TUS çalışırken bu sebepten ölen doktor var!

Milliyet'ten Metin Uyar'ın köşe yazsısı...

TUS çalışırken bu sebepten ölen doktor var!

Kanal D’de Ceyda Düvenci ile birlikte sunduğu “Doktorum” programından tanıdığımız Prof. Dr. Murat Aksoy’un “Doktorum Yanımda” (Siyah Kuğu Yayınları) kitabı yayımlandı. Damar cerrahisi uzmanı olan Aksoy “zamane hastalıkları” dediği günümüz dünyasının en büyük sağlık sorunlarını ele alıyor. İnternet bağımlılığından estetik bağımlılığına, tükenmişlik sendromundan tuvalet paranoyasına, cinsel yolla bulaşan hastalıklardan obeziteye kadar pek çok sorun yer alıyor kitapta. 

Kitap Zeki Müren vakası üzerinden kalp krizinin anlatılmasıyla başlıyor. Daha sonra Albert Einstein vakası ile aort anevrizmasını ve belirtilerini öğreniyoruz. Aksoy “Einstein zaman makinesini icat edebilmiş olsaydı ve 10 yıl sonrasına gidebilmiş olsaydı, hayatını kaybetmesine neden olan sorunun cerrahi yöntemle tedavisini yakalayabilecekti ve anevrizma nedeniyle ölmeyecekti” diyor.“Bir tsunami gibi yayılıyor” dediği şeker hastalığının neden yükselişte olduğunu şöyle anlatıyor: “Yüksek enerji veren yiyecekleri artık çok daha fazla tüketiyoruz. Ancak aldığımız bu enerjiyi harcamıyoruz. Kısacık mesafelere bile arabamızla gitmeyi tercih ediyoruz.”

Uzun süre oturmayın

28 yaşındaki Emma Christofersen’in hazin hikayesi ise derin ven trombozunu asla unutamayacağınız bir hastalığa dönüştürüyor. Christofersen heyecanla çıktığı 20 saatlik uzun bir uçuşun ardından, bavulunu alırken aniden yere düşüp hayatını kaybediyor. Otopsi raporunda, bacak damarlarında uzun süre oturmaya bağlı pıhtı oluşumu ve bu pıhtının akciğerine atması sonucu Christofersen’in öldüğü belirtiliyor.

Aksoy “Gençler sınavlara hazırlanırken uzun süre oturuyorlar. Tıpta uzmanlık sınavına çalışırken bu sebeple ölen doktor bile var” diyor. “Uzun süre oturur pozisyonda ne bilgisayar başında durun ne de ders kitaplarının başında” diye de uyarıyor. Dört saatten uzun süre uçacak olanlara ise bol su içmelerini, alkol tüketmemelerini, sık sık koridorda yürümelerini öneriyor.
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

Haberler
Personel Sağlık
Personel Meb
Hemşire Forması