UZMAN EBE VE UZMAN HEMŞİRE MAAŞI, UZMAN OLMAYANLARA GÖRE NE KADAR FAZLA?

Hemşire ve Ebe kadrolarında görev yapan Devlet memurları, meslekleriyle ilgili alanda yüksek lisans (master) yaptıklarında, ilave 1 kademe ilerlemesinden yararlanmanın yanı sıra haklarında uygulanan özel hizmet tazminatı da artmaktadır.

UZMAN EBE VE UZMAN HEMŞİRE MAAŞI, UZMAN OLMAYANLARA GÖRE NE KADAR FAZLA?
26 Şubat 2016 Cuma 11:53

Mesleğiyle ilgili alanda yüksek lisans yapan Ebe ve Hemşire, ilgisine göre “Uzman Ebe” ve “Uzman Hemşire” unvanını kazanmaktadır. Yüksek lisans yapmalarından dolayı 1 kademe ilerlemesinden yararlanan Ebe ve Hemşireler, Uzman unvanı alınca özel hizmet tazminatları oranı da 5 puan artmaktadır.

Yüksek lisans yapan ebe ve hemşire

Kamu kurum ve kuruluşlarına lisans mezunu olarak Ebe ve Hemşire kadrolarında görev yapan memurlar;

*Meslekleriyle ilgili alanda yüksek lisans yapıp diplomalarını Sağlık Bakanlığına onaylatınca, ilgisine göre Uzman Ebe / Uzman Hemşire unvanını kazanırlar. Ancak, “Uzman Hemşire” ve “Uzman Ebe” kadrosu ihdas edilmediğinden, bulundukları kadrolar değişmez.

*Meslekleriyle ilgili alanda olsun ya da olmasın, yüksek lisans yaptıklarında, kazanılmış hak aylık derece/kademeleri 1 kademe ilerler.

*Meslekleriyle ilgili alanda olsun ya da olmasın, yüksek lisans yaptıklarında; “ek göstergeleri”, “yan ödeme puanları” ve “ek ödeme oranları” değişmez.

*Meslekleriyle ilgili alanda yüksek lisans yaptıklarında, haklarında uygulanan “özel hizmet tazminatı oranı” 5 puan artar.

Meslekleriyle ilgili alanda olsun ya da olmasın, yüksek lisans yaptıklarında, 1 kademe ilerlemesinin etkisi dışında, emekliliğe ilişkin haklarında değişiklik olmaz.

Uzman olan ebe ve hemşirenin maaşı, uzman olmayanlara göre ne kadar fazla?

Uzman ebe ve uzman hemşire olanların aylık net maaşı, mesleki lisans mezunu ebe ve hemşireye göre daha fazla olmaktadır.

İlave 1 kademe ilerlemesi, bulunulan dereceye göre değişmekle birlikte net maaş miktarını çok az etkilemektedir.

Öte yandan, uzman olan ile olmayanlar arasındaki aylık maaş miktarı özel hizmet tazminatı nedeniyle bir miktar farklı olmaktadır.

2016 yılı ilk altı ayı için geçerli olan katsayılara göre, uzman ebe ve uzman hemşirelerin aylık net maaşı, uzman olmayanlara göre;

-1/9/2008 tarihinden önce memuriyete girmişler ise 41,87 TL

-1/9/2008 tarihinden sonra memuriyete girmişler ise 36,84 TL daha fazladır.
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.