Sudanlı 'EBE'ler Samsun'a geliyor

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığının (TİKA) katkılarıyla Sudan Hartum Uluslararası Ebe Eğitimi Merkezi öğrencilerine Samsun Ondokuz Mayıs Üniversitesi'nde(OMÜ) eğitim programı düzenlenecek.

Sudanlı 'EBE'ler Samsun'a geliyor
17 Şubat 2017 Cuma 14:37

SAMSUN HABER - Sudan dünyada anne ve çocuk ölümlerinin en fazla görüldüğü ülkelerden biri durumunda. İklim, coğrafi koşullar, yetişmiş eleman sıkıntısı nedeniyle doğum öncesi ve sonrası gerekli tıbbi müdahalelerin yapılamadığı, geleneksel yöntemlerin hala devam ettiği ve etkin bir şekilde kullanıldığı Sudan’da anne ve bebek ölümlerinin azaltılması amacıyla TİKA’nın katkıları ile 2014 yılında Hartum Uluslararası Ebe Eğitim Merkezi eğitim faaliyetlerine başladı. 

TOPLAM BİN KIZ ÖĞRENCİ...

Hartum Uluslararası Ebe Eğitim Merkezinde 15 aylık ön lisans ve 4 yıllık lisans düzeyinde 2016-2017 akademik yılında toplam bin kız öğrenci ebelik eğitimi alıyor. Sudan Sağlık Bakanlığına bağlı Sağlık Bilimleri Akademisi’nin eğitim birimi olarak 2014 yılında faaliyetlerine başlayan merkezde bugüne kadar Sudan’ın toplam ebe açığının yüzde 70’i karşılanmış olup mezunlar 18 eyalette köy, mezra ve diğer yerleşim yerlerinde hizmetlerine devam ediyor.

OMÜ HEYET SUDAN'DA...
TİKA tarafından eğitim, tadilat ve donanım desteği yapılan söz konusu merkezde kapasitenin artırılması, modern ebelik tekniklerinin öğretilmesi, geleceğe yönelik uluslararası standartlarda eğitim alt yapısının tesis edilmesi amacıyla öğrencilerin Samsun OMÜ'de eğitim alabilmeleri için bir programın başlatıldı. Bu kapsamda TİKA tarafından sürdürülen çalışmalarda son aşamaya gelindi. TİKA yetkilileri ve OMÜ Sağlık Bilimleri Fakültesi ve Ebelik Yüksekokulu Öğretim Üyeleri Prof Dr. İlknur Aydın Avcı ve Yrd. Doç. Dr. Birsen Altay’dan oluşan heyet Sudan Sağlık Bakanlığı, Sağlık Bilimleri Akademisi ve Hartum Uluslararası Ebe Eğitim Merkezi’nde incelemelerde bulundu. 

SUDANLI BAKAN BİLGİLENDİRDİ

Heyet ilk olarak Hartum Büyükelçisi Cemalettin Aydın tarafından kabul edildi. Hartum Büyükelçisi Aydın, TİKA’nın Sudan’da yürüttüğü sağlık projelerinden bahsederek, Hartum Uluslararası Ebe Eğitim Merkezi eğitimleri ile ilgili başlayacak yeni projelerin büyük önem arz ettiğini ve Sudan Sağlık alt yapısına büyük katkılar sağlayacağını belirtti. Sudan Federal Sağlık Bakanı Bahar İdris tarafından kabul edilen heyet üyeleri tarafından, Türkiye’de uzun süreli ebe eğitimi ve bunun yanında karşılıklı eğitim programlarını içeren Ebelik Eğitim Projesi hakkında bilgi verildi. TİKA Hartum Koordinatörü Celalettin Güngenci de OMÜ öğretim üyeleri başta olmak üzere Sudan Sağlık Bakanlığı, Sudan Sağlık Bilimleri Akademisine TİKA adına teşekkürlerini iletti.
 
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.