Tıp Fakültelerinin İdari Yönetimi Sağlık Bakanlığına Bırakılmalı

Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'ndeki sahur davetine katılan gençlerle bir araya gelen Cumhurbaşkanı ERDOĞAN, öğrencilerin sorularını yanıtladı.

Tıp Fakültelerinin İdari Yönetimi Sağlık Bakanlığına Bırakılmalı

Türkiye'nin çok tartışılmayan ancak en ağır sorunlarından birini de açıklayan Erdoğan, üniversite yönetimlerine eleştirilerde bulunarak Tıp Fakültelerinin korkunç bir borç içinde olduklarını dile getirdi. Üniversite Tıp Fakültelerinin devlete devredilmesi gerektiğini ifade ederek işin idari yönetiminin Sağlık Bakanlığına bırakılması çağrısında bulunduklarını aktaran Erdoğan, buna itiraz edildiğini anlatarak, "Kardeşim batırıyorsunuz bizi, maliyet çok yüksek. Biz bunun altından kalkamayız ki" dedi.Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın 'altından kalkamayız' diyerek durumun ciddiyetini vurguladığı üniversite hastaneleri sorunu aslında yeni değil. Her 10 senede bir iflasın eşiğine gelen üniversite hastaneleri krizi son olarak geçtiğimiz Mart ayında yine gündeme gelmişti. O dönem 45 üniversite hastanesi artan borç yükünü karşılayamadıkları için kapısına kilit vurma noktasına gelmişti. Hastane sarf malzemelerini dahi alamayan kurumlar çareyi devlete başvurmakta bulmuştu. Yaklaşık 3,5 milyar TL'yi bulan borç da Maliye Bakanlığı tarafından üstlenilmişti. Maliye'ye borçlanan Üniversite hastaneleri de bu borçlarını 2020'den sonra taksitle ödeme kolaylığına kavuşmuştu.

Uzmanlara göre üniversite hastanelerinde kronik krize neden olan borç batağının altında bir çok neden yatıyor. Türkiye sağlık sisteminde 355'i özel olmak üzere toplam bin 191 hastane bulunuyor. Bu hastenelerden 77'si de üniversite hastanesi. Bunların 836'sı Sağlık Bakanlığı'na bağlı. Üniversite hastaneleri, gerek yetiştirdikleri doktorlar, gerekse de tıptaki yüksek kalite ortalamaları ile Türkiye'de sağlık sisteminin bel kemiğini oluşturuyor. Ancak bağlı bulundukları üniversiteler tarafından yönetilen hastaneler her dönem tartışmaların merkezinde yer aldı. Sağlık Bakanlığı'na bağlı hastane çalışanları, devlet kadrosundaki memurlar ve işçiler iken üniversite hastaneleri kendi çalışanlarının maaşını hastane döner sermayesinden ödemek zorunda. En büyük gider kalemlerinden birini teşkil eden personel istihdamı, SGK ile yapılan anlaşmalardan gelen düşük ücretlendirmeler nedeni ile bu hastanelerin önündeki en büyük kriz maddesini oluşturuyor.

Uzmanlar, Bakanlığa bağlı diğer hastanelerle aynı SGK ücretini alıp daha yüksek kalitede sağlık hizmeti veren bu kurumlara SGK bütçesinden daha yüksek yüzdeli ödemelerin yapılması gerektiğine dikkat çekiyor. SGK'nın üniversite hastanelerindeki ameiyat ve tedavi masrafları için belirlediği ücretlerin reel olmadığını söyleyen uzmanlara göre bu rakamlar her sene güncellenmeli.

Hastaneler için en büyük handikap ise özel firmalardan aldıkları sarf malzemeleri. Sağlık Bakanlığı hastanelerinde devletin temin ettiği malzemeleri üniversite hastaneleri kendi döner sermayelerinden almak zorunda kalıyor. Buna mukabil yine SGK'nın belirlediği düşük ücretlendirmelerden ödemelerini geri alıyor. Uzmanlar bu sorunun da ödemelerin ya devlet garantisine alınması ya da ücretlendirmenin sık sık güncellenmesi ile aşılabileceğine dikkat çekiyor.

Memurlar NET
YORUM EKLE
YORUMLAR
laborant
laborant - 8 ay Önce

Sayın Cumhurbaşkanım;
Sağlıkçıların bütün sorunlarını çözdünüz (dönerlerin emekliliğe yansıması, yıpranma payı, çalışma şartları vs.) tek derdimiz bu kaldı. Sizi tebrik ediyorum, yaşasın Reis !!!

Emre
Emre - 8 ay Önce

Kesinlikle desteklenmesi gereken bir düşünce şahsen bende üniversitesi Hastanesi'nde çalışıyorum ve döner sermaye yok tayin yok iş yükü çok üniversiteler borç ve personel giderlerini karsilayamayacagindan personel bile almıyor.Arge eğitim gideri vs adı altında bir sürü gereksiz harcama yapılıyor hocalar malı götürüyor üniversite hastaneleri de sürünüyor

Vanlı
Vanlı - 8 ay Önce

3 neden sayacam sayın cumhur başkanım
1. Hoca imparatorluğu
2. 15 yıldır güncellenmeyen S.U.T aksine sgk her gün dahada kırpma anlayışı.
3. 4 b döner sermaye istihdamı (olmayan paayı ödemek)

Aa
Aa - 8 ay Önce

Adsmler dışında bir tane kar eden sağlık bakanlığına bağlı kurum var sanki.işkembeden salla

liyakat
liyakat - 8 ay Önce

partizan değil liyakatlı idareci, bunları görmek neden zor.

Hakkı Bilir
Hakkı Bilir - 8 ay Önce

Yahu, saglik bakanliginin hastanelerine malzemeyi DEVLET aliyor ne demek, bu bilgi yanliş. Her iki tarafin da hastaneleri kullandiklari ilac ve sarflarini kendi döner sermayelerinden aliyorlar. Aradaki tek fark universite hastanelerinde mali yönetim sorumsuz ve hesap vermiyor, kendi kapali devre sistemlerinde isletiliyorlar.

Devlete bağlansın
Devlete bağlansın - 8 ay Önce

Kimileri kpss sınavına girip belirli bir puan alıp atanıp devlet memuru olsun kimileri ise dayısı emmisi vasıtasıyla tıp fakültelerine girsin sonra tıp fak devlete bağlansın otomatikman hepsi devletebağlansın Bu ülkede çocuklarımızı boşuna okuyuyoruz eğitime harcayacağımız parayı yalakalığa rüşvete harcasak çorumuz çocuğumuz direk memur müdür olacak demekki..

mehmet02
mehmet02 - 8 ay Önce

2351 kişiden biri olarak sağlık bak ve yetkili sendikaya görevde yük. sınavında 77.251 puan aldığımız halde zaman aşımına uğrarken .sesini çıkarmayan yetkili sendikaya hakkımızı helal etmiyoruz


SIRADAKİ HABER

Haberler
Personel Sağlık
Personel Meb
Hemşire Forması