Sözleşmeli Yönetici Sistemi Pısırıklık ve Etkisizlik Yaşatıyor

Sözleşmeli Yönetici Sistemi Pısırıklık ve Etkisizlik Yaşatıyor

Personel Sağlık Net / Özel Haber

Başka hiçbir bakanlıkta olmayan sözleşmeli yönetici sistemi sağlıkta mevcut.  Müdürlerimiz, başkanlarımız, başhekimlerimiz vs herkes ama herkes sözleşmeli. Sözleşmeler 2 yıllık. 2 yıl sonra kimin ne olacağını kimse bilmiyor. Hal böyle olunca bunun çalışanlar üzere ilginç etkileri olmaya başladı. 

Daha önce kamu hastanelerinden bildiğimiz sistem tüm sağlığa entegre oldu. Sistemin iyi güzel yanları var mı bilmiyoruz. En azından biz daha görmedik. Ama kötü yanlarını gördük  ve yaşıyoruz. Aşırı bir yönetici değişikliği sirkülasyonu var. İnsanlar koltuklarında uzun süre kalamıyor. Yerleri garanti olmayan yöneticiler ellerini taşın altına koyamıyor. Yöneticiler astları ile ahbap çavuş ilişkisine girmiş durumda. Yöneticinin kaderi birilerinin iki dudağı arasında. İdalist bir yönetici çarpık bir düzeni görüp müdahele etmek isterse karşısına personelin siyasi yakınları çıkıyor. Bu yönetici bir daha ki sözleşme döneminde göreve devam etmek isterse bu çarpıklığı görmeyip, durumu düzeltmiyor. Yöneticinin aklında sürekli denge politikası var. Şuna şunu yaparsam şu şunu der, buna bunu yaparsam şurdan ses gelir, buna bulaşılmaz vs vs..   

Gelinen noktada hastane müdürünü takmayan temzilikçiler ve güvenlikçiler, Başkanları takmayan memurlar...

Dikkat ettiyseniz  sağlıkta son yıllarda alınan disiplin cezalarına bakın. Cezalar ya eksik yada alt kademeden verilyor. 

Ücret konusu ise bu işin diğer sorunu. Bugün 4 yıllık üniversite mezunu sağlık personeli 4-4,5 bin tl , sağlık personeli olmayan 4 yıllık üniversite mezunu memur 3,8- 4,2 tl arasında maaş alıyor. Bu kişiler yönetici olurlarsa  maaş 2 katından fazla artıyor. 2 kat fazla maaş alan biri neden geri eski maaşına dönsün değil mi?  Eski görevine dönmek istemeyen yöneticiler burada kalmak için başarı ve iş üretme yerine personel ve siyasilerle iyi geçince politikası güdüyor. Hal böyle olunca sistemden çok fazla bir beklenti olmuyor. 

Şayet , israfı önleyen,  işten kaytaranların çekindiği, adaleti tesis eden,  gelecek kaygısı taşımayan, üretken sağlık yöneticileri olursa sağlık çalışanları daha mutlu olacaktır. 

Güncelleme Tarihi: 17 Mart 2019, 16:58YORUM EKLE
YORUMLAR
Yns
Yns - 1 hafta Önce

Keşke yöneticilerin sınavla ve liyakat ile geldiği bir sistem olsa keşke

Mehmet Yağız
Mehmet Yağız @Yns - 4 gün Önce

Başka hiçbir kurumda karşılığı olmayan bir yapılanma, yönetim şekli. Başkan, başkan yardımcısı diğer kurumlarda hangi kadroya denk gelmektedir. Şube müdürleri bu sistemde hangi kategoridedir. Şefleri artık sadece televizyon kanallarında yemek programlarında görür olduk. Uzman memur olarak sözleşme imzalatılanların kaç tanesi işgal ettiği birimin uzmanı durumundadır, uzmanlığını belgeleyen kriterler nelerdir ve sistemdeki yeri neresidir. Hastanelerdeki duruma girmeyeyim hiç… Velhasıl madem Cumhurbaşkanlığı sitemi kamuda tek düzen uygulanmaya başladı sağlığıda sisteme dahil etmek gerekir diye düşünüyorum…

gram
gram @Yns - 5 gün Önce

herhalde bu yazılanları yetkililerden başka herkes okuyor

üçret!!!!!!
üçret!!!!!! @Yns - 6 gün Önce

üçreti eksik yazmışsın; başkan 20.000, başkan yard. 18,000, döner sermaye üzerinden yasal soygun yapılıyor. Geçmiş olsun

Ayşegül Yorulmaz
Ayşegül Yorulmaz @Yns - 7 gün Önce

Liyakatin olduğu yerde hakkıyla yükselme vardır. Sence şuanki iklimde bu mümkün mü?

