Yeni Yıl Süprizi !

Yeni Yıl Süprizi..

Yeni Yıl Süprizi !
09 Aralık 2015 Çarşamba 11:31

  İzmir’den okurumuza Nuriye C. soruyor: “Bünyamin bey, eşimi Doğu’da terörle mücadelede kaybettim. Liseye giden iki kızım var, bunlar için SGK yeni yıl eğitim yardımı veriyormuş diye duydum, doğru mu? Ben de bunu alabilir miyim? Tek başıma iki çocuk okutuyorum.”

Sayın okurum, Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) tarafından yapılan yardımlardan birini de şehitlerin yetim ve öksüzlerine yapılan yardımlar oluşturuyor.

Devlet her eğitim yılı için ayrı ayrı olmak üzere şehit çocuklarına okul harçlığı veriyor.

Eğitim yılının başlangıcındaki masrafların karşılanmasını amaçlayan bu yardım çocuğun ilkokul, lise veya üniversiteye gitmesine göre artan miktarda veriliyor.

Ülkemizdeki sosyal yardım mekanizmalarından birini oluşturan şehit çocuklarına eğitim yardımı 5434 sayılı Emekli Sandığı Kanunu gereğince uygulanıyor. Elbette ki, gidenlerin acısını dindirmez ama geride kalanların yetimlerine devletin sahip çıktığını göstermesi açısından eğitim yardımı önemli bir sosyal yardım.

Devletin verdiği okul harçlığını nasıl alabilirsiniz, nereye başvurmanız lazım? Açıklayalım…

Üniversiteye Gidene Yardım Fazla

Şehit çocuklarına verilen okul harçlıklarını SGK ödüyor…

5434 sayılı Türkiye Cumhuriyeti Emekli Sandığı Kanununun ek 79 uncu maddesi kapsamında bulunan şehitlerin, harp ve vazife malullerinin eğitim ve öğretime devam eden çocuklarına, SGK tarafından okumaya devam ettikleri sürece her yıl harçlık veriliyor.

Bu yardım tutarı her yıl arttırılmakta. Bu yıl yani 2015-2016 eğitim öğretim yılına ilişkin yardım tutarı ise şöyle:

- İlköğretim (1-8. Sınıflar- Ortaokul dâhil) için: 1.246,26 TL

- Lise için: 1.869,39 TL

- Yüksekokul için: 2.492,52 TL

Bu yardım eğitim öğretime devam eden her bir çocuk için veriliyor, çocuk sınırı yok! Yani on tane kardeş bile okuyor olsa hepsi için her yıl yardım alınabiliyor.

Kimler Okul Harçlığı Alabilir?

Şehit çocuklarına verilen eğitim öğretim yardımı;

- Vazife malulü olanların çocuklarına,

- 5580 sayılı Özel Eğitim Kurumları Kanununun 2 nci maddesinin birinci fıkrasının (h) bendi kapsamında faaliyet gösteren özel eğitim okullarında eğitim gören şehit, harp ve vazife malulü çocuklarına,

- 5434 sayılı Kanunun ek 79 uncu maddesinin birinci fıkrası kapsamında harp veya vazife malulü sayılanlardan sınıf veya görev değiştirerek çalışmaya devam eden kamu görevlileri ile ilgili mevzuatına göre aylık bağlanan malullerden, 5510 sayılı Kanunun 4 üncü maddesi kapsamında çalışmaya başlamaları sebebiyle ödenmekte olan aylıkları kesilenlerin çocuklarına,

- 2330 sayılı Kanun hükümleri uygulanarak 5510 sayılı Kanunun 4 üncü maddesinin birinci fıkrasının (a) ve (b) bentleri kapsamında aylık almakta olanların veya bunlardan vefat edenlerin çocuklarına,

başka bir şart aranmaksızın ödenmekte.

Öğrenci Belgesini Göndermek Gerekiyor..

Şehit çocuklarının okul harçlığı almaları için herhangi bir şart yok. Tek şart eğitim öğretime devam etmeleri, okuyor olmaları…

İlkokuldan başlayarak, lise ve üniversite boyunca bu eğitim yardımı veriliyor.

Yüksek lisans ve doktora yapan şehit çocuklarının bu durumları da yüksekokul sayıldığından onlar da yardımdan faydalanabiliyor.

Eğitim ve öğretim yardımının ödenebilmesi için, hak sahiplerinin öğrenim durumunu gösterir öğrenci belgelerini bir dilekçeyle SGK’ya göndermeleri gerekiyor. Başka herhangi bir belgeye gerek yok…

31 Aralık Son Gün!

Ancak başvuru için son tarih var.

Okul harçlığı almak için dilekçeyi, öğrenci belgenizle birlikte 31 Aralık tarihine kadar SGK’ya elden vermeniz gerekiyor.

Elden veremiyor iseniz en geç 31 Aralık tarihinde iadeli taahhütlü veya APS olarak SGK’ya gönderebilirsiniz.

Aman dikkat edin, kargo, kurye, adi posta gibi bir yöntemle değil, PTT ile ve iadeli taahhütlü veya APS göndermeniz şart!

SGK’ya gönderilecek öğrenci belgesi okuldan alınabileceği gibi E-devlet sitesi olan turkiye.gov.tr adresinde de barkodlu olarak alınabiliyor.

Okul Harçlığı Bankadan Alınabiliyor

Eğitim ve öğretim yardımı ödemelerini almak için SGK’ya gidip kuyruğa girmenize gerek yok.

Ödemeler emekli aylığını Halk Bankası, Ziraat Bankası veya Denizbank şubelerinden alanlar için aynı banka şubesine gönderiliyor.

Aylığını bu bankalar dışındaki banka veya PTT aracılığı ile alanlar için ise Denizbank şubelerine gönderiliyor.

Bankaya gidip hak sahibi çocuğun veya yasal temsilcilerinin (veli, vasi vb.) nüfus kâğıtlarını göstererek ödemeleri almanız mümkün. Nüfus kâğıdındaki bilgileri kontrol eden veznedar size okul harçlığını ödüyor.

SGK’nın bu anlamlı desteği terörle mücadelede ülkesi için toprağa düşenleri anmak anlamında önemli bir sosyal yardım…
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.