Ev Alana Devletten 20 Bin TL

Kamuajans.Com – Bankada birikim yapıp ilk evini alanlara devlet katkısı verilmesi için başlatılan konut hesabında 13 bin vatandaşa ve 81 milyon lira birikime

Ev Alana Devletten 20 Bin TL

Aile ve Sosyal PolitikalarBakanlığı'nca ailelerin ev sahibi olabilmeleri için Mayıs2016'da başlatılan 'KonutHesabı ve Devlet Katkısı' uygulamasında 13 bin hesaba ve 81 milyon lira birikime ulaşılırken, yeni düzenlemeyle desteğin üst oranının yüzde20'den yüzde 25'e, tutarının da 15 bin liradan 20 bin lirayayükseltilmesi ilgiyi daha da artıracak..3 YIL KALMAK ŞART..

'Konut Hesabı ve Devlet Katkısı' uygulamasında sistemde en az 3 yıl kalmaşartı bulunurken, eskiyönetmelikte 3 yıl kalanlar yatırdığı paranın yüzde 15'ini,4 yıl kalanlar yüzde 18'ini ve5 yıl kalan da yüzde 20'sinialabiliyordu. Bakanlık, yeni düzenlemeyle, uygulamada 5yıl ve daha uzun süre kalanlara ödeme miktarının en fazla yüzde 25'i kadar destek sağlayacak. Bu destek, enfazla 20 bin lira olacak. Buoran her yıl yeniden değerleme oranı kadar da artırılacak. Sistemde 3 ve 4yıl kalanların alacaklarıkatkı payı miktarları ise hazırlanacak yeni yönetmelikle belirlenecek. Devlet desteği üst oranının yüzde 20'den yüzde 25'eçıkarılması dikkate alındığında, uygulamadan enkarlı çıkanlar sistemde 5 yılsüreyle kalanlar olacak. 5yılda 80 bin lira birikim yapan, ilk evini aldığında 20 bin liradevlet katkısı alabilecek. Uygulamanın başladığı Mayıs2016 tarihi dikkate alındığında, konut hesaplarında biriken paralara ilk devlet katkısı2019'da ödenecek.

Sabah 
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

Haberler
Personel Sağlık
Personel Meb
Hemşire Forması