Yıl içerisinde hiç çalışmayan röntgen personeline sağlık izni verilir mi?

Yıl içerisinde hiç çalışmayan röntgen personeline sağlık izni verilir mi?

Yıl içerisinde hiç çalışmayan röntgen personeline sağlık izni verilir mi?
26 Eylül 2016 Pazartesi 23:44

Soru
Merhabalar.
Röntgen teknikeriyim. Şu ana kadar hamile olup doğum yaptığım için 2016 yılında hiç radyasyonda çalışmadım. Yinede analık iznim bittikten sonra şua iznimi alabilir miyim? Memurlar.Net'te şua kullanımına baktım ama bulamadım yardımcı olur musunuz?

Cevap

 
657 sayılı Devlet Memurları Kanunun 23 üncü maddesinde "Devlet memurları, bu kanunda gösterilen süre ve şartlarla izin hakkına sahiptirler.", ve 103 üncü maddesinde de "Yıllık izinler, amirin uygun bulacağı zamanlarda, toptan veya ihtiyaca göre kısım kısım kullanılabilir. Birbirini izleyen iki yılın izni bir arada verilebilir. Cari yıl ile bir önceki yıl hariç, önceki yıllara ait kullanılmayan izin hakları düşer.
Öğretmenler yaz tatili ile dinlenme tatillerinde izinli sayılırlar. Bunlara, hastalık ve diğer mazeret izinleri dışında, ayrıca yıllık izin verilmez.
Hizmetleri sırasında radyoaktif ışınlarla çalışan personele, her yıl yıllık izinlerine ilaveten bir aylık sağlık izni verilir." hükümleri yer almaktadır.

Söz konusu düzenlemenin amacı radyo aktif ışınlara maruz kalan personelin maruz kaldığı ışınlardan uzaklaştırmak suretiyle kişinin radyo aktif birikintilerinin bertaraf edilmesine yönelik önleyici bir tedbirdir.

Anılan Maddede "radyoaktif ışınlarla çalışan personele" sağlık izni verilmesi öngörülmektedir.

27/4/1939 tarihli ve 2/10857 sayılı Radyoloji, Radyom ve Elektrikle Tedavi Müesseseleri Hakkında Nizamnamenin24 üncü maddesinde; "Bu gibi müesseselerde, her röntgen mütehassısının veya röntgen ve radyom ile iştigal eden kimsenin senede dört hafta muntazaman devamlı tatil yapması mecburidir." ifadesi bulunmaktadır.

Anılan Nizamnamede de "röntgen ve radyom ile iştigal eden" kişiden bahsedilmektedir.

Yukarıda yer verilen hüküm ve açıklamalar uyarınca; 657 sayılı Devlet memurları Kanunun 103'üncü maddesi uyarınca "radyoaktif ışınlarla çalışan personele" yıllık izinden ayrı olarak verilmesi öngörülen sağlık izninin yıl içerisinde "radyoaktif ışınlarla hiç çalışmayan" personele verilmesinin uygun olmadığı değerlendirilmektedir. 
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.