Sedat Yıldız
Sedat Yıldız @Yns - 7 gün Önce

Birileri dedi ki liyakati kaldırın. Bizim iş bilmez adamlarımız oturtulsun makamlara biz de istediğimiz gibi at oynatalım. Ve istedikleri oldu liyakat kaldırıldı. Ne kadar iş bilmez varsa oturtuldu ki olayacak işlere imzaları rahatlıkla imzalar attırılabildi. Yoksa iş bilenlere o imzalar attırtılabilir miydi.

Davut  Yorulmaz
Davut Yorulmaz @Yns - 7 gün Önce

Yazık sağlam bir geçmişi olan,saygın bakanlığımız ne hale getirildi.

Şakir Yılmaz
Şakir Yılmaz @Yns - 7 gün Önce

663 sayılı KHK nın getirdiği sistemin amacı buydu zaten. Liyakatli olmayı beceremeyen koltuk meraklılarını makamlarda oturtabilmek için birileri istedi ve liyakat kaldırıldı.
Şimdi de sistemin gereği hiç bir iradeye sahip olma fırsatı tanınmayan sözleşmeli yöneticiler ....
Ellerinden gelen tek şey sağlık çalışanlarına mobbing uygulayarak egolarını tatmin etmek.

KUNGFUCU
KUNGFUCU @Yns - 7 gün Önce

bence yanılıyorsunuz, örneğin istanbulda, kungfucu-marangoz-mümessil gibi kişiler olduğunu ve sisteme oldukça önemli katkıları olduğunu duyuyoruz. mesela nasıl reklam yapılır, nasıl show yapılır, facebooktan nasıl idarecilik yapılır, bu konuda adeta ders veriyorlar. bir de bunları seçenleri tebrik etmek lazım, çünkü özel sektörle birlikte 1.000.000 sağlık çalışanından hiç yetenekli adam yok demek ki bu kişileri bulabiliyorlar.

TAHİR BAHADIR
TAHİR BAHADIR @Yns - 7 gün Önce

Eski Bakan sayın Recep Akdağ'ın eseri..

yönetici
yönetici - 1 hafta Önce

Yanlış teşhis.Sürekli yönetici sirkülasyonu yok. Yöneticiler hep aynı kişiler arasından seçiliyor. Sadece yerleri değişiyor. Başhekimken başkan oluyor ya da uzman ya da ilçe müdürü. Ama hep aynı kişiler. 1 kere hayatında görev kap bir daha ömrü billah yöneticilik dışında 1 iş yapmazsın. Olur mu adam müdür öyle tekrar memurluk verilir mi diye herkes arka çıkıyor.

KAHRAMAN  KEDİ
KAHRAMAN KEDİ @yönetici - 7 gün Önce

neden isyan ediyorsun neden.... MÜDÜR OLARAK DOĞMAK SUÇ MU... sendikalar ve parti ne yapsın...insaf canım

Hasan
Hasan @yönetici - 7 gün Önce

Aynen öyle sanki birileri yönetici doğmuş hep aynı koltuktalar.

dede
dede - 1 hafta Önce

ben bu yazıya imza atarım

Mert
Mert - 1 hafta Önce

İşte asıl sorunda bu. Neden diğer bakanlıklarda sözleşmeli muhabbeti yokken sağlık böyle oldu. Acaba rantın büyüğü sağlıkta diyemi.

Torun
Torun - 1 hafta Önce

Saglik sektorunun en buyuk sorunu, yonetici temizlik personeline “isini iyi yap” diyemiyor.. zaten personeller ise referanslarla girdigi icin hic kimse yukariyla basini agritmak istemiyor..

Şakir Yılmaz
Şakir Yılmaz @Torun - 7 gün Önce

Sağlık yöneticilerinin getirildiği hale bakın. İrade sahibi değil, Sözünü geçirmekten aciz acınası bir hal. Bu sistemi bu hale getiren utansın

Sözleşmesiz
Sözleşmesiz - 1 hafta Önce

Hayret,erken farkına varılmış tebrikler.inşAllah bakanlık politikasını düzenleyenler de erken farkına varır

DURUGÖZ
DURUGÖZ - 7 gün Önce

BU TÜR YÖNETİCİLERİN ÇOĞU,BANA NE YA , BEN PARAMI KAZANIYORUM,ORTALIĞI DA İDARE EDEYİM DÜŞÜNCESİ İÇERSİN DE GÖREVLERİNİ YAPIYORLAR. HAL BÖYLE OLUNCA ORTALIK GAİTAYA DÖNÜYOR:)))))

Sözleşmesiz
Sözleşmesiz - 1 hafta Önce

Hayret,erken farkına varılmış tebrikler.inşAllah bakanlık politikasını düzenleyenler de erken farkına varır


SIRADAKİ HABER

Haberler
Personel Sağlık
Personel Meb
Hemşire Forması