Sayıştay: Sağlık Bakanlığı Ruhsatsız İş Yapıyor

Sayıştay’ın 2015 yılı Sağlık Bakanlığı’na ilişkin denetim raporunda şu veriler yer aldı:

Sayıştay: Sağlık Bakanlığı Ruhsatsız İş Yapıyor
23 Ekim 2016 Pazar 22:59

Sayıştay’ın 2015 yılı Sağlık Bakanlığı’na ilişkin denetim raporunda şu veriler yer aldı:

– 51 devlet üniversitesi hastanesi, 20 vakıf üniversitesi hastanesi, 27 devlet üniversitesi diş hekimliği fakültesi hastanesi, 10 vakıf üniversitesi diş hekimliği fakültesi hastanesi, 859 Türkiye Kamu Hastaneleri Kurumuna bağlı sağlık tesisi, bin 262 Türkiye Halk Sağlığı Kurumuna bağlı sağlık tesisi ve 2 belediye hastanesi olmak üzere toplam 2 bin 231 sağlık tesisi “geçici ruhsat” ile faaliyet gösteriyor.

– Türkiye Halk Sağlığı Kurumuna bağlı olarak hizmet veren 5 bin 675 aile sağlığı merkezi, 160 entegre ilçe hastanesi, 79 halk sağlığı laboratuvarı, 910 toplum sağlığı merkezi olmak üzere toplam 6 bin 824 sağlık tesisi ise “ruhsatsız” faaliyet gösteriyor.

SAYIŞTAY: RUHSAT GEREKLİDİR

Sayıştay denetim raporunda konuyla ilgili olarak şöyle denildi:

“Geçici ruhsat belgesi, sağlık tesisinin sahip olması gereken standartları taşıdığını gösteren bir belge değildir. Oysa ruhsatlandırma, hem sağlık tesislerinin taşıması gereken önemli nitelikleri garanti altına almak, hem tesisler arasında standardizasyonu sağlamak, hem de tesislerin denetimine esas göstergeleri belirlemek açısından gereklidir.”

DR. ERGÜN DEMİR: BAKANLIK RUHSATLANDIRMA GÖREVİNİ YAPMADI

Bu verileri saglikhaktir.org sitesinde yayınlayan Dr. Ergün Demir, “Ülkemizdeki tüm sağlık tesislerinin standartlarının belirlenmesi, ruhsatlandırılması ve ruhsatlandırma sonrası faaliyetlerinin mevzuata uygun olup olmadığına dair denetimlerinin yapılması Sağlık Bakanlığının görevleri arasındadır. Oysa Bakanlık, kendine bağlı sağlık kurumları için herhangi bir ruhsatlandırma ve denetim görevi yapmamıştır. Bu durum, Sayıştay raporuyla ortaya çıkmıştır” dedi.

Dr. Güray Kılıç da, “Sağlık Bakanlığı ‘kürek çeken değil dümen tutan olacağı’ iddiasıyla ticari işletmeye dönüştürdüğü ve özel sağlık sektörü ile rekabet açtığını iddia ettiği kamu sağlık kurumlarının, hizmet verebilmek için gerekli asgari koşulları sağladığını gösterecek ruhsat düzenlemesini bile henüz gerçekleştirememiş durumdadır. Bu ne perhiz bu ne lahana turşusu” dedi.

BAKANLIK NE DİYOR? 

Sağlık Bakanlığı’nın ise Sayıştay raporuyla ortaya çıkan verilere, “Kamu ve özel sektörü kapsayacak şekilde Sağlık Tesisleri Planlama ve Ruhsatlandırmaya Yönelik Yönetmelik taslağı çalışmalarının devam ettiği” cevabını verdiği öğrenildi.

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.