163,42 TL

Tulum

31,45 TL

Ayakkabı

46,12 TL

Yağmurluk

35,46 TL

Atkı

6,27 TL

Eldiven

4,01 TL

Toplam

286,73 TL

tutarında ödeme yapılacaktır.

ÖRNEK 2- Yönetmeliğe ekli II sayılı Cetvelde, Yardımcı Hizmetler Sınıfında bulunan personele verilecek giyim eşyası takım elbise ve ayakkabı olarak belirlenmiştir. Buna göre ilgili personele Ek 2'de belirlenmiş olan;

Takım elbise

163,42 TL

Ayakkabı

46,12 TL

Toplam

209,54 TL

tutarında ödeme yapılacaktır.

İlgili personele daha önceki yıllarda verilmiş olan ve henüz kullanma süresi dolmamış giyim eşyalarının bedeli, kullanma süreleri dolduktan sonra ödenecektir.

4) Ayni olarak yapılacak giyecek yardımına ilişkin giderler, idare bütçelerinin ilgisine göre "03.2.5.01- Giyecek Alımları" ya da "03.2.5.90- Diğer Giyim ve Kuşam Alımları" ekonomik kodlarına, nakdi olarak yapılacak giyecek yardımları ise "01.1.4.01- Sosyal Haklar" ekonomik koduna gider kaydedilmek suretiyle gerçekleştirilecektir.

5) Nakdi olarak yapılacak giyecek yardımı gelir vergisi ve damga vergisi kesintisi yapılmak suretiyle ilgili personele ödenecektir.

6) Yönetmeliğin 9 uncu maddesi uyarınca kurumlar tarafından, giyim eşyalarının verilmesinde Yönetmeliğe ekli Cetveller esas alınarak personelin kadro unvanı, sınıfı, sayısı ve hizmet yerlerine göre bir örneği Ek 3'de yer alan dağıtım listesi düzenlenecektir. Bu listeler ayni ve nakdi olarak yapılan giyecek yardımları için ayrı ayrı düzenlenecektir. Listeler ilgili kurumlar tarafından muhafaza edilecek ve talep etmeleri halinde yetkililere ibraz edilecektir.

Bilgilerini ve gereğini arz/rica ederim.

Naci AĞBAL Maliye Bakanı

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
fhfjrst - 2 hafta önce
26 TL giyecek yardımı alıyorum. 26 TL'ye ne alıp giysem acaba? :))
Avatar
fdfd - 2 hafta önce
Arkadaş hizmetli personele yada şoföre vs ye takım elbise nedir yaw bizler memuruz 50 60 tl para veriyorlar bizlere takım elbise verilmesi gerekirken alakası olmayanlara nakdi öddeniyor bu ne çelişki arkadaş
Avatar
gariban sağlık personeli - 2 hafta önce
25 yıldır iş önlüğü fiyatı aynımı olur arkadaş ya.
Avatar
sağlık memuru - 2 hafta önce
Hastanelerde çalışan sağlık memurları hep oturuyor , hemşire ve ebeler gezici ekip gibi çalışıyor bu sisteme göre, öyle mi? Bu giyim kuşam yönetmeliğini hiç anlamıyorum. Ayrıca evet yıllardır şu iş önlüğünün fiyatı kuruş kuruş artıyor nedense ??????!!!!!!......
Avatar
tttt - 2 hafta önce
fdfd ozaman maaşını dönerini de onlarla takas et hatta sen o işe geç bu kadar istekliyken
Avatar
Memur hizmetli - 2 hafta önce
Hizmetli baban memurumu hizmetlilerde devletin memuru senden daha iyi memur
Avatar
Recep - 2 hafta önce
Ne kadar bedavacı adamlarsiniz gidin kendi elbisenizi kendiniz alın dilencileri geçtiniz bende memurum keşke bu anlamda ödeme yapılmasa diyorum
Avatar
ayşe - 2 hafta önce
giyim yardımı olmamalı tüm sağlıkçılar idarede zaten.Hem kendi sahada çalışan meslektaşlarına hem idari personele haksızlık yaparak masa başındalar.memurların maaşı ile aralarında 1500 e yakın farkla ikiside masada .tüm il salık müdürlüklerinde yetişmiş sağlık personeli.Daha cümleye gerek yok