Başka Unvana Atanan Hemşirenin Ek Göstergesi Değişir Mi?

Başka Unvana Atanan Hemşirenin Ek Göstergesi Değişir Mi?

Başka Unvana Atanan Hemşirenin Ek Göstergesi Değişir Mi?
26 Mayıs 2016 Perşembe 16:18

SH Sınıfı kapsamındaki Hemşire unvanlı kadrodan, GİH Sınıfı kapsamındaki bir kadroya naklen atananların yararlandıkları ek göstergelerin, bu atamadan dolayı düşmesi, aynı kalması veya artması gibi durumlar söz konusu olabilmektedir.

Ek göstergenin aynı kaldığı haller

657 sayılı Devlet Memurları Kanununun 43/B maddesinde; kurumların 1, 2, 3 ve 4 üncü derecelerde bulunan kadrolarına atananlar hakkında uygulanacak ek göstergelerin, ilgililerin daha önce bulunmuş oldukları kariyerleri ile ilgili sınıftaki görevlerinde kazanılmış hak aylık derecelerine göre alabilecekleri ek göstergelerden düşük olamayacağı hükme bağlanmıştır.

Buna göre, Genel İdare Hizmetleri Sınıfına dahil unvanlardan birine ait ilk dört dereceli kadroya (kurumiçi ve ya kurumlararası) atanan Hemşire; atandığı derece için geçerli olan ek göstergenin, kazanılmış hak aylık derecesine göre Hemşire için belirlenmiş ek göstergeden daha düşük olması durumunda, kazanılmış hak aylığına ilişkin Hemşire ek göstergesinden yararlanmaya devam eder.

Örnek: 1200 ek göstergeli 5 inci derece Hemşire kadrosunda kazanılmış hak aylığı ile görev yaparken, GİH Sınıfında 1100 ek göstergeli 3 üncü derece Şube Müdürü kadrosuna atanan Devlet memuru hakkında; 5 inci derece Hemşire için geçerli olan 1200 ek gösterge uygulanacaktır. Bu personelin, kazanılmış hak aylığı bakımından 1 inci dereceye ulaşması durumunda ise hakkında 1 inci derece Şube Müdürü ek göstergesi olan 2200 yerine, 1 inci derece Hemşire için belirlenmiş olan 3000 ek gösterge uygulanacaktır.

Ek göstergenin yükseldiği haller

Genel İdare Hizmetleri Sınıfına dahil unvanlardan birine ait ilk dört dereceli kadroya (kurumiçi veya kurumlararası) atanan Hemşire; atandığı derece için geçerli olan ek göstergenin, kazanılmış hak aylık derecesine göre Hemşire için belirlenmiş ek göstergeden daha yüksek olması durumunda, atandığı kadro derecesinin ek göstergesinden yararlanacaktır.

Örneğin; Hemşire kadrosunda görev yaparken GİH Sınıfında Daire Başkanı kadrosuna atanan Devlet memuru; Hemşirenin kazanılmış hak aylığı itibariyle yararlanabileceği en yüksek ek göstergenin 3000, Daire Başkanı ek göstergesinin ise 3600 olması nedeniyle, kazanılmış hak aylık derecesi ne olursa olsun hakkında 3600 ek gösterge uygulanacaktır.

Ek göstergenin düştüğü haller

GİH Sınıfına dahil unvanlardan birine ait ilk dört derece dışındaki derecelerdeki bir kadroya (kurumiçi veya kurumlararası) atanan Hemşire; atandığı unvanda kazanılmış hak aylığına denk gelen derece için belirlenmiş olan ek göstergeden yararlanır. Bu personel hakkında, Hemşire unvanı için belirlenmiş ek göstergeler hiçbir şekilde uygulanmaz.

Örnek: 1200 ek göstergeli 5 inci derece Hemşire kadrosunda kazanılmış hak aylığı ile görev yaparken, GİH Sınıfında ek göstergesi olmayan 5 inci derece Şube Müdürü kadrosuna atanan Devlet memuru, ek göstergeden yararlanamaz. Bu personelin daha sonra ilk dört dereceli Şube Müdürü kadrosuna atanması durumunda ise, hakkında Şube Müdürü unvanı için belirlenmiş olan ek göstergeler, kadro/aylık derecesine göre uygulanır. 1 inci derece Şube Müdürü kadrosuna atandığında, kazanılmış hak aylığı da 1 inci derece olsa bile, en yüksek 2200 ek göstergeden yararlanır. 

(memurunyeri.com)

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.