Yılbaşında Çalışanlara Müjde!

Yılbaşında Çalışanlara Müjde! 2 Kat Ödenecek

Yılbaşında Çalışanlara Müjde!
29 Aralık 2015 Salı 11:31

1 Ocak yılbaşı günü, Ulusal Bayram Ve Genel Tatiller Hakkındaki 2429 sayılı Kanuna göre genel tatil günü olarak belirlenmiştir. 1 ocak günü çalışanlara ücretleri iki yevmiye olarak ödenecek. Çalışmayanlara da normal ücretleri bir iş karşılığı olmaksızın ödenecek. Güneş gazetesinden Arif Demir, ödeme tutarlarını örnekle açıkladı.

Örnek: İşçi Fatma Hanım'ın günlük maaşının 90 TL olduğunu varsayalım. Fatma Hanım, 1 Ocak'ta çalışmazsa 90 TL ücretini alacak. Fatma Hanım, 1 Ocak'ta çalışırsa zamlı ücretle birlikte 180 TL maaş alacak.

Yılbaşı çalışmasının telafisi olur mu?

Yılbaşında çalışanlara daha sonra örneğin 5 veya 6 ocak günü izin verilse bile yılbaşı çalışmasının ücreti zamlı olarak ödenecek. Daha sonra verilen izinler yılbaşı günü için ön görülen zamlı maaş ödemesini ortadan kaldırmıyor.

İş sözleşmesinde veya toplu iş sözleşmesinde yılbaşında çalışılacağına ilişkin bir düzenleme yoksa işçinin işyerine gelmesi gerekmiyor. İş sözleşmesi veya toplu iş sözleşmesinde işçinin yılbaşında çalışacağına ilişkin düzenleme varsa işçi yılbaşında işverenin istemesi durumunda işyerine gelip çalışması gerekiyor. Aksi halde yılbaşında mazeretsiz işe gelmemiş sayılır. İş sözleşmesi veya toplu iş sözleşmesinde öngörülen ceza yılbaşında işe gelmeyen işçi hakkında uygulanabilir.

Yılbaşında kimler çalışamaz?

Çocuk ve genç işçilerin yılbaşında çalıştırılmaları yasak. Yılbaşında çalıştırılamayan çocuk ve genç işçilerin ücretleri çalışma karşılığı olmadan ödenir. Örneğin 17 yaşında bir genç çalışan yılbaşında çalıştırılamayacak. Bu genç çalışanın günlük ücreti 70 TL ise yılbaşı günü için genç çalışana 70 TL ücreti ödenecek.
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.