Taşerona kadro referandumdan önce mi?

Taşeron işçilerin sabırsızlıkla beklediği kadro çalışmaları hangi aşamada?

Taşerona kadro referandumdan önce mi?
06 Şubat 2017 Pazartesi 12:18

Türkiye referandum sürecine girmişken taşeron olarak çalışan binlerce kişinin ise gözü kulağı kadro çalışmalarında. Referandum sürecinin başlaması ile taşeron işçilerinin kadro heyecanı yeniden alevlendi. Yaklaşık 720 bin çalışan, taşeron işçilerine kadro verilmesini öngören yasa tasarısının gündeme getirilmesini bekliyor. Taşeron işçilerinin kadroya geçirilme süreci hakkında en somut bilgi Maliye Bakanı Naci Ağbal tarafından verilmiş ve taşeron işçilerinin kadroya alınmasını öngören yasa taslağının teknik olarak hazır olduğunu ifade etmişti. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Mehmet Müezzinoğlu da konu hakkında benzer açıklamalarda bulunurken son beyanatlarında taşeron işçilerinin bir süre daha beklemesi gerektiğini ifade etti. Bakan Müezzinoğlu “Kamu Personel Rejimi Reformu” sonrasında taşeron işçilerinin sorununun çözüleceğine dikkat çekti.

KAMU PERSONEL REJİMİ DÜZENLEMESİ Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Mehmet Müezzinoğlu tarafından yapılan “Kamu Personel Rejimi” açıklaması ister istemez söz konusu düzenlemeyi gündeme getirdi. 64. Hükümet Eylem Planı’nda yer alan ifadelere göre Kamu Personel Rejimi düzenlemesinin 21.12.2016 tarihine kadar hayata geçirilmesi gerekiyordu. AK Parti tarafından öngörülen düzenleme henüz hayata geçirilemedi. Söz konusu düzenlemenin öngörülen tarihte hayata geçirilememesi ve taşeron işçilerine somut bir tarih verilmemesi süreci olumsuz etkiliyor. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, kamu personel rejiminde değişiklik yaparak yeni bir sistem getirmeyi planladıklarını ifade ederken tarih konusunda açıklama yapmadı.

KADRO SİSTEMİ SADELEŞECEK Bakan Müezzinoğlu tarafından yapılan açıklamada, “Kamu personel rejiminde başarılabilirse, güvence ile birlikte verimliliği ölçebilen, ödül ceza sistemi kuran ve terfilerde kendini geliştirmeyi öne çıkaran sistem istiyoruz. Memuriyete atanan kişi emekliliğe kadar kendini garantide görüyor, bu da kişinin kendisini geliştirmesini engelliyor. Bu anlayışı kıracak, kamu çalışanının kendisini geliştirmeyi merkezine alacak bir sistem getirmek istiyoruz. Kamuda 4A, 4B, 4C olarak adlandırılan kadro sistemleri var. Biz bu sistemi sadeleştirmek ve memuru değil, hizmeti merkez alan uygulamayı hedefliyoruz.” ifadeleri dikkat çekti. Yeni sitemle çalışanlar arasında eşitlik beklentisi artarken bu uygulamanın hayata geçirilmesi konusunda tereddütler bulunuyor. Henüz kamuoyu tartışmalarına tam olarak açılmamış bir düzenlemenin kısa sürede hayata geçirilmesi pek mümkün görünmüyor. Bu durumda referandum öncesinde taşeron işçilerinin kadroya alınması öngörülmüyor.

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.