Laborantlar Eylem Yapıyor!

LABORANTLAR DERNEĞİ : Sağlık Bakanlığı ile yaptığımız mütakip yazışmalar Laborantları görmezden gelmesi ve Tıbbi laboratuvarlarda laboratuvar teknisyeni ve teknikeri yerine başkalarının çalışması ve çalıştırılması bizleri çileden çıkarmıştır. Bu nedenle Laboratuvar Teknisyenleri ve Teknikerleri Derneği olarak eylem kararı aldık..

Laborantlar Eylem Yapıyor!
12 Eylül 2016 Pazartesi 13:52

Sağlık Bakanlığı ile olan yazışmalarımızda alandışı çalışanları, ilgili kurum ve adresleri ile bildirmemize rağmen sessiz kalmayı yeğlediler. Çünkü bu kurumların çoğu hükümete yakın hastane ve  sağlık  kuruluşları idi. Kamu Hastanelerinde ihale alan firmalarda aynı şekilde hükümete ve hükümet yanlısı kişilere yakın firmalardı.
Sağlıkçılara karşı olan bütün bu zıt durumlar beraberinde Laboratuvar Teknisyen ve Teknikerlerini eylem kararı almak zorunda bıraktı.

Dernek olarak Bütün Laboratuvar Teknisyeni ve Teknikerleri olarak 18 Eylül 2011 Pazar günü Saat 13:00 de 
Sağlık  Bakanlığı önünde eylem yapma kararı aldık.

ÇIKARTILAN YÖNETMELİK KABUL EDİLEMEZ...


Sağlık  Bakanlığının yapmış olduğu 17.500 personel atamasında Laboratuvar Teknisyen ve Teknikerlerini verilen kadro sadece 106 kişidir.
Kadro açılmadığı halde, bu bölümler hala mezun vermekte ve büyük bir yığılma olmaktadır. Bu ülkemizin kaynaklarını boşa savurmaktır. Bu yetmiyormuş gibi taşeron firma ve şirket elemanlarıyla hastaneler doldurulmaktadır….

Ankaranın Göbeğinde 
Sağlik  bakanlığının VİP olarak adlandırdığı hastane Laboratuvarlarında; Laboratuvar Teknisyen ve Teknikerleri yerine Taşeron Firma elemanları çalışmaktadır.  Sağlıkla  alakası olmayan kişiler çalışmaktadır. Sağlığımız Sağlıksız Ellerde, Kan almada  sağlıkla  alakası olmayan kişiler kan almaktadır. Kan alma işlemi laboratuvar teknisyen ve teknikerine bileverilmemişken  sağlıkla  alakası olmayan kişiler kan almaktadır. 

Hastanelerde Laboratuvar Teknisyeni ve Teknikeri yerine ,taşeron olarak iş ehliyeti olmayan insanların 
sağlık  camiasının içerisinde çalıştırılması kanunlar nezdinde yasal değildir. Laboratuvar işi hata kabul etmeyen bir iştir. Bir tahlil sonucunun yanlış verilmesi demek hastaların sağlığının büyük ölçüde tehlikeye atılması demektir.Vatandaş olarak sorgulamıyoruz bu tahlilleri kim yapıyor diye; Düşününki laboratuvara tahlil yaptırıyorsunuz ve bu tahlilleri 
sağlıkla  alakası olmayan insanlar çalışıp size sonuç veriyor.

Sağlik  Bakanlığımız kendisinin denetlenmesini istemiyor ve teftiş kurulunu kaldırıyor. Kurumların denetlenmesi nerdeyse yok denecek kadar az. Konu sadece Doktor, tabip dışı meslek hatalarına (Malpraktise) indirilmiş durumdadır.
Biz bunca sorunlarla uğraşırken Refik Saydam Hıfzıssıhha Merkezi Başkanlığının Tıbbi Laboratuvarlar Yönetmeliğini, 25 Ağustos 2011 tarihinde Kapital sermayelerin hazırladığı taslağı olduğu gibi meslek derneklerinin görüşüne sunmadan geçirerek biz Laboratuvar Teknisyen ve Teknikerlerinin alanını iyice daraltmış ve mesleğe zarar vermiştir.

Bu yönetmelik Derneğimiz tarafından danıştayda davaya götürülmektedir. Meslektaşlarımızın bu konuda duyarlı olmalarını bekliyoruz.

Bizler Laboratuvar Teknisyen ve Teknikerleri olarak Sağlık Bakanını ve onun bünyesinde bulunan Sağlık Eğitim Genel Müdürlüğünü,Tedavi Hizmetleri Genel Müdürlüğü ile Hukuk Müşlavirliğini acilen göreve çağırıyoruz… En önemlisi bir vatandaşlarımızın sağlıksız sağlık hizmeti almasını istemiyoruz ve Kabul etmiyoruz!!

Bunun için 18 EYLÜL PAZAR GÜNÜ SAAT 13:00′te Sağlık Bakanlığı önünde bir basın duyurusu ve eylem düzenliyoruz. Bu konuda bilinçli ve duyarlı olan herkesi yanımıza çağırıyoruz.. Vatandaş olarak bu konuya kimse sessiz kalmamalı.. Herkesten destek bekliyoruz…


Saygılarımla
Hüseyin AYHAN
Tıbbi Laboratuvar Teknisyenleri
Ve Teknikerleri Derneği Genel Başkan V.


Personel Sağlık Özel HABER

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.