Terörle ilişkili memurların iş güvencesi kalkacak'

657 sayılı Devlet Memurları Kanunu'nda yapılacak değişiklikle memurların iş güvencesinin ortadan kalkıp, kalmayacağı" sorusu üzerine üzerine Müezzinoğlu, şu yanıtı verdi: Bu ülkede 80 milyon ülke insanına hizmet etmekle sorumlu olan memurlarımızın birinci derecede sorumluluğu, taşıdığı sıfatın gereğini yapmaktır ve 80 milyona hizmet etmektir. Bu alandan çıkıp da aklını, vicdanını farklı yere veren, FETÖ, PKK, DHKP-C gibi farklı yerlerden talimat alıyorsa ve farklı yerlere hizmet ediyorsa bunların kamu güvencesi adı altında millete ihanet etmelerine müsaade edemeyiz. Böyle bir devlet yönetimi olmaz.

Terörle ilişkili memurların iş güvencesi kalkacak'
20 Ekim 2016 Perşembe 14:02

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, "Memurlarımızın birinci derecede sorumluluğu, taşıdığı sıfatın gereğini yapmaktır ve 80 milyona hizmet etmektir. Bu alandan çıkıp da aklını, vicdanını farklı yere veren, FETÖ, PKK, DHKP-C gibi farklı yerlerden talimat alıyorsa ve farklı yerlere hizmet ediyorsa bunların kamu güvencesi adı altında millete ihanet etmelerine müsaade edemeyiz. Böyle bir devlet yönetimi olmaz." dedi.

Müezzinoğlu, bir otelde düzenlenen "Dezavantajlı Kişilerin Sosyal Entegrasyonu ve İstihdam Edilebilirliklerinin Desteklenmesi Hibe Programı"nın imza töreninde, Türkiye'nin misafir ettiği 3 milyona yakın Suriyelinindezavantajlı durumda olduğunu söyledi.

Dünyanın farklı bölgelerinde farklı insanların, yaşanan çatışma ve yoksulluklar nedeniyle dezavantajlı duruma düştüğüne dikkati çeken Müezzinoğlu, şunları kaydetti:

"Yönetici vicdanını kanatması gereken bir süreci yaşıyoruz. Karınca kararınca, yaraya merhem olsun diye projeleri hayata geçiriyoruz. Bugün imzalayacağımız hibe programıyla 145 projeye özellikle Roman kardeşlerimize destek olacağız. Onların istihdamına, onların eğitimine, onları sosyal yaşama insanca ve vicdana sığacak koşullarda yaşamasına katkı sağlayacak adımları atacağız."

Kendisinin de hayata dezavantajlı başladığını dile getiren Müezzinoğlu, Lozan Antlaşması ile Türkiye sınırları dışında kalan Batı Trakya'daki bir ailenin çocuğu olarak Yunanistan'da dünyaya geldiğini anımsattı. Eğitim ve ekonomide asimilasyon politikalarının uygulandığı bir yönetim anlayışı nedeniyle doğduğu yerden ayrılmak zorundan kaldığını ifade eden Müezzinoğlu, bir kişinin kendisine yapılmamasını istediği şeyi başkasına yapmamasıyla mağduriyetlerin ortadan kalkacağını söyledi.

Bakan Müezzinoğlu, Türkiye'nin 10 milyar doları aşkın para harcayıp yaklaşık 3 milyon Suriyeliye ev sahipliği yaptığını anımsatarak, buna karşın sığınmacıları ülkelerine almamak için sınırlarına tel örgüsü çeken ülkelerin insanlık vicdanını kanattığını dile getirdi.

Denizde boğulup bedeni karaya vuran bebeklere bir gün üzülüp ertesi gün benzer durumda insanları kaderine terk edenlerin insani, medeni ve vicdani olamayacağını vurgulayan Müezzinoğlu, "Sayın Cumhurbaşkanımızın 'dünya beşten büyüktür' demesinden rahatsız olan güçler var. Her yıl kaç yüz bin kişi savaşlar nedeniyle canından oluyor? Her yıl kaç milyon kişi çatışmalar nedeniyle evlerinden barklarından oluyor? Her yıl kaç milyon çocuk sağlıklı koşullarda yaşayamadığı ve dengeli beslenemediği için hayatını kaybediyor? Dolayısıyla bugün çok insani ve vicdani bir projenin imza töreninde bir arada olmanın mutluluğunu yaşıyorum." değerlendirmesinde bulundu.

- "Yaşa takılanlar, takılmaya devam edecek"

Bakan Müezzinoğlu, törenin ardından gazetecilerin sorularını yanıtladı.

"657 sayılı Devlet Memurları Kanunu'nda yapılacak değişiklikle memurların iş güvencesinin ortadan kalkıp, kalmayacağı" sorusu üzerine üzerine Müezzinoğlu, şu yanıtı verdi:

"Bu ülkede 80 milyon ülke insanına hizmet etmekle sorumlu olan memurlarımızın birinci derecede sorumluluğu, taşıdığı sıfatın gereğini yapmaktır ve 80 milyona hizmet etmektir. Bu alandan çıkıp da aklını, vicdanını farklı yere veren, FETÖ, PKK, DHKP-C gibi farklı yerlerden talimat alıyorsa ve farklı yerlere hizmet ediyorsa bunların kamu güvencesi adı altında millete ihanet etmelerine müsaade edemeyiz. Böyle bir devlet yönetimi olmaz."

Kamu çalışanlarıyla ilgili reform çalışmaları yapılması gerektiğini bildiren Müezzinoğlu, "Bunun ilkini de Bursa'da çalıştay şeklinde yapacağız. Bu ülke, kamu çalışanı reformunu yapmazsa, çağdaş, uygar, medeni ve dünya ile yarışan bir ülke olamayız. Bu yönde bir reforma bu ülkenin ihtiyacı var." dedi.

Müezzinoğlu, emeklilikte yaşa takılanlarla ilgili bir soru üzerine ise "Daha önce söyledim, takılmaya devam edecekler." şeklinde konuştu.

AB Delegasyonu Maslahatgüzarı Bela Szombati, müzisyen Serkan Çağrı ve çok sayıda davetlinin katıldığı imza töreninde, "İnsana Odaklan - Değişimi Yansıt" isimli fotoğraf yarışmasında dereceye giren eserlerin sahiplerine ödülleri Bakan Müezzinoğlu ve Maslahatgüzar Szombati tarafından verildi.

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.