SGK, Hastanelere Yaptığı 'Haksız Ödemeler' den Hekimleri Sorumlu Tutamaz

SGK, Hastanelere Yaptığı 'Haksız Ödemeler' den Hekimleri Sorumlu Tutamaz

SGK, Hastanelere Yaptığı 'Haksız Ödemeler' den Hekimleri Sorumlu Tutamaz
19 Ocak 2016 Salı 15:57

Sosyal Güvenlik Kurumu, 25.12.2015 tarihli “Duyuru” ile 1.1.2016 tarihinden itibaren özel sağlık kurum ve kuruluşlarında çalışan hekimlere ek sözleşme imzalatılıp kendisine gönderilmesini istemiştir.

Sözleşme ile hekimlerden SGK’nin Sağlık Hizmeti Satın Alım Sözleşmesi hükümleri doğrultusunda Sözleşmenin 14.8 numaralı maddesini bildiği ve bu hükümde belirtilen yükümlülükleri aynen kabul ettiğini beyan etmesi istenmiştir.

Söz konusu 14.8. numaralı düzenlemede “Sağlık Hizmet Sunucusu, hekimlerin bu sözleşmeden doğan yükümlülüklerini yerine getirmemesine bağlı olarak yapıldığı tespit edilen yersiz ödemelerin Kuruma geri ödenmesinde, SHS ile birlikte müteselsilen sorumlu olduğunu ve Kanunda kendisine yüklenen sorumluluk ve cezai müeyyideleri bildiğini belirtir ifadelere yer verilen sözleşmeyi, başvurusu sırasında Kurum ilgili birimine iletmekle yükümlüdür.” ibaresi bulunmaktadır.

Oysa bu sözleşme Sosyal Güvenlik Kurumu ile hekimlerin çalıştığı sağlık kuruluşu arasında düzenlenmekte, hekim tarafı olmadığı bir sözleşme ile neden kaynaklandığını dahi bilmediği bir geri ödemeden/cezadan zincirleme olarak maddi ve idari bakımdan sorumlu tutulmak istenmektedir.

SGK’nin kapsamını hekimlerden bağımsız olarak belirlediği ve sürekli bir biçimde değiştirdiği geri ödeme kurallarına ve idari düzenlemelere uymadığı gerekçesi hastanelere yapılan ödemelerin geri ödenmesinde hekimden taahhüt istenmesi kabul edilemez.

Elbette hekimler, hekimlik mesleği ile ilgili tıp kurallarına, hekimlik meslek etiği ilkelerine aykırı olarak bir hizmet veriyor iseler sonuçlarından hukuken sorumludur. Buna ilişkin hukuksal normlar zaten yürürlüktedir.

Öte yandan eğer bir hukuka aykırı bir ödeme söz konusu ise bu parayı alan hekim değil, hastanenin, özel sağlık kuruluşunun kendisidir. Doğal olarak ve hakkaniyet gereği hukuka aykırı bir edinim söz konusu ise geri ödemeyi de hastane yapmalıdır. Bu taahhütle, bir hekim, söz gelimi yıllar önce kapanmış bir hastane ve tıp merkezine yapılan yersiz ödeme nedeniyle müeyyide ile de karşı karşıya kalabilecektir.

Sosyal Güvenlik Kurumunun üstün kamu gücünü kullanarak hekimlere hastanelerin yerine geçerek haksız ödemelerden sorumlu olduklarını kabul etme, bu yönde sözleşme imzalama zorunluluğu getirmesi öncelikle çalışma hürriyetinin hukuka aykırı olarak ihlalidir. Ayrıca Medeni Kanun uyarınca bulunması gereken iyiniyet kurallarına ve Borçlar Kanunu’nun sözleşmelere ilişkin ilkelerine aykırıdır.

Hastanelerin sözleşmelerinin iptal edilmemesi, hekimlerin işini kaybetmemek için bu sözleşmeleri imzalamak zorunda kalacağı düşünüldüğünde karşılıklı edimler arasında açık bir oransızlığın oluşacağı hekimin zarar gören olarak zor durumda kalacağı açık olup
Türk Ceza Kanunun 117. Maddesinde İş ve Çalışma Hürriyetinin İhlali suçunun yanı sıra Borçlar Kanunu’nun aşırı yararlanma yasağının da ihlal edilmesi söz konusudur.

Türk Tabipleri Birliği, Sosyal Güvenlik Kurumu'ndan 14.8 madde içeriğinin düzeltilmesini ve uygulamanın durdurulmasını yazılı olarak talep etmiştir.

Özel Sağlık Kuruluşlarından bu hukuka aykırı işlemi hekimlere yansıtmamalarını,

Hekimlerimize söz konusu ek sözleşmeyi imzalamamalarını, sözleşmelerine yalnızca “hekimlik mesleği ile ilgili tıp kurallarına, hekimlik meslek etiği ilkelerine aykırılık halinde genel hükümler uyarınca sorumlu tutulabilecekleri” yönünde hüküm koymalarını duyururuz.

Saygılarımızla.

Türk Tabipleri Birliği Merkez Konseyi

SGK'den yapılan duyuru için
tıklayınız...


