Mardin Kronik Hastalıkların Birinci Basamakta İzlemi ve Yönetimi Eğitimi Nisan 2016

Mardin Kronik Hastalıkların Birinci Basamakta İzlemi ve Yönetimi Eğitimi Nisan 2016

Mardin Kronik Hastalıkların Birinci Basamakta İzlemi ve Yönetimi Eğitimi Nisan 2016
30 Nisan 2016 Cumartesi 10:43

Mardin Halk Sağlığı Müdürlüğümüzce Mardin Artuklu Üniversitesi salonunda “Kronik hastalıkların (Bulaşıcı olmayan hastalıkların) birinci basamakta izlemi ve yönetimi” konusunda eğitim programı düzenlendi. Marmara Üniversitesi Tıp Fakültesi Halk Sağlığı Ana Bilim Dalı öğretim üyesi Prof. Dr. Sibel Sakarya’nın sunumunu yaptığı eğitim programı ilgi ile takip edildi.

Prof. Dr. Sibel Sakarya, sağlık için bazı temel ön koşulların var olduğunu bunların da barış, barınma, eğitim, gelir, tutarlı bir ekosistem, sürdürülebilir kaynaklar, sosyal adalet ve eşitlik ile sağlanabileceğini ifade etti. 2008 yılında 57 milyon ölümün gerçekleştiğini, bunun da % 63’nün dünyada bulaşıcı olmayan hastalıklar nedeni ile olduğunu ve hastalıkların kalp damar hastalıkları, diyabet, kanser, kronik solunum yolu hastalıkları olduğunu ve kronik hastalıklara bağlı ölümlerin de yaklaşık %80’inin düşük-orta gelirli ülkelerde meydana geldiğine dikkat çekti. Bu konuda yapılacak olan çalışma hedeflerini şöyle sıraladı:

 “Bulaşıcı olmayan hastalıkların gelişimine neden olan risk faktörlerini azaltarak bu hastalıkların görülme sıklığını ve bu hastalıklardan kaynaklanan ölümlerin azaltılması” hedefi

BOH yönetiminde en çok birinci basamak adres gösterilmektedir.

 Aile hekimlerinin önemi vurgulanmaktadır.

Aile hekimlerinin bulaşıcı olmayan hastalıkların yönetiminde çok önemli bir rol üstlendiklerini ve bu nedenle bulaşıcı olmayan hastalıkların yönetimi ile ilgili eğitim gereksinimlerinin karşılanması, uzmanlık dernekleri ile işbirliklerinin sağlanması gerekir dedi. Prof. Dr. Sakarya Aile hekimlerinin kronik hastalıkların izlemi için yeterli eğitimi almadıklarını, birinci basamakta belli bir izlem programı olmadığını ve kronik hastalığı olan kişilere düzenli izlem için randevu vermediklerini belirtti. Son olarak aile hekimlerine seslenen Prof. Dr. Sakarya “…adres göstermemiz lazım. Bunu yapmalısın diyoruz vatandaşa …işte yürüsün, diyet yapsın, ama adres göstermemiz lazım, ...bir vatandaş, dedi ki yasaklıyorsunuz adres göstermiyorsunuz; ben bununla yaşamaktan memnun değilim.“ diyerek vatandaşları hastalıkları konusunda yönlendirmenin önemine dikkat çekti.

Eğitim programına Mardin ilinde görev yapan aile hekimleri ve çalışanları katıldı. Programın sonunda sunumu yapan Prof. Dr. Sibel Sakarya’ya Halk Sağlığı Müdürümüz Uz. Dr. Saffet Yavuz tarafından plaket verildi.  
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.