Veliler Dikkat! Çocuklar Bu Dönemde Okul Reddi Yaşayabilir!

Veliler Dikkat! Çocuklar Bu Dönemde Okul Reddi Yaşayabilir!

Veliler Dikkat! Çocuklar Bu Dönemde Okul Reddi Yaşayabilir!

Yarı yıl tatilinin keyfini çıkaran binlerce öğrenci 5 Şubat’ta eğitime kaldığı yerden devam edecek. Tatil süresince dilediğince vakit geçirmeye alışan öğrenciler, eğitimin ilk günlerinde "okul reddi" sorunu yaşayabiliyor. Her 100 çocuktan 1’inde gözlemlenen bu problem ailelere zor günler yaşatıyor. 

OKUL REDDİ SORUNUNDA NASIL BİR YOL İZLENMELİ?

Okula gitmeyi reddetme davranışının nedenlerini anlamadan, sadece baskı yaparak okula gitmesi için zorlamak çocukta öfke nöbetleri, okuldan kaçmak, kendine zarar vermesi gibi durumlara sebep olabilir. Yapılması gerekenleri şöyle sıralamak mümkün:

1. Okula başlayacak olan her çocukta heyecan, kaygı gibi duygular gözlemlenebilir. Bu son derece normaldir. 2. Çocuğunuzla okula gitmek istememesinin nedenlerini konuşmanız, onun bu konuda kendi duygularını anlatmasını sağlamanız, anlaşıldığını hissettirecek ve sizinle daha kolay iletişim kurmasını sağlayacaktır. 
3. Bazen çocuklar çok kolay anlatmayabilir. Böyle durumlarda resim çizdirme, hikâye anlatma ya da insan figürlü oyuncaklar yardımıyla farklı bir iletişim kanalı kurulabilir.
4. Sorun aile içinden kaynaklanıyorsa, aile içi iletişimi güçlendirmeye, çocuğun yaşına ve bilişsel gelişimine uygun becerileri geliştirmesine yönelik destekleyici yaklaşımlarda bulunulmalıdır.
5. Okul kaynaklı ise, okul alanında düzenlemeler yapılmalıdır. Okul içindeki bireylerle arasında bir sorun varsa, rehberlik servisinin ve idarecilerin devreye girmesi işe yarar. Okul nedenli sorun aşılamıyorsa son aşamada sınıf ya da okul değişikliği de yapılabilir. 
6. Çocuk kendini rahat hissedinceye kadar ebeveyn sınıfta bekleyebilir, aşamalı olarak çocuğun ebeveyni ile kaldığı süre azaltılıp, fiziksel mesafe giderek uzatılabilir. 
7. Ebeveyn tarafından okula bırakılıyor ise, ayrılma süresi kısa tutulmalı, ne zaman tekrar almaya geleceği ve tam olarak nerede bekleyeceği bilgisi net bir şekilde çocuğa ifade edilmelidir. 
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

Haberler
Personel Sağlık
Personel Meb
Hemşire Forması