Tedvir nedir, ne değildir?

Tedvir nedir, ne değildir?
15 Ekim 2017 Pazar 10:41

Bir kadroya asil olarak atanma şartlarını taşımayanların o kadroya ilişkin görevi yürütmek üzere görevlendirilmesi anlamına gelen “tedvir” uygulaması, dayanağı ve etkileri bakımından tereddüt oluşturabilmektedir. 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu ve diğer düzenlemelerde tedviren görevlendirme ya da tedviren atama şeklinde adlandırılan uygulamaya imkan veren herhangi bir hüküm yer almamakla birlikte, bazı kurumların “tedviren görevlendirme/atama” yaptıkları da görülebilmektedir. Tedvir uygulamasının hukuki dayanağı Anayasada, “Memurların ve diğer kamu görevlilerinin nitelikleri, atanmaları, görev ve yetkileri, hakları ve yükümlülükleri, aylık ödenekleri ve diğer özlük işleri kanunla düzenlenir.” denilmiştir.

Personel düzenlemelerine ilişkin kanunlar da ise “tedviren görevlendirme” ya da “tedviren atama” şeklinde bir uygulamaya imkan veren herhangi bir hüküm yer almamaktadır. Öte yandan, 99 Seri Numaralı Devlet Memurları Kanunu Genel Tebliğinde “Asilde aranan şartlara sahip vekil memur bulunamadığı takdirde, hizmetin aksamadan yürütülebilmesi bakımından herhangi bir şekilde boşalmış veya boş bulunan bir görevin öncelikle varsa yardımcıları yoksa asilde aranan şartlara en yakın personel tarafından tedviren gördürülmesi mümkün görülmektedir.” denilmek suretiyle, tedvir uygulamasının sadece istisnai hallerde (asil ya da vekil olarak atanabilecek hiçbir memurun bulunmaması durumunda hizmetin aksamaması için) başvurulabilecek bir yol olduğu ifade edilmiştir. Ancak, herhangi bir görev için günümüz koşullarında asaleten ya da vekaleten atanma şartlarını taşıyacak memurun bulunmaması hali pek mümkün olamayacağından, 99 Seri Numaralı Tebliğde belirtilen “tedvir” halinin de gerçekleşmeyeceğini düşünmekteyiz.

Bu nedenle, “Asilde aranan şartları taşımayan kişilerin belli bir görevi yürütmek üzere görevlendirilmesi” anlamına gelen “tedvir” uygulamasının yasal bir dayanağının bulunmadığını söylemek mümkündür. Tedviren görevlendirilenlerin/atananların özlük hakları Bir göreve asil olarak atanacak memurlarda aranan niteliklere sahip olmadıkları halde, o görevi yürütmek üzere memurların görevlendirilmesinin hukuki yönünün yanı sıra bu şekilde görev verilenlerin özlük hakları konusunda da uygulamada sorunlar yaşanmaktadır. 657 sayılı Kanun, memuriyete ilişkin görevlerin asilde aranan şartlara sahip kişiler tarafından vekâleten ya da ikinci görev veya ders görevi verilmek suretiyle yürütülmesine de imkan tanımıştır. Vekalet, ikinci görev ve ders görevi verilenlere yapılacak ödemelere ilişkin hususlara da Kanunda açıklık getirilmiş, ayrıca yan ödeme kararnamesinde de buna ilişkin düzenlemelere yer verilmiştir. Öte yandan; 657 sayılı Devlet Memurları Kanununda, 375 sayılı Kanun Hükmünde Kararnamede, Zam ve Tazminat Kararnamesinde ve diğer düzenlemelerde, asilde aranan şartlara sahip olmadan bir görevi yürüten memurlara, ödeme yapılmasına imkan veren herhangi bir hükme rastlanmamaktadır.

Tedvir nedir, ne değildir? - Personel Sağlık

https://www.personelsaglikhaber.net/guncel/tedvir-nedir-ne-degildir-h30334.html

15 Eki 2017 - Bir kadroya asil olarak atanma şartlarını taşımayanların o kadroya ilişkin görevi yürütmek üzere görevlendirilmesi anlamına gelen “tedvir” ...

Tedviren Görevlendirme Haberleri - Personel Sağlık Personeli ...

https://www.personelsaglikhaber.net/haberleri/tedviren görevlendirme

Arama Sonuçları. Tedvir nedir, ne değildir? 15 Ekim 2017, 10:41. Anasayfa · Videolar · Galeriler · Yazarlar · Sitene Ekle · Künye · İletişim; Yukarı Çık. Yukarı Çık.

Tedviren Atananların Hakları Haberleri - Personel Sağlık Personeli ...

https://www.personelsaglikhaber.net/haberleri/tedviren+atananların+hakları

Arama Sonuçları. Tedvir nedir, ne değildir? 15 Ekim 2017, 10:41. Anasayfa · Videolar · Galeriler · Yazarlar · Sitene Ekle · Künye · İletişim; Yukarı Çık. Yukarı Çık.

https://www.personelsaglikhaber.net/guncel/bosanmalarda-yuzde-40 ...

https://personelsaglikhaber.net/sitemap_news.xml

15 Eki 2017 - ... https://www.personelsaglikhaber.net/guncel/tedvir-nedir-ne-degildir-h30334.html always 1.0 Personel Sağlık tr 2017-10-15T10:41:48+03:00 ...

Başbakanlık, atamaları durduran genelgeyi kaldırdı - Personel Sağlık

https://www.personelsaglikhaber.net/.../basbakanlik-atamalari-durduran-genelgeyi-kal...

2 Ara 2015 - Boş kadrolara yapılacak vekalet, yürütme ve tedvir dahil tüm ... yapılacak atamalar ile görevlendirmeler bu Genelge hükümlerine tabi değildir.

https://www.personelsaglikhaber.net/ always 2017-10-24T00:00:53+ ...

https://www.personelsaglikhaber.net/sitemap.xml

... https://www.personelsaglikhaber.net/images/haberler/no_headline.png https://www.personelsaglikhaber.net/guncel/tedvir-nedir-ne-degildir-h30334.html daily ...

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.