Yeni açılan sıfır nüfuslu aile hekimliği birimleri çalışma barışını bozuyor!

Yeni açılan sıfır nüfuslu aile hekimliği birimleri çalışma barışını bozuyor!

Yeni açılan sıfır nüfuslu aile hekimliği birimleri çalışma barışını bozuyor!
16 Ağustos 2016 Salı 09:28

Sağlık Bakanlığı yetkilileri tarafından değişik ortamlarda, aile hekimi başına düşen nüfusun azaltılmasının planlandığı dile getirilmektedir. Çeşitli illerde bu amaçla sıfır nüfuslu (yeni ihdas) aile hekimliği birimlerinin açıldığı görülmektedir.

Yeni kurulan aile hekimliği birimlerinde göreve başlayacak aile hekimlerine bir yıl içerisinde 1000 nüfus üzerinden ücretlendirme yapılacaktır. Kirası, çalışanların ücretleri, sigorta primleri, elektriği, suyu, demirbaşı, sarf malzemeleri göz önünde bulundurulduğunda, bu ücretin yetersizliği ortadadır. Bu nedenle yeni başlayan bir hekim, tüm bunları karşılayabilmek için kendisine kayıtlı kişi sayısını artırmaya çalışacaktır. Ayrıca bir yıl içerisinde kendilerine kayıtlı nüfus sayısını 1000 kişiye çıkarmaları gerekmektedir. Aksi takdirde sözleşmeleri feshedilecektir. Yeni ASM açılan yerler genellikle göç alan, nüfusu artan bölgeler de değildir; aile hekimleri  o bölgede çalışan  aile hekimlerinin kayıtlı hastalarından kendine yeni kayıt oluşturmak  zorunda bırakılmaktadır. Bu durum, aile hekimleri arasındaki çalışma barışını ve ilişkilerini  bozucu bir etki yapacaktır.

Açılacak yeni birimlerin hasta kaydına başlamasıyla, o coğrafyada halen aile hekimliği yapmakta olan meslektaşlarımızın kayıtlı kişi sayıları hızla azalmaya başlayacaktır. Yeni bir ödeme yönetmeliği çıkarılmadan, katsayılar düzeltilmeden hasta sayısının düşürülmesi nedeniyle aile hekimlerinin ücretlerinde ciddi azalmalar ve hak kayıpları oluşacaktır. Oysa hepimiz biliyoruz ki, aile hekiminin nüfusunun azaltılması aile hekimliği uygulamasının gerektirdiği iş yükünü karşılamak içindir. İş yükünü karşılayacak düzenlemeler yapılırken ücretlerin düşürülmesi hakkaniyetli değildir. Ayrıca,  aile  hekimliği sistemine geçilen ilk günlerle kıyaslandığında; geçmiş yıllarda ücretlerdeki çok cüzi artışlara ilaveten yapılan katsayı düşüşleri, hükümetin uyguladığı enflasyonist politikalar ve buna bağlı olarak genel giderlerde meydana gelen artışlar gibi nedenlerle, aile hekimlerinin ücretlerinde ve alım gücünde ciddi azalmalar meydana gelmiştir. 

İllerde sıfır nüfuslu yeni ihdas ve binası olmayan aile hekimliği birimleri oluşturulurken, öncelikle ücret kaybı yaratmayacak şekilde katsayılar ve azami nüfusların belirlenmesi, bölgede bulunan aile sağlığı ve toplum sağlığı merkezleri, tabip odası, dernek ve sendikaların görüşlerinin alınması ve o bölgede yaşayan nüfusun göz önünde bulundurulmasının önemine dikkat çekmek istiyoruz.

TTB olarak, Sağlık Bakanlığı’nı, hekimler arasında çalışma barışının bozulmaması konusunda hassas davranarak, bir an önce aile hekimliği birimlerinin nüfuslarının azaltılması, ücretlerin korunması  ve iş yükünün eşit paylaştırılması için gerekli adımları atmaya davet ediyoruz.

Türk Tabipleri Birliği 
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Ase - 3 hafta önce
Aynı sorun devam ediyor unutuldumu bu haber acil çözüm bekliyoruz