Yargıdan, Şube Müdürlerine Mazeret Tayin Hakkı

Yargıdan, Şube Müdürlerine Mazeret Tayin Hakkı
Yargıdan, Şube Müdürlerine Mazeret Tayin Hakkı
 
Sağlık Bakanlığı’nın açtığı görevde yükselme ve unvan değişikliği sınavı sonrası ataması yapılan şube müdürlerinin mazeret tayini mağduriyeti sona erdi. Sağlık-Sen tarafından bir üyesi adına açılan davada, İdari Mahkeme, söz konusu sınavın ilan metninde, ‘mazeret halleri hariç’ ibaresi bulunduğunu, bu sebeple bu haller için tayin talebinin kabul edilmesi ve gerçekleşmesi gerektiğine karar verdi. 
OLAY NASIL GERÇEKLEŞTİ?
Bakanlık tarafından önceki yıllarda yapılan sınavı kazanan adayların, şube müdürü olarak ataması yapıldı. Sınav ilanında, atamanın yapılması halinde , ‘mazeret halleri hariç’ iki yıl tayin talebinde bulunulamayacağı şartı yer aldı. Ancak, atamaların yapılmasının ardından bakanlık, yönetmelik değişikliği yaparak, mazeret tayinlerini de geçerlilikten kaldırdı.


Bunun üzerine, Sağlık-Sen, üyesi H.S. adına konuyu yargıya taşıdı. Dosyayı görüşen Ordu İdare Mahkemesi, söz konusu sınavın ilan metninde, ‘mazeret halleri hariç’ ibaresi bulunduğunu, bu sebeple bu haller için tayin talebinin kabul edilmesi ve gerçekleşmesi gerektiğine karar verdi. 
 
 
SAĞLIK-SEN GENEL MERKEZİ
BASIN MÜŞAVİRLİĞİ
 
Güncelleme Tarihi: 10 Kasım 2016, 15:24YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

Haberler
Personel Sağlık
Personel Meb
Hemşire Forması