Hemşireler Amerika’da Ne Kadar Kazanır

Hemşireler Amerika’da Ne Kadar Kazanır

Hemşireler Amerika’da Ne Kadar Kazanır
22 Şubat 2018 Perşembe 16:37

Amerika ortalaması saatlik 32, aylık 5600, yıllık ise 68 bin dolar civarında. Bu rakamlar mesleki deneyim, uzmanlık alanı, sertifika, çalışma ortamı ve eyalete göre çok değişiklik gösteriyor. Örneğin Amerika’nın en pahalı eyaleti Kaliforniya için ortalama ücretler çok daha yüksek. Ancak Kaliforniya’da hem yaşam maliyetleri hem de vergiler daha yüksek olduğu için gelir gider dengesini buna göre değerlendirmek lazım. Yani Teksas’ta saatlik 35 dolar Kaliforniya’da 55 dolardan daha iyi bir yaşam standardı sağlayabilir.

Saat ücretini anlamak için şöyle yapalım. Saatlik 35 dolar ödeyen bir işte çalışıyorsunuz. Haftalık normal mesai genelde 36 veya 40 saat olur. Maaşlar genelde 2 haftalık ödenir. Bu durumda 2 haftada 72 saat çalışırsanız 35×72 = 2520 dolar kazanmış olursunuz. Bu rakama genelde öğlen 3’ten ve akşam 7’den sonra alınan akşam ve gece primleri eklenir. Elde ettiğiniz son rakamdan sağlık sigortası ve emeklilik primleri kesildikten sonra vergilendirilir. Ama Amerika’da federal vergiler çok düşüktür. Evli ve çocuklu iseniz verginiz daha da az olur. Örneğin ben geçen maaşımdan sadece %16 vergi ödedim. Buna göre elinize geçen ücret bekarsanız 2000 dolar civarında olur. İki haftada bir ödeme yapıldığı için aldığınız ücreti 2.15 ile çarparak aylık maaşı hesaplayabilirsiniz. Bu durumda 2000×2.15 = 4300 dolar aylık oluyor. Bu rakam Teksas için iyi bir maaştır. Genelde hemşireler bundan biraz daha fazla kazanıyorlar.

Haftada 36 saat Türkiye ile kıyaslanınca çok az kalıyor. Burada da hemşireler genelde ya çalıştıkları kurumda yada ajanslar aracılığıyla başka kurumlarda fazla mesai veya ek işler yapıyorlar. Her iki durumda da elde edilen saat ücreti normalde verilenden fazla oluyor. Kısacası, ayda 1-2 defa 12 saatlik ek mesai ile gelirinize  500-1500 dolar eklemek mümkün.

Özetlemek gerekirse,

Hemşirelerin aldıkları maaşı etkileyen faktörler:

  • Hemşirenin eğitimi (associate, diploma, bachelors..)
  • Hemşirenin deneyimi
  • Hemşirenin uzmanlık alanı (yoğun bakım, onkoloji, ameliyathane..)
  • Çalışılan kurum (büyük hastaneler küçüklere göre daha iyi ücret veriyor)
  • Hemşirenin bekar, evli, çocuklu olması (alınan vergiler çok değişiyor)
  • Eyalet (bazı eyaletler federal vergi dışında eyalet vergisi alıyor)
  • Çalışılan vardiya (gece primleri genelde yüksek oluyor)
  • Fazla mesai yapıp yapmadığı (40 saatten sonrası genelde 1.5 katı oluyor)
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
kıyasen - 4 hafta önce
663 Sözleşmeli yönetici ve personelinin maaşlarını neden yazmıyorsunuz.Aradaki uçurumu aylar,yıllar ve emekli oluncaya kadar az bucuk hesap bilen yapabilir.Personel içerisinden personel türetildi.Ha birde 4924'lüler var.ABD'yi bırakında kendi personeli kendi içerisinde bir kıyas edin..
Avatar
sağlıkçı - 4 hafta önce
....aldığımız her türlü işleri yapan ebe hemşireler mobinge maruz kalan
Avatar
xx - 3 hafta önce
Demekki bir hemşire amerikada aynı işi yapıp bir yılda kazandığının iki katını bir ayda alabilir (200 bin)
Avatar
hasan - 3 hafta önce
sağlık çalışanı bütün kurumumlardan az maaşı az alıyor.(anestezi, tıbbi sekreter, sağlık memuru) artık bir çözüm gerekiyor
Avatar
BOŞ KONUŞMAYIN - 3 hafta önce
GELİRDE ABD'Yİ ÖRNEK ALIYORSANIZ GİDERDE DE ABD'Yİ GÖSTERİN.
Avatar
ahmet - 3 hafta önce
yani asgari ücretlerinin 4-5 katı maaş alıyorlar. türkiyede?
Avatar
ufuk - 3 hafta önce
8 yıldır sahada prm olarak gorev yapıyorum aldıgımız ucret kurumlararasında en az alan herhalde saglık sektoru. abd ve avrupada saglık calısanları devasa rakamlar kaznıyrolar bızdeıse ortada .....