Taşeron İşçilere Yeni Düzenleme Yolda

Taşeron İşçilere Yeni Düzenleme Yolda

Taşeron İşçilere Yeni Düzenleme Yolda
03 Ekim 2016 Pazartesi 20:20

Sosyal Güvenlik ve Çalışma Bakanı Faruk Çelik, 24 Ankara Temsilcisi Yaşar Taşkın Koç’a özel açıklamalar yaptı. Emeklilere intibak yasası müjdesini verdi.

24 Moderatör Kuşağı’nda Ankara Temsilcisi Yaşar Taşkın Koç’un sorularını yanıtlayan Bakan Çelik, emeklilerin uzun süredir beklediği intibak yasası olarak bilinen ve 1980 yılından bugüne beş farklı emeklilik türünün ortadan kaldırılması konusunda çalışmalarının sürdüğünü söyleyen Bakan Çelik çalışmaların sonuna gelindiğinin müjdesini verdi.

Bakan Çelik şunları söyledi; 1980 yılından bugüne beş farklı maaş bağlama yöntemi uygulanmış. Beş ayrı emekli türü var. Aynı zaman dilimi içerisinde çalışmış ve aynı primi ödemesine rağmen oluşan farklılık nedir, bunu bilelim, tabloyu görelim diye bir çalışma yapıyoruz, sona da gelmiş bulunuyoruz. Yaklaşık 5 milyon dört yüz bin eski SSK emeklisinin, 2 milyon beş yüz bini 2000 yılından önce yani, beş farklı aylık bağlama yönteminin uygulandığı yıllarda emekli olmuş. 2000 yılından sonra emekli olanlar ise daha avantajlı pozisyona geçmiş. Biz 1980 ile 2000 yılları arasındaki farklılıkların maddi değeri nedir, adaletsizlik nerede oluşmuş bu tabloyu çıkarmak üzereyiz. Hükümet programındaki gibi bunu kademeli bir şekilde bu adaletsizliği nasıl gideririz gibi bir çalışmayı sonlandırmak üzereyiz. Mali boyutu ile ilgili çalışmalar Maliye Bakanlığı ile birlikte yürütülüyor. Bu yıl içerisinde bu tabloyu görür, sonuçlandırırız.

Bakan Faruk Çelik, 'Taşeronda çalışanların kıdemden yararlanmasını istiyoruz. Fon, mağduriyeti ortadan kaldıracak' dedi. Çalışanların tazminat kazanabilmesi için 12 ay kesintisiz çalışması gerekiyor. Mevcut sistemde taşeronda çalışan işçiler 11 ay çalıştırılıp işten çıkarılıyor, tazminat almalarının da önüne geçiliyor

Ebru ÇEKİÇ / ANKARA

ebru.cekic@aksam.com.tr

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, taşeron şirketlerde çalışan ve kıdem tazminatına hak kazanabilmek için öngörülen bir yıllık süre dolmadan işten çıkarılan işçilerin mağduriyetine son verileceğini açıkladı. Taşeron şirketlerde çalışan işçilerin büyük bölümünün 11 ay çalıştırıldıktan sonra işten çıkarıldığını hatırlatan Bakan Çelik, 'Mevcut sistemde kıdem tazminatı alabilmek için 12 ay çalışmak gerekiyor. 11 ay çalıştırıldıktan sonra çıkarılan bir işçi, kıdem tazminatı alamıyor ve hiçbir sosyal haktan faydalanamıyor. Kıdem Tazminatı Fonu kurulduğunda bu sorunu da çözeceğiz. Örneğin bir işçi iki ay çalıştıktan sonra işten çıkarılsa dahi, bu süre kıdemlerine işleyebilmeli' dedi.

Emekli aylıkları arasındaki makasın kapatılması için yürütülen çalışmalar konusunda da bilgi veren Çelik, mevcut tabloyu incelediklerini, iyileştirme için 'kademeli intibak' üzerinde durduklarını söyledi. Aralarında AKŞAM'ın da olduğu bir grup gazeteci ile sohbet eden Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, Kıdem Tazminatı Fonu ve emekli aylıkları konusunda şunları söyledi:

BİREYSEL TAZMİNAT FONU OLUŞMALI

Kıdem tazminatı konusundaki çalışmalarımız henüz taslak aşamasına gelmedi. Mevcut sistemi değiştirmeyi planlıyoruz. Herkesin bireysel kıdem tazminatı fonu oluşması yönündeki çalışmalarımız sürüyor. Kıdem tazminatını işçiye hak, işverene zulüm gibi gören iki uç görüş var. Bunun bir hak mefhumuna dönüşmesi için tarafların kafalarındaki tüm önyargıları bir kenara koyarak masaya oturması gerekiyor.

İŞÇİYE HAK, İŞVERENE ZULÜM

İşçi, 'hakkımız' diyor, işveren 'ödeyemiyoruz' diyor. Birine hay hay, diğerine vay vay olur mu? Sosyal taraflarla konuşmadık, bir araya gelmedik. Biz hazırlığımızı yapıyoruz, daha sonra bunların hepsini taraflarla müzakare edeceğiz.

2,5 milyon emekliyi ilgilendiriyor

1981-2000 arasında emekli olanların asgari aylığı 782 lira. 2000 yılından sonra emekli aylığı alanların aylıklarında ise hızlı bir yükseliş söz konusu. 2000 öncesinde aylık alan yaklaşık 2.5 milyon emekli var. Yani sorun, 2000 yılı öncesinde emekli olanların aylıklarının düşük düzeyde kalmasından kaynaklanıyor. Emekli aylıkları arasındaki bu uçurumu bütçe tolore edebilir mi? Bu makas, kademeli olarak nasıl düzeltilir? Tam olarak kimler bundan etkilenecek? Bütün bunları inceleyeğiz. Tabloyu incelemeden bir şey söylemeyi doğru bulmuyorum.

İki ay çalışana bile tazminat verilmeli

MEVCUT sistemde taşeron şirketlerde çalışan işçiler, kıdem tazminatından ve sosyal haklardan yararlanamıyor. Çünkü bir işçinin kıdem tazminatı alabilmesi için en az 12 ay çalışması gerekiyor. Taşeron şirketlerdeki işçiler ise 11 ay çalışmış gibi gösteriliyor. Bu yüzden de sosyal hakları yok, kıdem tazminatı hakları yok. Dolayısıyla mevcut sistemin kaldırılarak, Kıdem Tazminatı Fonu'na dönüştürülmesi, bu konuyla da doğrudan ilintili. Yani kıdem tazminatı çalışmaları, taşeron şirketlerde çalışan işçileri bire bir ilgilendiriyor. Bu işçiler iki ay çalışsalar bile, bu süre kıdemlerine işlemeli. Kamuda alt işveren sayısı 4 bin 426. Bu konu, herkesi ilgilendiriyor.

Emekliler için 'kademeli intibak'ı inceliyoruz

EMEKLİ aylıklarındaki eşitsizliği gidermek için başlattığımız çalışma sürüyor. Sorun ağırlıklı olarak SSK'dan emekli olanları ilgilendiriyor. Bağ-Kur emekli aylıklarında bir sorun yok. 1981 yılından bu yana emekli olanların, aylık bağlanma tablolarını çıkardık. Bu konudaki incelemelerimiz devam ediyor. Kademeli intibak (eşitleme) için neler yapılabileceğine bakıyoruz 

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.