Teftiş Kurulu, Taşerona Kadroyu Duyan Üst Yöneticilerin akrabayı doldurduğunu Tespit Etti.

2 Nisan tarihinde Taşeron işçi statüsünde çalışan personele kamuda kadro verilecek olmasını fırsat bilen birçok kamu kurumu yöneticisinin akrabalarını temizlik işçisi statüsüyle kendi kurumlarına almaya çalıştıkları ortaya çıktı.

Teftiş Kurulu, Taşerona Kadroyu  Duyan Üst Yöneticilerin  akrabayı doldurduğunu Tespit Etti.
14 Mart 2018 Çarşamba 08:36

Başbakanlık Teftiş Kurulu kamu kurumlarındaki üst yöneticilerin akrabalarını kurumlarında genel temizlik ve diğer yardımcı hizmetler ile sürücü hizmeti alım işlerinde doldurduğunu tespit etti. SPK'nın 69 olan taşeron çalışan sayısı 2017'de 112'ye çıkarıldı. Bunlardan 43 kişinin ise SPK'nın eski yöneticisinin yanı sıra, bugünkü mevcut yönetim kurulu ile üst kurul yöneticilerinin referansı ile taşeron işçi olarak başladıkları ve akrabalık ilişkisi olduğu tespit edildi.

Tüm bu gelişmeler öncesinde kamuda çalıştırılan taşeron işçilerin kadroya geçirileceklerine ilişkin emarelerin 2016 yılı sonu itibariyle artması üzerine kamu yöneticilerinin de 'akrabalarını' kuruma almak için harekete geçtiği tespit edildi. Buna göre kamuda personel çalıştırılmasına dayalı hizmet alımı ihaleleri ile alt işveren işçisi olarak çalışanlar sürekli işçi kadrosuna geçirilmesi kapsamında 2017 yılında birçok kurumda ilk defa işe alınan taşeron çalışanların sayısında artışlar tespit edildi. İşe alınanların ağırlıklı olarak sekreter ve büro destek elemanlarından olduğu ortaya çıktı.

Ancak Başbakanlık Teftiş Kurulu'nun yaptığı incelemede, kamu kurumlarında ihtiyaç bulunmadığı halde taşeron işçi sayısındaki ciddi şekilde artış olması dikkat çekti. Yapılan incelemede kamu kurumlarının ve özel bütçeli idarelerin üst yöneticilerinin taşeron işçilerin kadroya yerleştirilmesine imkan sağlayan KHK'dan yararlanarak akrabalık başta olmak üzere eş-dost ağırlıklı belirli kişilerin kamuda işe yerleştirilmesi amacına yönelik adım attığı belirlendi. 696 sayılı KHK'nın 127'nci maddesiyle taşeron işçilerin kadroya geçirilmeleri ve 2 Ocak 2018 tarihinde başlatılan sürecin 2 Nisan 2018 tarihinde tamamlanacak olması işlemlerin Başbakanlık Teftiş Kurulu'nca daha hızlı şekilde incelenmesine yol açtı. Bu kapsamda kamu kurumlarının üst yöneticilerinin 2017'de ilave işe alınan taşeron işçilerin de aynı şekilde kadroya geçirilmesini yakından izledikleri de belirlendi. Böylece eş-dost ve akrabalık ilişkisi olan kesimlerin 2 Nisan 2018'e kadar tümünün kadroya geçirilmesinin planlandığı ortaya çıktı.

Sürekli işçi kadrosuna geçirilen işçilere geçişle beraber yıllık 52 gün ilave tediye ödenecek. Özel sözleşmeli olmayacaklar. Sürekli işçi kadrosuna geçen işçilerde yaş sınırı ve eğitim şartı aranmayacak. Geçiş işlemleri, alt işveren işçilerinin çalıştığı idareler tarafından gerçekleştirilecek. Bundan sonra personel çalıştırılmasına dayalı hizmet alımı ihaleleri yapılmayacak.

Cahit Saraçoğlu

YENİ ŞAFAK

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
memur - 1 hafta önce
normalde zaten bu taşeronlar torpilsiz işe grdi. taşeron firmaya gidiyor vatandaş işe girmek için, ilk soru şu kim gönderdi ?
Avatar
SELİMCAN - 1 hafta önce
NE GÜZEL YAPMIŞ,ALLAH NASİP ETMİŞ:):))) SAYGILARIMLA.
Avatar
HSN - 1 hafta önce
EEE SONRA NE YAPMIŞ BU DURUM KARŞISINDA TEFTİŞ KURULUNUN BULDUĞU DELİLLERE BİNAEN KURUMLAR HEPSİNİ KADROYAMI ALMIŞ HABERİ YAPARKEN DÜZENLEYİ BİR KARARA BAĞLAMAK İÇİN İFADENİZ OLSUN
Avatar
memur - 1 hafta önce
SONU ÇNE ONU SÖYLEYİN O AKRABALAR KADROYU ALACAK VE ÇALIŞMAYACAK YADA EN İYİ İŞLERDE ÇALIŞACAK YİNE GARİBAN İŞ YÜKÜNÜ OMUZLAYACAK
Avatar
çalışan - 1 hafta önce
Bunlar tespit edilmesine rağmen bir şeyler yapılamıyorsa, bundan sonrada böyle devam eder. ..