MAAŞIN HANGİ UNSURLARI EMEKLİLİĞE YANSIYOR,

MAAŞIN HANGİ UNSURLARI EMEKLİLİĞE YANSIYOR,
10 Kasım 2017 Cuma 09:56


657 sayılı Devlet Memurları Kanunu kapsamında görev yapan memurların aylık ücret unsurlarının bazıları ilgililerin emeklilik haklarına yansıtılırken, bazı unsurlar ise emeklilik haklarıyla ilişkilendirilmemiştir. Devlet memurlarının, emekli keseneğine (SGK primleri) tabi tutulan aylık ücret unsurları emeklilik haklarının belirlenmesinde de göz önünde bulundurulurken, bu şekilde kesinti yapılmayan unsurlar ise emeklilik haklarını etkilememektedir. Ancak, 1 Ekim 2008 öncesi işe başlayanların makam ve temsil/görev tazminatı üzerinden kesinti yapılmamakla birlikte bu unsurlar ilgililerin emeklilik haklarında değerlendirilmektedir. Memurlar hakkında geçerli olan aylık maaş unsurları; hizmet sınıfları, unvanları, eğitimleri, aylık veya kadro dereceleri gibi durumlara göre değişebilmektedir. Öte yandan, memuriyete başlama tarihinin 1 Ekim 2008 öncesi veya sonrası olma durumuna göre, emeklilik haklarına yansıyan maaş unsurları da farklı olmaktadır.

Emekliliğe yansıyan ödeme unsurları Devlet memurlarının emeklilik haklarını etkileyen ödeme unsurlarının aylık brüt tutarları üzerinden emekli keseneği (SGK primleri) kesilmekte ve bu ödeme unsurlarının puan veya oranlarının artırılması, ilgililerin emeklilik haklarının da artması sonucunu doğurmaktadır. Emeklilik haklarına yansıtılan aylık ödeme unsurları şunlar: -Gösterge aylığı, -Ek gösterge aylığı, -Kıdem aylığı, -Taban aylık, -(1/10/2008 sonrası memuriyete girenler için) Özel Hizmet Tazminatı, Eğitim Öğretim Tazminatı, Adalet Hizmetleri Tazminatı, Din Hizmetleri Tazminatı, Denetim Tazminatı, Emniyet Hizmetleri Tazminatı, Mülki İdare Amirliği Özel Hizmet Tazminatı -Makam ve temsil/görev tazminatı (1/10/2008 sonrası memuriyete girenlerin bu ödeme unsurlarından prim kesintisi yapılmakta, daha önce memuriyete girenlerden ise prim kesintisi yapılmamaktadır) Emekliliğe yansımayan ödeme unsurları Yukarıda sayılan unsurlar dışında kalan aylık ödeme unsurlarından perim kesintisi yapılmamasının yanı sıra, bu unsurların emeklilik haklarına etkisi de bulunmamaktadır. Bu nedenle, yukarıda sayılan unsurlar dışındaki unsurların puan veya oranlarının artması, ilgililerin emeklilik haklarını etkilememektedir. Emeklilik haklarına yansıtılmayan ödeme unsurlarından bazıları şunlar: -(1/10/2008 öncesi memuriyete girenler için) Özel Hizmet Tazminatı, Eğitim Öğretim Tazminatı, Adalet Hizmetleri Tazminatı, Din Hizmetleri Tazminatı, Denetim Tazminatı, Emniyet Hizmetleri Tazminatı, Mülki İdare Amirliği Özel Hizmet Tazminatı -Ek ödemeler -Ek veya ilave tazminatlar -Yabancı dil tazminatı -Eş ve çocuk için yapılan aile yardımı ödemeleri -Yan ödemeler (zamlar) -Sabit döner sermaye ödemeleri -Ücret ve tazminat göstergesine göre yapılan ödemeler -Asgari geçim indirimi Bunların yanı sıra, aylık ödeme unsurları arasında yer almamakla birlikte, Devlet memurlarının yararlanabildiği diğer ödemeler de emeklilik haklarına yansıtılmamaktadır. Örneğin: fazla çalışma karşılığı ödemeler, nöbet ücreti, harcırah ödemeleri, tayın bedeli, döner sermaye ödemeleri vb.

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.