 TTB'nin SGK'ye başvurusu :

                                               SOSYAL GÜVENLİK KURUMU
                               GENEL SAĞLIK SİGORTASI GENEL MÜDÜRLÜĞÜ’NE

İlgi: Sosyal Güvenlik Kurumu Özel Sağlık Hizmeti Sunucularından Sağlık Hizmeti Satın Alım Sözleşmesi

Sosyal Güvenlik Kurumu Özel Sağlık Hizmeti Sunucularından Sağlık Hizmeti Satın Alım Sözleşmesine ilişkin 25.12.2015 tarihli “Duyuru”da, 

a) özel sağlık hizmeti sunucuları ile daha önce sözleşme imzalamış olan hekimler için Sosyal Güvenlik Kurumu Özel Sağlık Hizmeti Sunucularından Sağlık Hizmeti Satın Alım Sözleşmesinin (14.8) numaralı maddesi hükmünün yer aldığı ek sözleşmelerin, 

b) yeni başlayacak olan hekimler için söz konusu hükme de yer verilmiş olan sözleşmelerin 

c) herhangi bir sözleşmeye tabi olmaksızın çalışan/çalışacak olan hekimler içinse sadece söz konusu hükmün yer aldığı sözleşmelerin imzalanarak Kuruma iletilmesi talep edilmiştir.

İlgili yazınız nedeni ile özel sağlık kurum ve kuruluşları hekimlere ek sözleşme konulu yazılar tebliğ etmiş, hekimlerden 2012 yılı Sosyal Güvenlik Kurumu Özel Sağlık Hizmeti Sunucularından Sağlık Hizmeti Satın Alım Sözleşmesi hükümleri doğrultusunda Sözleşmenin 14.8 numaralı maddesini bildiği ve bu hükümde belirtilen yükümlülükleri aynen kabul ettiğini beyan etmesi istenmiştir.

Söz konusu düzenlemede “14.8. Sağlık Hizmet Sunucusu, hekimlerin bu sözleşmeden doğan yükümlülüklerini yerine getirmemesine bağlı olarak yapıldığı tespit edilen yersiz ödemelerin Kuruma geri ödenmesinde, SHS ile birlikte müteselsilen sorumlu olduğunu ve Kanunda kendisine yüklenen sorumluluk ve cezai müeyyideleri bildiğini belirtir ifadelere yer verilen sözleşmeyi, başvurusu sırasında Kurum ilgili birimine iletmekle yükümlüdür.” ibaresi bulunmaktadır.

Bu sözleşme Sosyal Güvenlik Kurumu ile hekimlerin çalıştığı sağlık kuruluşu arasında düzenlenmekte, hekim tarafı olmadığı bir sözleşme ile neden kaynaklandığını dahi bilmediği bir geri ödemeden/cezadan zincirleme olarak maddi ve idari bakımdan sorumlu tutulmaktadır. 

Kurumunuzun kapsamını hekimlerden bağımsız olarak belirlediği ve sürekli bir biçimde değiştirdiği düzenlemelere uymadığı gerekçesi ile hekimin sorumlu olacağına dair bir sözleşmeyi, tek taraflı üstün kamu gücünü kullanarak imzalama zorunluluğu getirmesi öncelikle çalışma hürriyetinin hukuka aykırı olarak ihlalidir. Ayrıca Medeni Kanun uyarınca bulunması gereken iyiniyet kurallarına ve Borçlar Kanunu’nun sözleşmelere ilişkin ilkelerine aykırıdır. Hastanelerin sözleşmelerinin iptal edilmemesi, hekimlerin işini kaybetmemek için bu sözleşmeleri imzalamak zorunda kalacağı düşünüldüğünde karşılıklı edimler arasında açık bir oransızlığın oluşacağı hekimin zarar gören olarak zor durumda kalacağı açık olup Türk Ceza Kanunun 117. Maddesinde İş ve Çalışma Hürriyetinin İhlali suçunun yanı sıra  Borçlar Kanunu’nun aşırı yararlanma yasağının da ihlal edilmesi söz konusudur.

Nitekim yersiz ödeme sonucu parayı alan hekim değil, hastanenin kendisidir. Doğal olarak ve hakkaniyet gereği hukuka aykırı bir edinim söz konusu ise geri ödemeyi de hastane yapmalıdır. Bu taahhütle, bir hekim, söz gelimi yıllar önce kapanmış bir hastane ve tıp merkezine yapılan yersiz ödeme nedeniyle müeyyide ile de karşı karşıya kalabilecektir.

Bununla birlikte yürürlükteki hukuksal düzenlemeler uyarınca hekimler elbette alanı ile ilgili mesleki uygulamalarını uzmanlık alanı ile ilgili tıp kurallarına, hekimlik meslek etiği ilkelerine aykırı bir biçimde kusurlu olarak vermeleri halinde sonuçlarından hukuken sorumlu tutulmaktadır. Buna ilişkin hukuksal normlar zaten bulunmaktadır. Kurumunuzun tüm bunları dikkate alarak 14.8 madde içeriği düzeltmesi ve uygulamanın durdurulduğunu duyurması gerekliliğini bilgilerinize sunarız. Saygılarımızla.
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.